Ανάλυση των αγώνων ΕΠΟΛ

Η ΕΠΟΛ μέσα από την επίσημη σελίδα της αναφέρεται στην 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α΄Κατηγορίας ΕΠΟΛ.

"Έτοιμοι λοιπόν να υποδεχτούμε την 7η Αγωνιστική στο πρωτάθλημα ΕΠΟΛ Α’ Κατηγορίας 2017/2018.

Αρχή κάνουμε την Πέμπτη 16/11/2017 και ώρα 19.00 μ.μ. στο Δημοτικό Γήπεδο Γερμασόγειας. Η τοπική ομάδα της Α.Ε. Γερμασόγειας υποδέχεται την ομάδα της ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗΣ Προσφύγων. Η συνέχεια στα κακά αποτελέσματα για τους γηπεδούχους συνεχίζεται αφού σε 5 αγώνες μετράνε 4 ήττες και 1 νίκη. Ανώμαλη προσγείωση θα κάνουν αν χάσουν και αυτό το παιχνίδι αφού θα καθηλωθούν για τα καλά στις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Η αήττητη ομάδα των φιλοξενούμενων (σε 6 αγώνες μετρά 5 νίκες και 1 ισοπαλία) πάει με την καλύτερη ψυχολογία για μια ακόμα νίκη και θέλει να αναπνέει αέρα κορυφής αφού η συνοδοιπόρος της ΑΕΠ Πολεμιδιών έχει ρεπό. Η προϊστορία αμφιταλαντεύεται αφού τις περιόδους 2014/2015 και 2015/2016 η ομάδα της ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗΣ κέρδισε με το στενό σκορ 0-1 και 1-2 αντίστοιχα, ενώ την περίοδο 2016/2017 η ομάδα της Γερμασόγειας κέρδισε με 3-1.

Παρασκευή 17/11/2017 και ώρα 19.15 μ.μ. στο Κοινοτικό Γήπεδο Παρεκκλησιάς η τοπική ομάδα του ΑΠΟΠ φιλοξενεί την ομάδα της Δυναμό Μέσα Γειτονιάς. Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΠ αφού με νίκη πιάνει την ομάδα της ΑΕΠ στην δεύτερη θέση (Η ΑΕΠ έχει ένα αγώνα λιγότερο) και πλέον συμπεριλαμβάνεται στις ομάδες που διεκδικούν το πρωτάθλημα με ίσες αξιώσεις. Η ομάδα της Δυμανό Μέσα Γειτονιάς αγωνίζεται με την πλάτη στον τοίχο. Από ήττα σε ήττα προχωράει διατηρώντας την ουραγό θέση στον πίνακα. Έκπληξη θα μας προκαλέσει εάν καταφέρει να πάρει έστω και 1 βαθμό και να ξεκολλήσει από τον μόλις 1 βαθμό που έχει. Φαινομενικά και στα χαρτιά το έργο του ΑΠΟΠ δεν θα είναι δύσκολο αφού και η προϊστορία δείχνει τις άνετες νίκες επί της Δυναμό. 2014/2015, 2015/2016 ΚΑΙ 2016/2017 ο ΑΠΟΠ κέρδισε με 4-2 , 9-0 και 7-1 αντίστοιχα.

Σάββατο 18/11/2017 και ώρα 14.30 μ.μ. στο Κοινοτικό Γήπεδο Κολοσσίου η τοπική ομάδα της ΠΑΕΚ φιλοξενεί την ομάδα της ΔΟΞΑΣ Πολεμιδιών. Από τα καλύτερα και πιο δυνατά παιχνίδια που προβλέπουμε να έχουμε για αυτή την αγωνιστική. Η προχθεσινή νίκη της ΠΑΕΚ αλλά και της ΔΟΞΑ δίνουν αξία στην νίκη στο μεταξύ τους παιχνίδι. Ο καθένας για δικούς τους σκοπούς αφού η ομάδα της ΠΑΕΚ με νίκη στην έδρα της αναπνέει καλύτερα και ξεφεύγει για τα καλά από το group των αδυνάτων της παρέας. Από την άλλη η ΔΟΞΑ που ίσως να είναι η ευχάριστη έκπληξη αφού βγάζει ωραίο ποδόσφαιρο την φετινή περίοδο, με νίκη συγκαταλέγεται στους δυνατούς της κατηγορίας και κρυφοκοιτάζει για ακόμα πιο ψηλά. Η προϊστορία των 2 ομάδων λέει ότι την περίοδο 2015/2016 η ομάδα της ΠΑΕΚ κέρδισε με 3-1 ενώ την περίοδο 2016/2017 οι 2 ομάδες εξήλθαν ισόπαλες 1-1.

Κυριακή 19/11/2017 και ώρα 14.30 μ.μ. στο Κοινοτικό Γήπεδο Πελενδριού η ομάδα της τοπικής ΑΠΕΠ φιλοξενεί την ομάδα της ΑΕΜ Μουτταγιάκας. Ήττα και για τις 2 ομάδες στο τελευταίο τους παιχνίδι αφού έχασαν στους εκτός έδρας αγώνες τους. Θέλοντας γρήγορα να αφήσουν πίσω το τελευταίο τους παιχνίδι και οι 2 ομάδες θα διεκδικήσουν την νίκη με αξιώσεις. Η ομάδα της ΑΠΕΠ έχασε σε μια κρίσιμη καμπή του πρωταθλήματος και η νίκη στο γήπεδο της επιβάλλεται για να διατηρηθεί στα ψηλά. Σε περίπτωση που δεν κερδίσει χάνει το τρένο του πρωταθλήματος και ίσως βρεθεί και σε δυσμενή μονοπάτια στην συνέχεια. Για το ίδιο ακριβώς λόγο αγωνίζεται και η ομάδα της ΑΕΜ αφού συγκατοικεί με την ομάδα της ΑΠΕΠ στης 5/6 θέση του πίνακα. Η προϊστορία αναφέρει ότι για την περίοδο 2016/2017 η ομάδα της ΑΠΕΠ κέρδισε ευκολά με 3-0.

Η αυλαία της 7ης αγωνιστικής πέφτει την Δευτέρα 20/11/2017 και ώρα 19.30 μ.μ. στο Κοινοτικό Γήπεδο Επισκοπής μεταξύ των ομάδων ΚΟΥΡΙΟΝ Επισκοπής και ΕΡΜΗΣ Πολεμιδιών. Μετά την πολύ καλή αρχή που έκανε η ομάδα του ΚΟΥΡΙΟΥ έδειξε αδυναμίες και σε 6 παιχνίδια έχει 4 ήττες και 2 νίκες. Η νίκη επιβάλλεται για να ξεμπλέξει από τις τελευταίες θέσεις και να θέσει εαυτό στην μέση του βαθμολογικού πίνακα και να συνεχίσει την πορεία της για την παραμονή στους μεγάλους. Από την άλλη η ομάδα του ΕΡΜΗ έχοντας μαζέψει μόλις 4 βαθμούς μέχρι στιγμής θέλει διακαώς την νίκη αλλιώς μπαίνει σε περιπέτειες. Αμφίρροπη αναμέτρηση αναμένουμε στο Κοινοτικό Γήπεδο Επισκοπής αφού και οι 2 ομάδες έχουν την ευκαιρία με νίκη να κοιτάζουν την συνέχεια με αισιοδοξία. Η προϊστορία αναφέρει ότι την περίοδο 2016/2017 οι 2 ομάδες εξήλθαν ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Η πρωτοπόρος ομάδα της ΑΕΠ Πολεμιδιών έχει ρεπό.