"Βυσσινί" αριθμητική ανάλυση...

Η φετινή περιπλάνηση της Ένωσης στα… αλώνια της Β’ Κατηγορίας ολοκληρώθηκε με τον ιδανικότερο τρόπο, με την κατάκτηση του πρωταθλήματος και την άμεση επάνοδο στην Α’ Κατηγορία.

Μέσα από τους αριθμούς, η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net παρουσιάζει αναλυτικά τα πεπραγμένα των ποδοσφαιριστών της Παραλιμνίτικης ομάδας.

Οι συμμετοχές

-Ο μοναδικός που έχει αγωνιστεί και στα 26 παιχνίδια, είναι ο Βασίλης Βαλλιάνος. Μάλιστα ήταν σε όλα στο αρχικό σχήμα.

-Σε 25 από τα 26 παιχνίδια αγωνίστηκαν οι Μπασόφ και Αμπάρης.

-Ο Βαλλιάνος είναι και αυτός με τα περισσότερα λεπτά,  2273 στο σύνολο, 23 περισσότερα από τον Αμπάρη που ακολουθεί, με 2250. Αυτοί είναι και οι μοναδικοί δύο που… έσπασαν το φράγμα των δύο χιλιάδων.

Αναλυτικά ο πίνακας με τις συμμετοχές και τα λεπτά:

Βασίλης Βαλλιάνος 26 αγώνες – 2273 λεπτά.
Γιώργος Αμπάρης 25 παιχνίδια – 2250 λεπτά.
Κονσταντίν Μπασόφ 25 παιχνίδια 1915 λεπτά.
Γρηγόρης Παπαζαχαρίας 22 παιχνίδια – 1890 λεπτά.
Αδάμος Πιερέττηε 23 παιχνίδια – 1872 λεπτά.
Ηλίας Βαττής 21 παιχνίδια -1720 λεπτά.
Δήμος Γούμενος 21 παιχνίδια – 1615 λεπτά.
Αγγελος Τσιακλής 19 παιχνίδια – 1554 λεπτά
Πιμ Μπάουμαν 17 παιχνίδια – 1441 λεπτά.
Γιώργος Κολάνης 22 παιχνίδια – 1356 λεπτά.
Στέλιος Πάρπας 15 παιχνίδια – 1134 λεπτά.
Ανδρέας Κυπριανού 20 παιχνίδια – 924 λεπτά.
Μάριο Μπούντιμιρ 10 παιχνίδια – 833 λεπτά.
Ράγκελ Αμπούσεφ 12 παιχνίδια – 823 λεπτά.
Αντώνης Κουμής 14 παιχνίδια – 811 λεπτά.
Κένεθ Φαν Ράνσμπεκ 10 παιχνίδια – 741 λεπτά.
Μαρτίνος Σολωμού 14 παιχνίδια – 539 λεπτά.
Λοίζος Κοσμά 13 παιχνίδια – 457 λεπτά.
Άθως Σολωμού 5 παιχνίδια – 397 λεπτά.
Μιχάλης Γιωρκάτζιης 8 παιχνίδια – 381 λεπτά.
Μάριος Ζαννέτου 8 παιχνίδια – 242 λεπτά.
Σίμος Κίττος 2 παιχνίδια – 150 λεπτά.
Αντώνης Ιωάννου 7 παιχνίδια – 114 λεπτά.
Παναγιώτης Αρτυματάς 4 παιχνίδια – 102 λεπτά.
Χρήστος Μάστρου 1 παιχνίδι – 90 λεπτά.

Τα γκολ

-Πρώτος σκόρερ της Ένωσης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Κυπριανού με δέκα γκολ.

-Ακολουθούν με εννέα ο Μπασόφ, οκτώ ο Βαττής και εφτά ο Μπούντιμιρ.

-Σκόραραν 17 από τους 23 (πλην των τερματοφυλάκων).

-Μοναδικοί που δεν σκόραραν είναι οι Παπαζαχαρίας, Πάρπας, Αρτυματάς, Κίττος, Ιωάννου και Α. Σολωμού.

Καλύτερη επίθεση στην κατηγορία, καλύτερη άμυνα σε όλες τις κατηγορίες

-Η Ένωση είχε την καλύτερη επίθεση και την καλύτερη άμυνα της Β’ Κατηγορίας με 57 γκολ υπέρ και 13 γκολ κατά.

-Μάλιστα τα μόλις 13 γκολ παθητικό σε 26 παιχνίδια (ένα γκολ κάθε δύο αγώνες μέσο όρο), έδωσε στους «βυσσινί» τον τίτλο της καλύτερης άμυνας και στις τέσσερις κατηγορίες.

Τα γκολ... ανά τέταρτο

-Tα γκολ της Ένωσης ήταν μοιρασμένα σε πρώτο και δεύτερο ημίχρονο. Συγκεκριμένα σκόραρε 28 στο α’ και 29 στο β’.

-5 γκολ στο διάστημα 1-15’, 11 γκολ στο διάστημα 16-30’, 12 γκολ στο διάστημα 31-45’, 13 γκολ στο διάστημα 46-60’, 3 γκολ στο διάστημα 61-75’ και 13 γκολ στο διάστημα 76-90’.

-Μοιρασμένα και στην άμυνα τα γκολ που δέχθηκαν οι «βυσσινί», με 7 στο πρώτο και 6 στο δεύτερο μέρος.

-3 γκολ στο διάστημα 1-15’, 2 γκολ στο διάστημα 16-30’, 2 γκολ στο διάστημα 31-45’, κανένα γκολ στο διάστημα 46-60’, 5 γκολ στο διάστημα 61-75’ και 1 γκολ στο διάστημα 76-90’.