Απόλλωνας - ΑΕΖ: Ο Μπακένγκα... τη βύθισε

Ο Απόλλωνας νίκησε με 1-0 την ΑΕΖ για την 6η αγωνιστική της Β' Φάσης του Β' ομίλου.

Μέτριο το πρώτο μέρος χωρίς τις πολλές φάσεις. Καλύτερος ο Απόλλωνας σε γενικές γραμμές και στα δύο ημίχρονα. Ο Μπακενγκά έκρινε τον αγώνα με το δικό του γκολ στο 72'. Βυθίζεται περισσότερο η ΑΕΖ που δεν πήρε ξανά βαθμολογικό κέρδος.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

enter " "

Tο kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα.

-Σέντρα στο ματς.

-4' Σουτ από τον Αρτεάν από το ύψος της περιοχής, ο Μπέκερ αποκρούει.

-7' Νέο σουτ από τον Κρμέντσικ, στην εξωτερική πλευρά των δικτύων η μπάλα.

-13' Ο Κρμέντσικ απέναντι από τον Μπέκερ, το τελειώμα του δεν ήταν καλό, πολύ μακριά η μπάλα.

-15' Χωρίς την τεράστια φάση το πρώτο δεκαπεντάλεπτο του αγώνα.

-25' Δεν απειλεί καθόλου η ΑΕΖ.

-26' Κεφαλιά του Κρμέντσικ, μαζεύει ο Μπέκερ.

-31' Στο έδαφος ο Άδωνη, μετά από σύγκρουση με τον Ντιγκινί.

a

-Σηκώνεται ο άσος του Απόλλωνα.

-33' Κίτρινη κάρτα στον Φιλιώτη.

-36' Γύρισμα από τον Σάντος, ο Σιφναίος δεν μπορεί με την προβολή του να απειλήσει.

-39' Κίτρινη κάρτα στον Γιούρτσεβιτς.

-42' Mεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Εκτελέστηκε το φάουλ από τον Βαλμπουενά, ο Γιαντάλ έκανε την κεφαλιά, αποκρούει σωτήρια ο Μπέκερ.

-Ένα λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

-Mέσα ο Μάρκες, έξω ο Αρτεάν.

-52' Ευκαιρία για την ΑΕΖ. Σέντρα από τα αριστερά, τακουνάκι από τον Σιφναίο, έξω η μπάλα.

-60' Απειλεί ο Απόλλωνας με τον Μάρκες, αμύνεται ο Σαμπό.

-62' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΖ. Σάντος και Σιφναίος έξω, μέσα οι Ταβάρες και Βάλντι

-65' Τριπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Έξω οι Βαλμπουενά, Φιλιώτης και Κρμέντσικ. Μέσα οι Κυριάκου, Μπαγκενκά και Κοστάκε.

-69' Έχει την κατοχή ο Απόλλωνας, κερδίζει το έβδομο του κόρνερ.

-70' Μέσα ο Χαραλάμπους, έξω ο Σαρφό. Ντεμπούτο για τον 18χρονο άσο της ΑΕΖ,

-71' Σουτ του Κοστάκε, άστοχο.

-72' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα. Ο Μπακενγκά πήρε τη μπάλα στη περιοχή και έκανε το δυνατό σουτ στη κλειστή γωνία του Μπέκερ. 1-0 για τους γηπεδούχους.

74' Στο έδαφος ο Άδωνη.

-75' Αποχωρεί ο Κύπριος άσος, μέσα ο Πεϊμπέρνς.

-84' Γύρισμα του Χάμπου, ο Μάρκες από κοντά αστοχεί για το 2-0.

-85' Κίτρινη κάρτα στον Εκπολό.

-87' Σκοράρει η ΑΕΖ αλλά ακυρώνεται το γκολ για οφσάιτ.

Επιβεβαιώνεται τo oφσαίντ και από το Var, παραμένει το 1-0

-Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

-90+4' Σουτ του Πέρετζ, έξω η μπάλα.

Απόλλων: Λέουβενμπεργκ, Νταρίκουα, Εκπολό, Άδωνη975' Πεϊμπέρν), Γιούρτσεβιτς, Αρτεάν(46' Μάρκες), Κολ, Φιλιώτης(65' Κοστάκε), Πέρετζ, Βαλμπουενά (65'Χάμπος), Κρμέντσικ(65' Μπακένγκα)

Στον πάγκο οι: Λοΐζου, Δημητρίου, Ποντικός, Σπόλιαριτς,

ΑΕΖ: Μπέκερ, Παστελλής, Γιαντάλ, Αντωνίου, Σαρφό(70 Χαραλάμπους), Σλόγκαρ, Σάντος, Σιφναίος, Ντιγκινί, Χρίστου, Σαμπό.

Στον πάγκο οι: Μιλοσάβλεβιτς, Στυλιανού, Χριστοφή, Κάστρο,Ματόνγκο,, Ντιομαντέ, Ελευθερίου, Ταβάρες, Ιωσηφίδης, Γιουσούφ, Ρουίθ

Την αρθρογραφία της 5ης και 6ης αγωνιστικής για το α΄ και β΄ γκρουπ, αντίστοιχα, προσφέρουν τα Σουβλάκια του Άντρου