AEZ-Δόξα: Νίκη με ανατροπή και… διατήρηση μαθηματικής ελπίδας (φώτος)

Στο πλαίσιο της 11ης στροφής του Β' ομίλου η Δόξα επικράτησε εκτός έδρας με ανατροπή 3-2 της ΑΕΖ και… διατήρησε τις όποιες μαθητικές ελπίδες της έχουν απομείνει για παραμονή στην Α’ κατηγορία.

Στους 31 βαθμούς ανέβηκε η Δόξα, στον πυθμένα με 17 βαθμούς η ΑΕΖ.

Αυτή ήταν πρώτη φορά που η ομάδα της Κατωκοπιάς κατάφερε να πετύχει τρία γκολ σε έναν αγώνα.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

• «Παιχνίδι είναι, θέλει όρια»
  • «Απαγορεύεται η συμμετοχή από ανήλικα πρόσωπα κάτω των 18 ετών».
  • «Η Meridian κατέχει άδεια Κλάσης A και Β από την ΕΑΣ με αριθμούς άδειας A013 και B009»

Σε ό,τι αφορά το αγωνιστικό μέρος, η ΑΕΖ που μπήκε καλύτερα και ευτύχησε στο 9ο λεπτό να κερδίσει πέναλτι και έτσι να ανοίξει το σκορ με τον Σαμπό. Σταδιακά στη συνέχεια η Δόξα ισορρόπησε και ακολούθως πήρε τον έλεγχο φτιάχνοντας σωρεία ευκαιριών για την ισοφάριση.  Παρά την προσπάθειά της τίποτα δεν άλλαξε και έτσι το 1-0 ήταν στο αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Όπως τελείωσε το πρώτο συνέχισε το δεύτερο η Δόξα.  Μπήκε δυνατά και στο 49’ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ναμπί ο Σιφναίος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του. Ο επιθετικός της μονόλογος συνεχίστηκε και στο 59’ κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή με τον Τρούγιτς. Παρόλο που όλα έδειχναν ότι αυτή ήταν πιο κοντά σε τρίτο γκολ, ήρθε στο 74’ μετά από ωραία ατομική ενέργεια ο Ιωσηφίδης να πετύχει το 2-2.  Ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς θα τελείωνε ισόπαλο στο 88’ ο Τρούγιτς με το δεύτερο του προσωπικό γκολ μετά από ασίστ του νεαρού Λοιζίδη (σ.σ ντεμπούτο) πήρε τη νίκη.

Πρώτο σφύριγμα και... σέντρα στην αναμέτρηση.

2' Πρώτα αναγωριστικά λεπτά.

4' Διπλή χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΖ με τους Ντιγκινί και Ματόνγκο. Ιράριθμές φορές έσωσε ο Στυλιανού.

πεν

8' Πέναλτι κερδίζει η ΑΕΖ σε ανατροπή του Ματόνγκο από τον Κυριάκου.  Μετά από σέντρα του Ντιγκινί, ασταθής απόκρουση του Κυριάκου και στη δεύτερη του προσπάθεια να μπλοκάρει ανέτρεψε τον Ματόνγκο που πρόλαβε να αγγίξει την μπάλα.

-Φάση ελέγχθηκε από το VAR και... επιβεβαιώθηκε η απόφαση του διαιτητή.

πεν

9' ΓΚΟΛ 1-0 η ΑΕΖ με τον Σαμπό να ευστοχεί από την άσπρη βούλα.

13' Πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς στον Φοφανά σε επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Σαμπό.

15’ Καλύτεροι οι γηπεδούχοι, ειδικά μετά το γκολ δεν έχουν απειληθεί καθόλου.

16’ Ανοικτό παιχνίδι με τις δύο ομάδες να δείχνουν διατεθειμένες να παίξουν επιθετικά και ό,τι ήθελε προκύψει.

24’ Έπεσε ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά παρ’ όλα αυτά οι γηπεδούχοι ελέγχουν τα ματς.

28’ Καλή στιγμή για τη Δόξα σε κεφαλιά του Αντενόν που προωθήθηκε μετά από εκτέλεση κόρνερ. Η μπάλα λίγο έξω.

30’ Ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Τρούγιτς έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι.

31’ Ανέβηκε η Δόξα στα τελευταία λεπτά.

36' Καλή στιγμή για τη Δόξα σε σουτ του Τρούγιτς. Η μπάλα λίγο έξω από την εστία του Στυλιανού.

40’ Ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης πριν την ανάπαυλα η Δόξα.  Έχει βρει κάποιες καλές ευκαιρίες χωρίς ωστόσο μέχρι στιγμής να τα έχει καταφέρει.

42’ Ευκαιρία για τη Δόξα με τον Χάνι να μην βρίσκει στόχο από πλεονεκτική θέση.

44’ Μια ανάσα από την ισοφάριση η Δόξα με τον Τρούγιτς να μπαίνει στην περιοχή και να κάνει το πλασέ αλλά δεν βρήκε στόχο.

45’ Ένα λεπτό ο χρόνος καθυστερήσεων.

