Το πικρό déjà vu της ΑΕΚ, 20 χρόνια μετά (βίντεο)

Οι φίλαθλοι της ΑΕΚ έζησαν ένα πικρό déjà vu στην αναμέτρηση με την Ντιναμό (0-0) καθώς η ασύλληπτη χαμένη ευκαιρία του Σοτζέι Μασούντ στο Κίεβο θύμισε εκείνη του Ντέμη Νικολαΐδη στην Μόσχα το 1998...

Τον Μάρτιο του 1998, η Ένωση έφτασε πιο κοντά από ποτέ στην πρόκριση στα ημιτελικά μιας ευρωπαϊκής διοργάνωσης (μετά από το έπος του 1976-77), όταν στον επαναληπτικό του 0-0 με την Λοκομοτίβ Μόσχας στο «Νίκος Γκούμας» ηττήθηκε με σκορ 2-1 στην ρωσική πρωτεύουσα, με τον Ίγκορ Τσουγκάινοφ να σκοράρει το νικητήριο γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα και τον Ντέμη Νικολαΐδη να έχει χάσει τρομακτική για την κλάση του ευκαιρία να κάνει το 1-2 και να «καθαρίσει» το ματς στο 90ο λεπτό έπειτα από ενέργεια του Κέλβιν Σέμπουε, στον δεύτερο προημιτελικό του πάλαι ποτέ Κυπέλλου Κυπελλούχων.

20 χρόνια μετά, ξανά σε ένα παγωμένο γήπεδο και μετά από εντός έδρας ισοπαλία στην Αθήνα (αυτή τη φορά με 1-1), η ΑΕΚ είδε ένα ποδοσφαιριστή κλάσης της, τον Ιρανό μέσο Σοτζέι Μασούντ, να στέλνει την μπάλα άουτ από τα δύο μέτρα και προ κενής εστίας στο 51ο λεπτό της αναμέτρησης με την Ντιναμό και αποκλείστηκε με το τελικό 0-0 στο Κίεβο, ασφαλώς με ψηλά το κεφάλι αλλά και την πίκρα της χαμένης ευκαιρίας για ευρωπαϊκή διάκριση, σε ένα déjà vu που έφερε στους (σίγουρα υπερήφανους για την προσπάθεια) Ενωσίτες φιλάθλους μνήμες από την Μόσχα το 1998 και εκείνο το «άχαστο» του Ντέμη...