Καπαρτής-show και πρόκριση! (φώτος)

Ο Βαλάντης Καπαρτής έκανε χατ-τρικ, ο Ολυμπιακός ζευγάρωσε τις νίκες του επί του Εθνικού Άσσιας και έτσι πήρε μια άνετη πρόκριση στους "8" του κυπέλλου αφού μετά το 2-0 στο πρώτο ματς, κέρδισε και σήμερα με 3-0. Έλεγξε απόλυτα η ομάδα του Χρύση Μιχαήλ σε όλη την διάρκεια του αγώνα και είχε και τρία δοκάρια.

Η εξέλιξη...

- ΓΚΟΛ 0-1 ο Ολυμπιακός μόλις μετά από 70" αγώνα, με κοντινό πλασέ του Καπαρτή. Ήταν ένα δύσκολο τέρμα αφού ο στάικερ των "μαυροπρασίνων" πήρε πάνω του δυο αντιπάλους, κράτησε μπάλα και σούταρε εύστοχα

- 9' Τετ-α-τετ του Καπαρτή με τον Κωνσταντίνου, χλιαρό πλασέ και μεγάλη χαμένη ευκαιρία

- 15' Ο Χριστοδούλου σωστά ανακόπτεται ως οφσάιντ

- 20' Ελέγχει απόλυτα η ομάδα του Χρύση Μιχαήλ, δεν απείλησε ακόμα η Άσσια

- 33' Εύκολα μπλοκάρει ο Παναγιώτου ένα πολύ μακρινό σουτ

- 41' Πλασέ του Μουλαζίμη στο δοκάρι αλλά η φάση "ακυρώθηκε" ως οφσάιντ

- 45' Αδύναμο πλασέ του Καπαρτή, έτοιμος ο Κωνσταντίνου

- Τέλος ημιχρόνου και ο Ολυμπιακός είναι η πρώτη ομάδα που προκρίνεται στην επόμενη φάση. Με το 0-1 και το 2-0 στο πρώτο παιχνίδι, η πρόκριση έχει κριθεί

- 48' Κεφαλιά του Χριστοφίδη μετά από κόρνερ, στο δοκάρι

- ΓΚΟΛ 0-2 στο 53' και πάλι με τον Καπαρτή, με πλασέ από το ύψος του πέναλτι

- 57' Στην προσπάθειά του να απομακρύνει ο Σοφοκλέους παρολίγο να βάλει αυτογκόλ με κεφαλιά (δοκάρι). Στην εξέλιξη της φάσης ο Κουλουμπρής κέρδισε πέναλτι απ' τον Κωνσταντίνου

- 58' ΓΚΟΛ 0-3 με τον Καπαρτή να μετατρέπει σε γκολ το πέναλτι και να κάνει χατ-τρικ

- 63' Σουτ του Αυλωνίτη εκτός περιοχής, η μπάλα στο δοκάρι

- 80' Δεν υπάρχουν φάσεις πλέον αφού έπεσε εντελώς ο ρυθμός. Ο Ολυμπιακός έχει την κατοχή και οι δυο ομάδες περιμένουν ουσιαστικά το τελευταίο σφύριγμα

- Τέλος αγώνα

Εθνικός Άσσιας: Κωνσταντίνου, Μηνά (46' Ευθυμιάδης), Ζάρου (61' Στυλιανού), Παπαναστασίου, Κυριάκου, Μερακλής, Λεοντίου, Χρυσοχός (81' Παναγή), Σοφοκλέους, Χατζηβασίλης, Μουλαζίμης

Ολυμπιακός: Παναγιώτου, Τσιακλής (54' Α. Αντρέου), Πουγιούκκας, Χριστοφίδης, Σεραφείμ, Αυλωνίτης, Γερολέμου, Ασσιώτης (54' Κουλουμπρής), Αντωνίου, Καπαρτής (68' Πεχλιβάνης), Χριστοδούλου

Κίτρινες: - / Αντρέου

- Διαιτητής ήταν ο Ανδρέας Μ. Αργυρού, με βοηθοούς τους Γιώργο Σάββα - Ευαγόρα Ευαγόρου. Τέταρτος ο Κωνσταντίνος Φωτίου και παρατηρητής ο Μιχάλης Παπαβαρνάβας.