Τρίτο σερί κύπελλο για την η ΕΝ Αθηένου

Το τρίτο συνεχόμενο Κύπελλο ΟΠΑΠ Γυναικών στο Χάντμπολ και έβδομο στην ιστορία της πανηγυρίζει από την Παρασκευή (26/4) η Ένωση Νεολαίας Αθηένου.

Σε έναν τελικό γεμάτο ανατροπές σκορ και συναισθημάτων, στο γεμάτο από κόσμο του Χάντμπολ κλειστό «Κυριάκος Πίσσης», η ομάδα του Απόστολου Μιχαήλ επικράτησε 24-21 του Πανελλήνιου που για δεύτερη συνεχή χρονιά φτάνει στην πηγή αλλά δεν… ξεδιψάει. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό με την ΕΝ Αθηένου να επικρατεί 13-8 στο ημίχρονο και τον Πανελλήνιο να φέρνει τούμπα το ματς και να προηγείται 18-21 εννιά λεπτά πριν το τέλος. Ακολούθως η ομάδα του Γιάννου Ιωάννου έπαθε μπλακ – άουτ με την ΕΝ Αθηένου να πετυχαίνει συνολικά έξι γκολ χωρίς απάντηση. Στο 21-21 η Γαστρινάκη έβαλε δύο γκολ στο τελευταίο τρίλεπτο και έκανε το σκορ 23-21 κρίνοντας τον τελικό.

Πολυτιμότερη του Final-4 αναδείχθηκε η Γεωργία Τρύφωνος. Πρώτη σκόρερ του τελικού ήταν η Αλεξάνδρα Κωνσταντινίδου του Πανελλήνιου ενώ για τις νικήτριες η Πυρογιάτη έβαλε 9.

Με τον τελικό του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Γυναικών έπεσε η αυλαία στο γυναικείο χάντμπολ για τη σεζόν 2023-24 με την ΕΝ Αθηένου να κερδίζει το Κύπελλο και το ΑΣ Λατσιά το Πρωτάθλημα.