Πεντάστερη η ΠΑΕΕΚ στο Μακάρειο! (Φώτος)

Η ΠΑΕΕΚ έφτασε σε μεγάλη νίκη με 5-1 στο Μακάρειο κόντρα στην Καρμιώτισσα και είναι με το ενάμιση πόδι στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, αφού αποκτά τεράστιο προβάδισμα για τον επαναληπτικό (21/02, 17:00).

Η ομάδα της Κερύνειας ήταν καλύτερη και πιο αποτελεσματική από την Καρμιώτισσα, στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Ο Οπόνγκ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 11’ ενώ στο 18’ ο Μαρτσάκης έκανε το 2-0 για να μειώσει στο 19΄ο Πιερή σε 2-1 που ήταν και το αποτέλεσμα ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος μέσα σε 9 λεπτά η ΠΑΕΕΚ “καθάρισε” το ματς με τον Αντιόλο να ευστοχεί σε πέναλτι στο 70’ και στο 78΄ να γράφει το 4-1 με δυνατό σουτ ενώ στο 79' ο Κώστα έβαλε το κερασάκι στην τούρτα πλασάροντας για το 5-1.

Το kerkida.net ήταν στο γήπεδο και σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα...

- 6' Ο Βαττής έκανε γύρισμά όμως ο Μασίνουα μέσα στην περιοχή δεν κατάφερε να απειλήσει

- 10' Νέα ευκαιρία για την Καρμιώτισσα... Μετά από γύρισμα του Μασίνουα, ο Βαττής από κοντά έχασε μεγάλη ευκαιρία στέλνοντας την μπάλα άουτ

- 11' ΓΚΟΛ 1-0 για την ΠΑΕΕΚ με τον Οπόνγκ που πλάσαρε από εύστοχα από κοντά

- 18' ΓΚΟΛ 2-0 για την ΠΑΕΕΚ με τον Μαρτσάκη που έκανε το διαγώνιο πλασέ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα

- 19' ΓΚΟΛ 2-1 μειώνει άμεσα η Καρμιώτισσα με τον Πιερή μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια

- 29' Καλή φάση για την ΠΑΕΕΚ μετά από μακρινό φάουλ του Μποντιόνγκ αποκρούει ο Καϊρίνος

- 41' Σουτ από τον Οπόνγκ η μπάλα ψηλά άουτ... Έπεσε αρκετά ο ρυθμός του αγώνα

- 45' Σπουδαία ευκαιρία για την ΠΑΕΕΚ με δυνατό σουτ του Οπόνγκ από το ύψος της περιοχή μόλις έξω, στην τελευταία καλή φάση του ημιχρόνου

Δεύτερο μέρος:

- 46' Καλή προσπάθεια με τον Οπόνγκ να μπαίνει στην περιοχή όμως να μην ολοκληρώνει την προσπάθεια

- Δύο σουτ υπό καλές προϋποθέσεις για τις δύο ομάδες μέχρι το 51ο λεπτό, με τον Σουάρεζ για την Καρμιώτισσα και τον Μαρτσάκη για την ΠΑΕΕΚ.

- 65' Σουτ από πλάγια θέση ο Μαρτσάκης η μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Καϊρίνου

- 70΄ ΓΚΟΛ 3-1 για την ΠΑΕΕΚ Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στο οποίο ευστόχησε ο Αντιόλο

- 78' ΓΚΟΛ 4-1 με φοβερό σουτ του Αντιόλο

- 79' ΓΚΟΛ 5-1 με τον Κώστα να εκμεταλλεύεται λάθος στην άμυνα της Καρμιώτισσας

- Χάνει ευκαιρίες και για περισσότερα γκολ η ΠΑΕΕΚ που κάνει περίπατο στο δεύτερο μέρος

- 88' Δοκάρι για την Καρμιώτισσα με τον Ανδρονίκου

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

Οι ενδεκάδες:

ΠΑΕΕΚ (Μάκης Σεργίδης): Αγριμάκης, Ηλιόπουλος, Αντιόλο, Μπρατσιάνι (Κωμοδίκης 58'), Μάρισιτς, Ελευθερίου, Οπόνγκ (Σταμπόλτσιεφ 58'), Χαραλάμπους, Μαρτσάκης (70' Κώστα) , Στυλιανού, Φελισιέν

Καρμιώτισσα (Λιάσος Λουκά): Καϊρίνος, Αποστολόπουλος, Βαττής, Σουάρεζ (Πάντος 61'), Κυριάκου, Χριστοφή, Δημητρίου, Πιερή(Νεοφύτου 68'), Μιχαήλ, Μασίνουα(Ανδρονίκου 83'), Έντμαρ

Κίτρινες: Βαττής / Αποστολόπουλος.

- Πρώτο ματς για τον Λιάσο Λουκά μετά την επιστροφή του στον πάγκο της Καρμιώτισσας

- Διαιτητής ο Κωνσταντίνος Φωτίου με βοηθούς τον Παναγιώτη Φιλή και τον Στυλιανό Διονυσίου, τέταρτο τον Ανδρέα Α. Αργυρού και Παρατηρητή τον Παναγιώτη Γερασίμου

- Ο επαναληπτικός αγώνας είναι προγραμματισμένος για την Τετάρτη 21 Φεβρουαρίου 2018

Καλύψτε όλες τις τραπεζικές σας ανάγκες με το επιχειρηματικό πακέτο για κυπριακές επιχειρήσεις www.ccb.coop.com.cy»