Στο κόλπο ο ΠΑΣ, ζωντανός ο Ατρόμητος

Ατρόμητος και ΠΑΣ Γιάννινα μοιράστηκαν τις εντυπώσεις στο Περιστέρι και πήραν από ένα βαθμό, με το 1-1 να τους κρατά στο στόχο για την είσοδο στην πρώτη πεντάδα. Από ένα ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες με τους Τσάβες και Γκαρσία να σημειώνουν τα δύο γκολ.

Ο Νίκος Νιόπλιας παρέταξε την ομάδα του με το 4-3-3 και τους Γκορμπούνοφ κάτω από τα δοκάρια, τον Κοντοέ στο δεξί άκρο, τους Λαζαρίδη, Φυτανίδη στο κέντρο της άμυνας και Κούρο στα αριστερά. Αμυντικά χαφ οι Πίτου Γκαρσία Δημούτσος, Κτσουράνης και μπροστά οι Ούμπιδες, Μαρσελίνιο, Ναπολεόνι.

Ο Γιάννης Πετράκης ξεκίνησε με το 4–2-3-1 και τους Βελλίδη κάτω από την εστία, στο δεξί άκρο της άμυνας τον Στρούνα, τους Τζημόπουλο, Μιχαήλ στο κέντρο και τον Ναδάλες στο αριστερό. Αμυντικά χαφ οι Χαρίσης, Τσουκαλάς, με την τριάδα πιο μπροστά να αποτελούν οι Ίλιτς, Τσάβεζ, Κοροβέσης και στην κορυφή τον Μανιά.

Κατοχή ο Ατρόμητος, γκολ ο ΠΑΣ

Ο Ατρόμητος έδειξε διάθεση να παίξει ποδόσφαιρο κατοχής με τον ΠΑΣ να βοηθάει σε αυτό, δίνοντας χώρο στον αντίπαλό του. Οι γηπεδούχοι στο 7΄ είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή με τον Ούμπιδες να βρίσκει τον Ναπολεόνι και το σουτ του Ιταλού να περνά μόλις άουτ. Στην εξέλιξη της φάσης τα Γιάννενα βγήκαν στην αντεπίθεση με τον Ίλιτς που ήταν ο τελικός αποδέκτης να σουτάρει και τον Γκορμπούνοφ να διώχνει δύσκολα. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 13΄ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο γκολ με τον Ναδάλες να βγάζει εξαιρετική σέντρα από τα αριστερά και τον Τσάβες να τελειώνει με ωραίο πλασέ πάνω στην κίνηση.

Μετά το γκολ ο ΠΑΣ έδειξε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, κλείνοντας καλά τους χώρους στη μεσαία γραμμή και την άμυνά του. Παράλληλα, προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τις κόντρα επιθέσεις και λίγο έλειψε να φτάσει και στο δεύτερο γκολ. Αρχικά στο 22΄ μετά από φάουλ του Ίλιτς, η κεφαλιά του Τζημόπουλου πέρασε λίγο άουτ, ενώ δέκα λεπτά αργότερα Μανιάς και Τσάβες έπαιξαν εξαιρετικά το ένα δύο, όμως το πλασέ του Αργεντινού μέσα από την περιοχή έδιωξε σωτήρια με τα πόδια ο Γκορμπούνοφ. Στο 37΄ ο Ατρόμητος απείλησε με τον Ναπολεόνι να κάνει την ατομική ενέργεια, να σουτάρει αλλά να βλέπει τον Βελλίδη να καθαρίζει τη φάση με διπλή προσπάθεια. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη στιγμή πριν την ανάπαυλα.

Καλύτερος ο Ατρόμητος, μοιρασιά στο Περιστέρι

Στην επανάληψη ο Παπάζογλου πέρασε στη θέση του Δημούτσου, με τον Νιόπλια να γυρίζει το σύστημα σε 4-4-2. Ο Ατρόμητος από τα πρώτα λεπτά φάνηκε να βελτιώνεται, πιέζοντας για το γκολ της ισοφάρισης. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 47΄ με το πλασέ του Ναπολεόνι να περνά λίγο άουτ. Όσο περνούσαν τα λεπτά οι γηπεδούχοι πίεζαν περισσότερο και στο 56΄ το σουτ του Ούμπιδες από καλή θέση πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Βελλίδη. Στο 61΄ ήταν η σειρά του Κατσουράνη να απειλήσει με ένα καλό μακρινό σουτ.

