Τεσσάρα η Λίβερπουλ αλλά είναι αργά... (Στιγμιότυπα)

Η Λίβερπουλ σκόρπισε την Τότεναμ στο Anfield με 4-1, όμως είναι πλέον πολύ αργά για να διεκδικήσει τον τίτλο στην Premier League.

SoftwareCy - Χρειάζεστε website για την επιχείρησή σας; Αν ναι, ζητήστε προσφορά τώρα ή καλέστε μας στο +357 25101002.

Επέστρεψε στις νίκες με μια εντυπωσιακή παράσταση στην έδρα της η ομάδα του Γίργκεν Κλοπ, η οποία όμως δεν μπορεί να επιστρέψει και στο κόλπο της διεκδίκησης του πρωταθλήματος. Οι Reds νίκησαν την Τότεναμ με 4-2 στο Μέρσεϊσαϊντ, αλλά βρίσκονται στο -5 από την Άρσεναλ με δύο ματς να απομένουν και στο -4 από την Μάντσεστερ Σίτι, που έχει έναν αγώνα λιγότερο.

Δυνατά και χωρίς άγχος μπήκαν στο ματς οι Reds, ο Σαλάχ είχε δοκάρι στην προσπάθεια για σέντρα με το εξωτερικό και όσο τα λεπτά περνούσαν εύκολα καταλάβαινε κανείς ποιος θα είναι το αφεντικό. Το γκολ για τους γηπεδούχους δεν άργησε να έρθει. Στο 16’ ο Γκάκπο έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Σαλάχ με κεφαλιά νίκησε τον Βικάριο που δεν μπόρεσε να συγκρατήσει την μπάλα και στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους, έπειτα από απόλυτη υπεροχή της Λίβερπουλ, ο Σαλάχ έκανε το σουτ, ο keeper της Τότεναμ απέκρουσε και ο Ρόμπερτσον σε κενό τέρμα έγραψε το 2-0.

Το οποίο θα άλλαζε στην επανάηληψη και ο κύριος λόγος θα ήταν ο Χάρβεϊ Έλιοτ. Ο 21χρονος εξτρέμ έβγαλε στο 50’ καταπληκτική σέντρα από δεξιά για τον Γκάκπο, που με κεφαλιά στη γωνία ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 και στο 59’ με μαγικό άπιαστο φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής στο παραθυράκι έγραψε το 4-0. Στο επόμενο κομμάτι του ματς η Λίβερπουλ έριξε ρυθμό αφού είχε ήδη ένα μεγάλο σκορ και η Τότεναμ βρήκε την ευκαιρία να βάλει δύο γκολ και να σουλουπώσει την εικόνα της.

Στο 73’ με κοντινό πλασέ του Ριτσάρλισον έπειτα από γύρισμα πάρε-βάλε του Μπρέναν Τζόνσον έγινε το 4-1 και στο 77’ ο Βραζιλιάνος έστρωσε στον Σον και εκείνος μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 4-2.