Χρειάστηκε να περάσει σχεδόν δεκαετία! (3255 ημέρες!!)

Το Σάββατο (21/02) η Ένωση επικράτησε με 6-1 του Διγενή Ορόκλινη και συνέχισε το νικηφόρο σερί της στην μάχη για την κατάκτηση του πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας.

Το συγκεκριμένο σκορ δεν είναι μόνο το μεγαλύτερο φετινό για τους «βυσσινί», αλλά στην προσπάθεια για εξεύρεση ανάλογης νίκης θα πρέπει να επιστρέψει αρκετά πίσω κανείς. Κοντά δεκαετία!

Ήταν 25 Μαρτίου του 2006, όταν η Παραλιμνίτικη ομάδα υποδέχθηκε την ΑΠΕΠ σε παιχνίδι για την 22η αγωνιστική της σεζόν 2005-06. Μη έχοντας διάθεση για… παιχνίδια, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν να… βομβαρδίζουν την αντίπαλη εστία από τα πρώτα λεπτά και έφτασαν στα έξι γκολ μέχρι το 36ο λεπτό!!

Ο Ίπαβετς στο 7’, ο Γκούβο στο 12’, ο Ζλόγκαρ στο 18’, ο Κ. Ηλία στο 19’, ξανά ο Κ. Ηλία στο 25’ και ο Ζλόγκαρ στο 36’ πέτυχαν τα έξι γκολ για την Ένωση, ενώ οι ομάδα της Πιτσιλλιάς μείωσε στο τελικό 6-1 με τον Εβάντρο στο 90’.

Έξι γκολ σε παιχνίδι πρωταθλήματος και μάλιστα με το ίδιο ακριβώς σκορ (6-1), έπρεπε να περάσουν 3255 ημέρες για να πετύχουν οι «βυσσινί», με το… θύμα τους να είναι ο Διγενής Ορόκλινης και οι σκόρερ τους οι Κυπριανού στο 39΄, Βαττής στο 42’, Μπούντιμιρ στο 45’, Κουμής στο 50΄, ξανά Βαττής στο 56’ και ξανά Κουμής στο 83’. Το γκολ της Ορόκλινης σημείωσαν από… μισό οι Κοσμά και Αμπάρης.