Νίκη για τον ΠΑΟ κόντρα στον Ολυμπιακό

Με ένα καθοριστικό τρίποντο του Σλούκα στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Παναθηναϊκός AKTOR νίκησε 77-71 τον Ολυμπιακό, στο «θρίλερ» του ΟΑΚΑ και «κλείδωσε» την πρωτιά στη Stoiximan Basket League.

Το ματς
Με τους Μήτογλου, Ερνανγκόμεθ, Παπαπέτρου, Ναν και Σλούκα ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός AKTOR, ενώ ο Ολυμπιακός με τους Φαλ, Πίτερς, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ. Καλό ρυθμό είχε από νωρίς το ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν (9-11), στα πρώτα πέντε λεπτά. Στη συνέχεια, οι Μήτογλου και Ερνανγκόμεθ πήγαν τους «πράσινους» στο +4 (15-11), με τον Κάναν να απαντά για το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα (15-16), στο 8’. Ωστόσο, τα τελευταία λεπτά ανήκαν στο «τριφύλλι», καθώς εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των Πειραιωτών και με τους Σλούκα και Γκριγκόνις έκλεισε με σερί 8-0 την πρώτη περίοδο και στο +7 (23-16).

Τη μεγάλη νωθρότητα με τα πολλά «φθηνά» λάθη συνέχισε ο Ολυμπιακός και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Ναν από την άλλη να παίρνει «φωτιά» και να σπρώχνει τον Παναθηναϊκό σε επιμέρους σκορ 11-1, για το +17 (34-17), στο 14’. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» έσφιξαν αμυντικά, αναγκάζοντας τους «πράσινους» σε κακές και άστοχες επιλογές, ενώ με την είσοδο του Γουίλιαμς-Γκος έγιναν πιο ορθολογικοί στην επίθεση, ρίχνοντας αρχικά τη διαφορά (36-26), στο 18’. Οι γηπεδούχοι ξεκόλλησαν με ένα καλάθι του Λεσόρ, αλλά στο τελευταίο λεπτό οι Πειραιώτες απάντησαν με Κάναν και Φαλ και με σερί 7-0, διαμορφώνοντας το 38-33 του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο στην αρχή του δεύτερου μέρους, με τους Μήτογλου και Ερνανγκόμεθ να τον διατηρούν σταθερά σε απόσταση (47-39), στα πρώτα τρία λεπτά. Εκεί, ο Ολυμπιακός ανέβασε αρκετά τις… στροφές του χάρη στα επιθετικά του ριμπάουντ και με τον πολύ «ζεστό» Κάναν μαζί με τον Πίτερς, βρήκε σερί 9-0, για το προβάδισμα (47-48), το οποίο διατήρησε με τον Παπανικολάου (49-50), μέχρι το 27’. Με δύο καλές άμυνες οι γηπεδούχοι βρήκαν σερί 4-0, με το τρίποντο του Γουίλιαμς-Γκος να ισοφαρίζει (53-53), στο 28’. Εκεί, οι «πράσινοι» απάντησαν με Λεσόρ και Παπαπέτρου, ξεφεύγοντας στο +6 (59-53), με τις βολές του Γουίλιαμς-Γκος να διαμορφώνουν το 59-55 της τρίτης περιόδου.

Στην αρχή του τέταρτου δεκάλεπτου, ο Γουίλιαμς-Γκος έφερε το ντέρμπι στην ισοπαλία (59-59). Με την επιστροφή του Ναν στο παρκέ, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε στο +4 (65-61) και με τον Μήτογλου πήγε στο +5 (68-63), στο 34’. Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός έβγαλε απανωτές άμυνες και τρέχοντας στο ανοικτό γήπεδο έκανε σερί 5-0, για τη νέα ισοπαλία (68-68), στο 36’. Το «τριφύλλι» αντέδρασε με άμυνα και τους Γκριγκόνις και Ναν, για το +4 (72-68), με τους «ερυθρόλευκους» να μειώνουν στον πόντο (72-71), στο 38’. Ακολούθησαν άστοχες επιθέσεις και από τους δύο, με τον Σλούκα να πετυχαίνει ένα καθοριστικό τρίποντο (75-71), στα 37'' πριν τη λήξη. Στην επόμενη επίθεση ο Ολυμπιακός αστόχησε και ο Σλούκας με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 77-71.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 38-33, 59-55, 77-71