Ο Ατρόμητος συνέχισε να ψάχνει το γκολ αλλά οι φιλοξενούμενοι αμύνονταν εξαιρετικά. Τελικά τη λύση έδωσε στο 83΄ ο Πίτου Γκαρσία με ένα εκπληκτικό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή. Μετά το γκολ, οι γηπεδούχο αύξησαν ακόμα περισσότερο την πίεση και στο 85΄ Καράσκο προσπάθησε να κρεμάσει τον Βαλλίδη, αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ. Στις καθυστερήσεις ο Αργεντινός έχασε μοναδική ευκαιρία να δώσει τους βαθμούς στον Ατρόμητο, αλλά η προβολή του πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι των Ιωαννίνων.

Ο MVP: Ο Πίτου Γκαρσία παίρνει επάξια αυτόν τον τίτλο. Ήταν το Α και το Ω στο δημιουργικό και ανασταλτικό παιχνίδι του Ατρομήτου, ενώ στο 83΄ έσπασε το γόρδιο δεσμό, ισοφαρίζοντας με ένα εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή

Ο Σκληρός: Ο Τζημόπουλος ήταν ανίκητος στο ψηλό παιχνίδι, καθαρίζοντας όλες τις φάσεις στην άμυνα του ΠΑΣ, ενώ στην επανάληψη είχε εξαιρετική απόδοση σε ρόλο αμυντικού μέσου

Ο Αόρατος: Ο Μαρσελίνιο δεν έπιασε τα υψηλά στάνταρ απόδοσης των προηγούμενων παιχνιδιών και με εξαίρεση κάποιες ατομικές προσπάθειες δεν απείλησε την εστία του ΠΑΣ. Αντικαταστάθηκε από τον Μπρίτο στο β΄ ημίχρονο

Ο Πεσμένος: Ο Ελίνι Δημούτσος δεν κατάφερε να ανταποκριθεί στον ρόλο του ελεύθερου μέσου που του ανέθεσε ο Νιόπλιας και αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο αφήνοντας τη θέση του στον Παπάζογλου

Η Γκέλα: Την έκανε η άμυνα του Ατρομήτου στη φάση του γκολ, όταν ο Τσάβες βρέθηκε χωρίς πίεση μέσα στην περιοχή με αποτέλεσμα να ευστοχήσει και να ανοίξει το σκορ για τον ΠΑΣ Γιάννινα

Η Στιγμή: Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και πριν ανοίξει το σκορ ο ΠΑΣ, ο Δημούτσος βρέθηκε μόνος σε καλή θέση μέσα στην περιοχή, αλλά μπερδεύτηκε και αντί να σουτάρει προσπάθησε να πασάρει

Η Διαιτησία: Ο Ιωαννίδης στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων καθώς δεν είχε να αντιμετωπίσει την δύσκολη φάση στη συγκεκριμένη αναμέτρηση

Οι Στρατηγοί: Στο πρώτο ημίχρονο ο Γιάννης Πετράκης κέρδισε κατά κράτος τον Νίκο Νιόπλια εξουδετερώνοντας το 4-3-3 του Ατρομήτου. Ο τεχνικός του ΠΑΣ έδωσε μέτρα στην ομάδα του Περιστερίου και χτύπησε στην κόντρα. Στην επανάληψη ο Νιόπλιας, πέρασε τον Παπάζογλου και γύρισε το σύστημα σε 4-4-2, αλλά η πίεση της ομάδας του δεν είχε αποτέλεσμα. Ο Πετράκης αναγκάστηκε να απαντήσει με αλλαγές, έδωσε ακόμα μεγαλύτερη έμφαση στο αμυντικό παιχνίδι της ομάδας του και κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα

Η Εξέδρα: Περίπου 2000 Περιστεριώτες βρέθηκαν στο Δημοτικό Στάδιο προκειμένου να σταθούν δίπλα στην προσπάθεια της ομάδας τους, να φτάσει στη νίκη εισόδου στην πρώτη πεντάδα. Από την άλλη το παρών έδωσαν και 150 Γιαννιώτες στη μεταλλική εξέδρα των φιλοξενούμενων.

Ατρόμητος (Σα Πίντο): Γκορμπούνοφ, Κοντοές, Λαζαρίδης, Φυτανίδης, Κούρος, Δημούτσος (46΄ Παπάζογλου), Κατσουράνης, Γκαρσία, Ούμπιδες, Μαρσελίνιο (63΄ Μπρίτο), Ναπολεόνι (79΄ Καράσκο)

ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Βελλίδης, Μιχάηλ, Στρούνα, Τζημόπουλος, Ναδάλες, Χαρίσης (79΄ Γιάκος), Τσουκαλάς, Τσάβεζ, Ίλιτς, Κοροβέσης (53΄ Μπέριος), Μανιάς (65΄ Σαπαλίδης)