ΤΕΛΟΣ Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46' Ξεκίνημα για αλλαγή για τη Δόξα. Έξω ο Ματόνγκο, μέσα ο Ιωσηφίδης.

47' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τη Δόξα. Μετά από σέντρα του Χάνι ο Σαντίκ έκανε την προβολή όμως ο Στυλιανού εντυπωσιακά του είπε όχι.

γκολ 1-1

49' ΓΚΟΛ 1-1 ισοφαρίζει η Δόξα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ναμπί, ο Σιφναίος στην προσπάθεια του να διώξει με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του.

50' Νέα μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τη Δόξα. Ο Σαντίκ έκανε το σουτ, ο Στυλιανού έδιωξε εντυπωσιακά.

53’ Πέναλτι ζητά η ΑΕΖ σε πτώση του Ντιγκινί. Ο ρεφ ήταν κοντά στη φάση και έδειξε όπως το παιχνίδι συνεχιστεί.

-Η απόφαση του ρεφ επιβεβαιώθηκε και από το VAR.

τρουγ

59' ΓΚΟΛ 2-1 γυρίζει το ματς η Δόξα. Μετά από πάσα στον κενό χώρο ο Σαντίκ έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με παράλληλη πάσα στο ύψος της μικρής περιοχής έδωσε έτοιμο γκολ στον Τρούγιτς.

-Η φάση ελέχθηκε για πιθανό οφσάιντ στην αρχή της φάσης ωστόσο το γκολ μέτρησε κανονικά.

60' Αλλαγή για τη Δόξα. Έξω ο Φοφανά, μέσα ο Τραιτσέφσκι.

63' Διπλή αλλαγήγ ια την ΑΕΖ. Έξω οι Σλόγκαρ και Ντιγκινί, μέσα ο Σαρφό και Αρτζούμα.

65' Φιλόδοξο μακρινό σουτ του Ιωσηφίδη, η μπάλα έξω.

67’ Αλλαγή για την ΑΕΖ. Έξω ο Ε. Αντωνίου, μέσα  ο Χ. Αντωνίου.

72’ Γκολ πετυχαίνει η Δόξα με τον Αντενόν όμως ακυρώνεται ως οφσάιντ.

-Έγινε έλεγχος της φάσης και από το VAR επιβεβαιώνοντας τον βοηθό.

74' ΓΚΟΛ 2-2 ισοφαρίζει η ΑΕΖ. Ο Ιωσηφίδης μπήκε με τσαμπουκά στην περιοχή και με ωραίο φαλτσαριστό πλασέ έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνιά του Κυριάκου.

77' Αλλαγή για την ΑΕΖ. Έξω ο Ρότσα, μέσα ο Χαραλάμπους.

80’ Πολύ καλή ευκαιρία για τη Δόξα με τον Τραιτσέφσκι. Έδιωξε εντυπωσιακά ο Στυλιανού.

80’ Διπλή αλλαγή για τη Δόξα. Έξω ο Χάνι και Βελκόφσκι, μέσα οι Ασάντε και Προβυδάκης.

84’ Δοκάρι η Δόξα σε κεφαλιά του προωθημένου Πούριτς μετά από εκτέλεση του Ναμπί.

86' Αλλαγή για τη Δόξα. Έξω ο Ναμπί, μέσα ο Λοϊζίδης.

-Ντεμπούτο με τη φανέλα της Δόξας για το νεαρό Λοϊζίδη.

88’ ΓΚΟΛ 3-2 παίρνει και πάλι κεφάλι στο σκορ η Δόξα. Μετά ωραία παράλληλη μπαλιά του Λοιζίδη, έγινε το μελέ και ο Τρούγιτς προερχόμενος από πίσω με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

90' Tεσσερα λεπτά καθυστερήσεων.

Τέλος αναμέτρησης, νίκη 3-2 για τη Δόξα.

ΑΕΖ: Στυλιανού, Παστελής, Ε. Αντωνίου (67' Χ.Αντωνίου), Σλόγκαρ (63' Σαρφό), Ρότσα (77' Χαραλάμπους), Ματόνγκο (46' Ιωσηφίδης), Ελευθερίου, Σιφναίος, Ντιγκνί (63' Αρτζούμα), Χρίστου, Σαμπό.

Στον πάγκο: Μιλοσάβλεβιτς, Θεοφάνους, Αντωνίου, Σαρφό, Χριστοφή, Αρτζούμα, Ρουίθ, Ταβάρες, Ιωσηφίδης, Αντωνιάδης, Γιουσούφ.

ΔΟΞΑ: Κυριάκου, Φοφανά (60 Τραϊτσέφσκι), Τρούγιτς, Σαντίκ, Ναμπί (86' Λοϊζίδη), Ατενόν, Βελκόφσκι (84' Προβυδάκης), Κυριάκου, Κυριάκου Χ, Πούριτς, Χάνι (80' Ασάντε).

Στον πάγκο: Αντωνίου, Μανουσόπουλος, Τραϊτσέφσκι, Λοϊζίδης, Αντωνιάδης, Προβυδάκης, Ασαντέ.