Μπλόκο στο Βικελίδης, ο Άρης ψαλίδισε τις ελπίδες του Ολυμπιακού για πρωτάθλημα

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στον Άρη και τον Ολυμπιακό για την 7η αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League. Το στραβοπάτημα των ερυθρόλευκων μειώνει αισθητά τις ελπίδες τους για την κατάκτηση του τίτλου.

Στραβοπάτησε ο Ολυμπιακός στο Κλεάνθης Βικελίδης και οι ελπίδες του για την κατάκτηση του τίτλου μειώθηκαν αισθητά. Οι ερυθρόλευκοι ήρθαν ισόπαλοι 1-1 με τον Άρη για την 7η αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League.

Ο Λορέν Μορόν ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ στο 48ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί μετά από σουτ του Μαρτίνς (53') ισοφάρισε για τους ερυθρόλευκους, με το 1-1 να παραμένει έως το τελευταίο σφύριγμα του παιχνιδιού.

Στην βαθμολογία, ο Ολυμπιακός παραμένει στην 4η θέση, έχοντας συγκεντρώσει 67 πόντους, με την απόστασή του από την κορυφή να είναι μεγάλη (-8 με την ΑΕΚ να προηγείται του Παναθηναϊκού). Στους 49 βαθμούς έφτασε ο Άρης.

Το ματς
Ο Ολυμπιακός ήταν πιο απειλητικός στο πρώτο μέρος και απείλησε στο 6ο λεπτό. Ο Ορτέγκα έγινε το γέμισμα από τα αριστερά, ο Ελ Κααμπί πήρε την κεφαλιά και έδιωξε δύσκολα ο Κουέστα. Στο 9ο λεπτό οι ερυθρόλευκοι βρήκαν δίχτυα. Ο Μαρτίνς προώθησε τους ερυθρόλευκους, ο Φορτούνης πήρε την μπάλα στη συνέχεια, άνοιξε στα αριστερά στον Γιόβετιτς, ο οποίος πλάσαρε σκοράροντας. Το γκολ, όμως ακυρώθηκε μετά από εξέταση στο VAR για φάουλ του Μαρτίνς στον Μοντόγια στην αρχή της φάσης.
Ο Άρης έδειξε επίσης απειλητικός με τριπλή του ευκαιρία στο 12ο λεπτό. Ωστόσο, την πρωτοβουλία εξακολουθούσε να έχει ο Ολυμπιακός. Στο 21' ο Έσε βοήθησε τον Ελ Κααμπί στο κλέψιμο της μπάλας, μοίρασε στον Φορτούνη δεξιά. Ο αρχηγός των ερυθρόλευκων επέστρεψε την μπάλα στον Αργεντινό, ο οποίος σούταρε εντός του "κουτιού" και ο κίπερ του Άρη απέκρουσε εντυπωσιακά. Τρία λεπτά αργότερα ο Κουέστα φώναξε πάλι παρών στην κεφαλιά του Γιόβετιτς.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε το σφυροκόπημα. Στο 25' ο Φορτούνης εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, ο Ιμπόρα πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Ο Άρης απειλούσε κυρίως με σουτ εκτός περιοχής, με τον Τζολάκη να μην αντιμετωπίζει ιδιαίτερη δυσκολία.

Στο 45+2' οι ερυθρόλευκοι είχαν και δεύτερο δοκάρι, με τον Ελ Κααμπί να μην μπορεί να σκοράρει από πολύ κοντά. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σουτ του Φετφατζίδι από δεξιά, το οποίο απέκρουσε ο Τζολάκης.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και στο δεύτερο μέρος, με τον Ελ Κααμπί να μην μπορεί να νικήσει τον Κουέστα από κοντινή απόσταση. Ωστόσο, οι κίτρινοι ήταν αυτοί που μπήκαν μπροστά στο σκορ στο 48'. Έπειτα από βαθιά μπαλιά, ο Ντόη άνοιξε το κοντρόλ, ο Μορόν τον μάρκαρε και πήρε την μπάλα, έφυγε απέναντι από τον Τζολάκη και πλάσαρε για το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα και στο 53ο λεπτό μπήκαν μπροστά στο σκορ. Ο Φορτούνης μέσα στην περιοχή άνοιξε αριστερά στον Μαρτίνς, ο οποίος έκανε το διαγώνιο σουτ, με τον Ελ Κααμπί να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα πάνω στην γραμμή. Από εκεί και ύστερα, οι ερυθρόλευκοι άρχιζαν να πιέζουν ακόμη περισσότερο τον Άρη, με τον Μαρτίνς να έχει καλή στιγμή στο 58'.

Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια, με τον Άρη να έχει περισσότερο επιθετική προσέγγιση, έπειτα και από τις αλλαγές του Μάντζιου. Ωστόσο, ξανά οι κίτρινοι είχαν τελικές εκτός περιοχής. Οι ερυθρόλευκοι έμειναν μακριά από τελική για αρκετό διάστημα. Κατάφεραν να απειλήσουν στο 75ο λεπτό. Ο Τσικίνιο είδε ωραία την κίνηση του Ελ Κααμπί, ο οποίος σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά ο Μπράμπετς πρόλαβε να βάλει το πόδι του για να διώξει κόρνερ.

Ο Ολυμπιακός έψαχνε τον δρόμο προς τον γκολ, όμως ήταν μπλοκαρισμένος. Ο Μεντιλίμπαρ έριχνε όλα του τα επιθετικά "όπλα" στον αγωνιστικό χώρο, δίχως όμως αποτέλεσμα. Στο 86' ο Φορτούνης βρήκε χώρο, έκανε το σουτ εκτός περιοχής, αλλά ο Κουέστα έπεσε και μπλόκαρε. Μάλιστα, στις καθυστερήσεις οι κίτρινοι είχαν καλή στιγμή μετά από λάθος του Κάρμο, αλλά ο Μορόν δεν νίκησε τον Τζολάκη με αδύναμο σουτ του. Έτσι, το 1-1 έμεινε έως το φινάλε.