Λύτρωση με Έιμπραχαμ για Ρόμα, πλησιάζει 5άδα η Αταλάντα!

Όρθια στο «Ντιέγκο Μαραντόνα» η Ρόμα! Χάρη στο πρώτο γκολ του Έιμπραχαμ μετά την επιστροφή του από τον σοβαρό τραυματισμό του, η ομάδα του Ντανιέλε Ντε Ρόσι έφυγε με σημαντικό βαθμό από την έδρα της Νάπολι (2-2). Βέβαια, εάν οι «τζαλορόσι» είχαν καταφέρει να πάρουν τη νίκη, θα ήταν στο -2 από την τετράδα!

SoftwareCy - Χρειάζεστε website για την επιχείρησή σας; Αν ναι, ζητήστε προσφορά τώρα ή καλέστε μας στο +357 25101002.

Οι Ρωμαίοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πάουλο Ντιμπάλα στο 59’, ενώ η Νάπολι είχαν άμεση απάντηση στο 64’ με τον Ολιβέρα. Τα λεπτά περνούσαν, με τους γηπεδούχους τελικά να έχουν μια τεράστια ευκαιρία για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, όταν λίγο πριν το φινάλε κέρδισαν πέναλτι.

Τελικά, ο Οσιμέν στο 84’ μετέτρεψε το πέναλτι σε γκολ για το 2-1! Η Νάπολι προσπάθησε να κρατήσει τη νίκη, αλλά δεν τα κατάφερε, αφού ο Έιμπραχαμ στο 90ό λεπτό ισοφάρισε με κοντινό τελείωμα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.
Την ίδια ώρα, η Αταλάντα πήρε επαγγελματική νίκη, επικρατώντας 2-0 της Έμπολι και βρίσκεται στο -2 από την πεντάδα, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται αντίστοιχα στο +2 από τον υποβιβασμό.

Καλύτερη ήταν η Αταλάντα συνολικά και κυκλοφορούσε ωραία την μπάλα. Αντίθετα, η Έμπολι έπαιζε κυρίως στις αντεπιθέσεις. Οι «μπεργαμάσκι» τελικά κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 42’ μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πάσαλιτς, ο οποίος έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια με προβάδισμα (1-0).

Με τον ίδιο ρυθμό μπήκαν οι γηπεδούχοι στο ματς, με τον… συνήθη ύποπτο Λούκμαν στο 51ο λεπτό να γράφει το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια πήραν μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησαν να φτιάξουν κάποιες φάσεις, ωστόσο δεν τα κατάφεραν. Το σκορ παρέμεινε ως το φινάλε με την Αταλάντα να παίρνει μια σημαντική νίκη που την ανεβάζει στην 6η θέση μένοντας για τρίτη σερί αγωνιστική αήττητη.