Για την ιστορία ο Μίλωνας, για το 17ο ο Ολυμπιακός

Η αντίστροφη μέτρηση για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας στο βόλεϊ ανδρών ξεκίνησε, με τον Ολυμπιακό και το Μίλωνα να προετοιμάζονται για την αναμέτρηση τους το βράδυ του Σαββάτου (30/03, 20:15, ΕΡΤ3), όπου θα διεκδικήσουν το πολυπόθητο τρόπαιο.

O επικός φετινός Μίλωνας έγραψε ιστορία, καθώς στην τρίτη του συμμετοχή σε Final-4 Κυπέλλου, κατάφερε να κερδίσει τον Παναθηναϊκό με 3-1 σετ και να προκριθεί για πρώτη φορά στον τελικό της διοργάνωσης.

Από την άλλη, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο πρώτο σετ κόντρα στον ΠΑΟΚ. Ωστόσο, στα τρία επόμενα σετ ανέλαβε δράση με εντυπωσιακό τρόπο, κατέκτησε τη νίκη με 3-1 σετ και πέρασε στον τελικό. Έτσι, πήρε μια άτυπη ρεβάνς για τον χαμένο τελικό από τον Δικέφαλο την περσινή χρονιά.

Είναι γνωστό ότι Ολυμπιακός και Μίλωνας γνωρίζονται πολύ καλά φέτος, καθώς αναμετρήθηκαν στα ημιτελικά της Volley League Ανδρών. Οι «ερυθρόλευκοι» χρειάστηκαν πέντε αγώνες για να νικήσουν τον αντίπαλό τους, με συνολικό σκορ 3-2, κάτι που αποδεικνύει ότι δεν υπάρχει φαβορί και όλα τα αποτελέσματα είναι πιθανά.

Οι Πειραιώτες θέλουν να πανηγυρίσουν το 17ο τρόπαιο στην ιστορία τους στο θεσμό, με την τελευταία φορά να είναι το 2017. Αντίθετα, ο Μίλωνας επιδιώκει το πρώτο Κύπελλο Ελλάδος στην ιστορία της ομάδας.

Σε 20 αγώνες ο Ολυμπιακός έχει 17 νίκες και ο Μίλων έχει 3 νίκες.