Απόλλων-ΑΕΛ: Την "καθάρισε" από το ημίχρονο! (Φώτος)

Μεγάλη νίκη με 4-1 πέτυχε ο Απόλλωνας επί της ΑΕΛ σε ένα βαθμολογικά αδιάφορο παιχνίδι, για την 10η αγωνιστική του β' ομίλου της β' φάσης του πρωταθλήματος.

Οι βάσεις για την νίκη τέθηκαν ουσιαστικά από την αρχή αφού ο Απόλλωνας εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των Τσούκα και Ανέστη στο 2' και 37' και πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων χάρης στους Μάρκες και Μπακένγκα. Η ΑΕΛ μετά το πρώτο γκολ προσπάθησε ν' αντιδράσει χωρίς, όμως, αποτέλεσμα. Ο Απόλλωνας στις καθυστερήσεις πέτυχε και 3ο γκολ με ψηλοκρεμαστό πλασέ του Μάρκες.

Στην επανάληψη ο Απόλλωνας όχι μόνο διαχειρίστηκε το υπέρ του αποτέλεσμα αλλά πέτυχε και 4ο γκολ με τον Άδωνη το οποίο μέτρησε με τη βοήθεια του VAR. Η ΑΕΛ μείωσε λίγο πριν από την ολοκλήρωση του αγώνα με τον Μίντσεφ.

Με τη νίκη του αυτή ο Απόλλωνας ανέβηκε στους 58 βαθμούς, ενώ η ΑΕΛ έμεινε στους 47 βαθμούς.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

• «Παιχνίδι είναι, θέλει όρια»
  • «Απαγορεύεται η συμμετοχή από ανήλικα πρόσωπα κάτω των 18 ετών».
  • «Η Meridian κατέχει άδεια Κλάσης A και Β από την ΕΑΣ με αριθμούς άδειας A013 και B009

Η ιστοσελίδα kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα... Στο στάδιο "Αλφαμέγα" ήταν η Γρηγορία Φραντζή, στην περιγραφή η Κατερίνα Κυριάκου.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Α' ημίχρονο

Έναρξη

-2' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα! Οι κυανόλευκοι πήραν προβάδισμα με κοντινό πλασέ του Μάρκες, μετά την πάσα του Πέρετζ ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Τσούκα.

6

-10' Καλύτερος ο Απόλλωνας τα πρώτα λεπτά, έχει την κατοχή και τον έλεγχο του αγώνα.

-12' Σουτ του Μάρκες, η μπάλα κοντράρει σε αντίπαλο και απομακρύνεται ο κίνδυνος, για την εστία του Ανέστη.

-15' Καλή προσπάθεια για την ΑΕΛ με τον Μακρή στην περιοχή, χωρίς, όμως, αποτέλεσμα.

-20' Ισορροπημένο το ματς με την ΑΕΛ να προσπαθεί να βρει τους χώρους προς την εστία του Λέουβενμπεργκ. Λάθη και από τις δύο ομάδες, κυρίως στο χώρο του κέντρου.

-22' Σουτ σέντρα του Φιλιώτη από δεξιά στην περιοχή της ΑΕΛ, ο Μπακένγκα δεν βρίσκει τη μπάλα.

-23' Δυνατό αριστερό σουτ του Τζάλμα εκτός περιοχής, διώχνει σε κόρνερ Λέουβενμπεργκ.

-24' Κίτρινη στον Μαλεκκίδη για φάουλ στον Μορέιρα.

4

-26' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σρνιτς από αριστερά, η μπάλα έξω.

-28' Σουτ του Θεμιστοκλεούς, η μπάλα χτυπά αρχικά στον Μαλεκκίδη και μετά καταλήγει στα χέρια του Λέουβενμπεργκ.

-29' Διπλή ευκαιρία για την ΑΕΛ. Σουτ του Θεμιστοκλέους διώχνει ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα, στην εξέλιξη της φάσης νέο σουτ του Μορέιρα βρίσκει και πάλι σε ετοιμότητα τον Λέουβενμπερκ.

-30' Καλύτερη η ΑΕΛ. Ανέβασε ακόμη περισσότερο την απόδοση της η οποία προσπαθεί για την ισοφάριση.

45

-32΄Σουτ του Τσούκα, μετά την πάσα του Ανδρέου, διώχνει ο Λέουβενμπερκ.

-35' Σουτ του Σπόλιαριτς εκτός περιοχής, η μπάλα χτυπά στον Σρνιτς και καταλήγει κόρνερ.

-36' Κεφαλιά του Μαλεκκίδη, μετά το κόρνερ του Αρτεάν, η μπάλα έξω.

-37' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα! Το λάθος του Ανέστη στην περιοχή εκμεταλλεύτηκε ο Μπακένγκα, μετά από ασίστ του Μάρκες και από κοντά σκόραρε κι έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Διαμαρτυρίες από ΑΕΛ. Ελέχθηκε η φάση και το γκολ μετρά κανονικά.

3

-45' Τρία λεπτά ο χρόνος καθυστέρησης.

-45' +2' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα! Ο Μάρκες, μετά την πάσα του Μπακένγκα, πέρασε τη μπάλα πάνω από τον Ανέστη και διαμόρφωσε το 3-0 για την ομάδα του.

4

Λήξη ημιχρόνου.

Β' ημίχρονο

-46' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Μέσα οι Μίντσεφ και Κα, έξω οι Θεμιστοκλέους και Ανδρέου.

-47' Κίτρινη κάρτα στον Σρνιτς, για φάουλ στον Σπόλιαριτς.

-54' Σουτ του Μάρκες, μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Ανέστης.

-57' Σουτ του Πέρετς, σε ετοιμότητα ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ.

2

-58' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Έξω ο Μαλεκκίδης, μέσα ο Γιούρσεβιτς.

-60' Σουτ του Σπόλιαριτς, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

-60' Δοκάρι για τον Απόλλωνα. Ο Μπακένγκα με κεφαλιά από δεξιά, η μπάλα σταματά στο δοκάρι της εστίας του Ανέστη!

-61' Κίτρινη στον Φιλιώτη για φάουλ στον Κα.

-68' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα! Ελέγχεται για οφσάιντ από το VAR.

4

-71' Μετρά το γκολ και 4-0 ο Απόλλωνας με κοντινό πλασέ του Άδωνη, μετά την κεφαλιά πάσα του Σπόλιαριτς.

5

-72' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Έξω ο Μάρκες, μέσα ο Ποντικός.

-72' Τριπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Έξω οι Μακρής, Τσούκα και Τζάλμα, μέσα οι Μαρς, Σιλβέστρος και Νεοφύτου.

-79' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα, έξω οι Εκπολό και Μπακένγκα. Μέσα οι Σάντος και Κλέιν.

-84' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Ο Μίντσεφ σκοράρει και μειώνει για την ομάδα του, μετά την πάσα του Νεοφύτου. Ελέχθηκε η φάση από το VAR για τον αν πέρασε η μπάλα εκτός, πριν από την πάσα του Νεοφύτου. Το γκολ μετρά κανονικά.

-88' Κίτρινη στον Μαρς, για αψιμαχία.

-88' Κίτιρινη στον Πέρετς για αψιμαχία.

6

-89' Σουτ του Κοστάκε, μπλοκάρει ο Ανέστη.

-90' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος καθυστέρησης.