Άρσεναλ - Τσέλσι: Την ισοπέδωσε με πέντε κανονιές και συνεχίζει στην κούρσα του τίτλου

Μυθική εμφάνιση από την Άρσεναλ στο Εμιρέιτς, καθώς επικράτησε 5-0 της Τσέλσι και συνεχίζει δυναμικά στη μάχη του τίτλου μετά τον θρίαμβο στο λονδρέζικο ντέρμπι. Αυτή είναι η ευρύτερη νίκη των κανονιέρηδων στο μεταξύ τους ντέρμπι.

SoftwareCy - Χρειάζεστε website για την επιχείρησή σας; Αν ναι, ζητήστε προσφορά τώρα ή καλέστε μας στο +357 25101002.

Η Άρσεναλ μετέτρεψε το λονδρέζικο ντέρμπι με την Τσέλσι στο Εμιρέιτς σε παράσταση για έναν ρόλο. Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα επικράτησε 5-0 για την εξ αναβολής αναμέτρηση της 29ης αγωνιστικής της Premier League και είναι μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας στο +3 από τη Λίβερπουλ με ένα παιχνίδι περισσότερο και το +4 από τη Μάντσεστερ Σίτι με δύο αγώνες περισσότερους.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν από νωρίς δυνατά στο ματς και στην πρώτη τους καλή φάση βρήκαν το γκολ με ωραίο τελείωμα του Τροσάρ μετά από πάσα Ντέκλαν Ράις.

Η Τσέλσι σταδιακά πάλεψε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης, ήταν όμως ελάχιστα απειλητική στα καρέ του Ράγια, με εξαίρεση τη φάση του 23ο λεπτού, όταν ο Τζάκσον έκανε μια κούρσα από τα δεξιά, μπήκε στην περιοχή και έκανε το γύρισμα, όμως μετά από κόντρα η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι και κατέληξε κόρνερ.

Η Άρσεναλ από την άλλη απείλησε με τους Ράις και Χάβερτς, δίχως όμως αποτέλεσμα με το 1-0 να μένει μέχρι και το φινάλε του πρώτου 45λεπτου.

Στο δεύτερο μέρος όμως οι παίκτες του Μικέλ Αρτέτα πάτησαν το πόδι στο γκάζι και με τέσσερα γκολ σε διάστημα 18 λεπτών και πήρε το τρίποντο. Ο Μπεν Γουάιτ στο 52' έκανε το 2-0 μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Πέτροβιτς, όπου του στρώθηκε η μπάλα.

Πέντε λεπτά μετά ο Έντεγκαρντ με υπέροχη μπαλιά βρήκε τον Χάβερτς, ο οποίος δεν είχε πρόβλημα να μπει στην περιοχή και να σκοράρει. Ο Γερμανός σκόραρε ξανά στο 65ο λεπτό μετά από ωραία πάσα του Σακά μέσα στην περιοχή, κάνοντας το 4-0. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μπεν Γουάιτ με μια υπέροχη σέντρα - σουτ από δύσκολη γωνία στο 70ο λεπτό.
Η Άρσεναλ συνέχισε να πιέζει την Τσέλσι και να ψάχνει και το έκτο γκολ, ωστόσο δεν το βρήκε. Παρ' όλα αυτά αυτή η πεντάρα είναι η ευρύτερη νίκη που έχει πετύχει στην ιστορία της κόντρα στους μπλε.

Άρσεναλ: Ράγια, Γουάιτ, Σαλιμπά, Γκάμπριελ, Τομιγιάσου (72' Ζιντσένκο), Έντεγκαρντ, Πάρτι (72' Ζορζίνιο), Ράις, Σακά (82' Βιέιρα), Τροσάρ (72' Μαρτινέλι), Χάβερτς (72' Ζεσούς).

Τσέλσι: Πέτροβιτς, Γκίλχριστ (76' Σίλβα), Ντισασί, Μπαντιασίλ, Κουκουρέγια, Φερνάντες (66' Τσάλομπαχ), Καϊσέδο, Μαντουέκε (78' Κασαντέι), Γκάλαχερ, Μούντρικ (66' Στέρλινγκ), Τζάκσον.