ΕΠΟΛ: Η Δέκατη και η Καλή

Μέσα από την επίσημη σελίδα της η ΕΠΟΛ αναφέρεται στη 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄Κατηγορίας της.

Η ΠΑΕΚ υποδέχεται την πρωτοπόρο ομάδα της ΑΕΠ στο Κοινοτικό Κολοσσίου στις 19.00 μ.μ. σε ένα παιχνίδι μεγάλης σημασίας και για τις 2 ομάδες. Οι γηπεδούχοι έχουν ανάγκη τους βαθμούς για βαθμολογικές ανάσες και οι φιλοξενούμενη θέλουν να διατηρηθούν στην κορυφή μια στροφή πριν το τέλος του πρώτου γύρου. Η προϊστορία αναφέρει ότι την περίοδο 2014-2015 η ΑΕΠ κέρδισε με 1-2 , την περίοδο 2015-2016 η ΠΑΕΕΚ κέρδισε με 2-1 και την περίοδο 2016-2017 η ΑΕΠ κέρδισε με 0-4.

Στο Κοινοτικό παρεκκλησιάς στις 19.15 μ.μ. ο ΑΠΟΠ υποδέχεται την ομάδα του ΚΟΥΡΙΟΥ. Εύκολο παιχνίδι για τους γηπεδούχους στα χαρτιά αλλά η νίκη θα επιτευχθεί στο γήπεδο αν θέλουν να διατηρηθούν ψηλά και να έχουν βλέψεις για ακόμα πιο ψηλά. Το ΚΟΥΡΙΟΝ έχει δύσκολο έργο και σε μια κρίσιμη καμπή του πρωταθλήματος θα χρειαστεί να δώσεις αρκετές δυνάμεις για να πάρει βαθμολογικό κέρδος. Προϊστορία των 2 ομάδων δεν υπάρχει αφού οι φιλοξενούμενοι παίζουν στην πρώτη κατηγορία για πρώτη φορά.

Τρίτο παιχνίδι στην σειρά στο Ειρήνης και Φιλίας στις 20.00 μ.μ. η ΔΟΞΑ υποδέχεται την ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ. Ντέρμπυ με τα όλα του. Πολύ σημαντικό παιχνίδι και για τις 2 ομάδες , μια αναμέτρηση που κα μετρήσει δυνάμεις για την συνέχεια. Εάν υπάρχει νικητής σε αυτό το παιχνίδι θα είναι αυτός που θέλει τον τίτλο πιο πολύ από τον ηττημένο. Δεν χάνεται όμως και τίποτα πολύ σημαντικό για τον ηττημένο εκτός αν αυτή η ομάδα είναι η ΔΟΞΑ που αν χάσει θα μείνει πίσω από την κορυφή 10 βαθμούς και θα έχει πάρα πολύ δύσκολο έργο όσο αφορά τον τίτλο. Από την άλλη εάν χάσει η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ θα μείνει δεύτερη 3 βαθμούς πίσω από τους πρωτοπόρους σε περίπτωση που η ομάδα της ΑΕΠ κερδίσει. Προϊστορία αναφέρει ότι την περίοδο 2015-2016 η Αναγέννηση κέρδισε με 0-1 ενώ την περίοδο 2016-2017 κέρδισε με 0-4.

Το Σάββατο 09/12/2017 και ώρα 14.30 μ.μ. στο Καλογεροπούλειο η Δυναμό υποδέχεται την ομάδα της ΑΠΕΠ. Θεωρητικά και με βάση τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα η ΑΠΕΠ έχει τις δυνάμεις να κερδίσει και να επανέλθει στις νίκες. Η Δυναμό έδειξε σοβαρές αδυναμίες την φετινή περίοδο και διατρέχει σοβαρό κίνδυνο για διαβάθμιση. Η Προϊστορία  των 2 ομάδων λέει ότι την περίοδο 2014-2015 η Δυναμό κέρδισε με 4-1 , την περίοδο 2015-2016 η ΑΠΕΠ κέρδισε με 0-3 ενώ την περίοδο 2016-2017 οι 2 ομάδες εξήλθαν ισόπαλες με 1-1.

Η δέκατη στροφή του πρωταθλήματος κλείνει την Δευτέρα 11/12/2017 η ώρα 19.30 μ.μ. με την αναμέτρηση ΕΡΜΗΣ – ΑΕΓ Γερμασόγειας στο γήπεδο Ειρήνης και Φιλίας. Σημαντική αναμέτρηση για τις 2 ομάδες. Ο μεν ΕΡΜΗΣ χρειάζεται να εκμεταλλευτεί την έδρα του και να κερδίσει για να παραμείνει σε ασφαλή τροχιά ενώ από την άλλη η ΑΕΓ χρειάζεται επειγόντος βαθμούς για ανάσες. Προϊστορία των 2 ομάδων αναφέρει ότι την περίοδο 2014-2015 η ΑΕΓ κέρδισε με 2-3 και την περίοδο 2015-2016 και πάλι η ΑΕΓ κέρδισε με σκορ 0-3.