Τον σάρωσε! Η ΑΕΚ νίκησε τον Παναθηναϊκό και έγινε το απόλυτο φαβορί για τον τίτλο

Η ΑΕΚ ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό και επικράτησε 3-0 στην OPAP Arena. Η Ένωση είναι πλέον το απόλυτο φαβορί για τον τίτλο, μετά τα αποτελέσματα της έβδομης αγωνιστικής.

Το αθηναϊκό ντέρμπι της OPAP Arena βάφτηκε κιτρινόμαυρο, καθώς η ΑΕΚ επικράτησε 3-0 του Παναθηναϊκού. Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα πήραν ένα πολύ σημαντικό τρίποντο και έγιναν το απόλυτο φαβορί για τον τίτλο.

Η Ένωση ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο κομμάτι του ντέρμπι κόντρα στο τριφύλλι (αν όχι όλο) και κατάφερε να βάλει τις βάσεις από νωρίς για το τρίποντο.

Το πρώτο γκολ των παικτών του Ματίας Αλμέιδα πέτυχε ο Νίκλας Ελίασον. Ο Σουηδός έκλεψε ο ίδιος την μπάλα στη μεσαία γραμμή και ο Πινέδα τον τροφοδότησε στο σωστό σημείο με τον Ελίασον να ολοκληρώνει τη φάση με όμορφο τρόπο.

Το δεύτερο γκολ πέτυχε ο Πόνσε στο 38ο λεπτό. Ο Ακαϊντίν έκανε τεράστιο λάθος και ο Αργεντινός έφυγε στην περιοχή και με υποδειγματικό πλασέ έκανε το 2-0.

Το τρίτο γκολ των κιτρινόμαυρων ήρθε στο 69ο λεπτό. Ο Πινέδα είχε άπλετο χώρο μπροστά του στα αριστερά, μπήκε στην περιοχή και μοίρασε στον Γκατσίνοβιτς. Αυτός έκανε το σουτ, ο Ντραγκόφσκι τον σταμάτησε, αλλά ο Ελίασον που ακολούθησε τη φάση και βρέθηκε στο σωστό σημείο έκανε το 3-0. Ένα γκολ που πανηγυρίστηκε έξαλλα, τόσο από τον πάγκο όσο και από τον Δημήτρη Μελισσανίδη.

Έτσι παρέταξαν τις ομάδες οι δύο προπονητές

Ο Ματίας Αλμέιδα έδωσε φανέλα βασικού μετά από πολλούς μήνες στον Σέρχιο Αραούχο, ο οποίος έπαιξε στο πλάι του Εσέκιελ Πόνσε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Ο Αργεντινός τεχνικός κράτησε τους Σιμάνσκι - Γιόνσον στον άξονα και ο Πινέδα έπαιξε στα αριστερά.

Από την άλλη πλευρά ο Φατίχ Τερίμ παρέταξε με 4-3-3. Την τριάδα του άξονα συνέθεσαν οι Αράο, Τσέριν και Μπακασέτας, ενώ στην κορυφή έπαιξαν οι Παλάσιος, Λημνιός και ο Ιωαννίδης στην κορυφή.

Ελίασον και Πόνσε έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και απείλησε πρώτη στο έκτο λεπτό. Ο Ελίασον έκανε τη γλυκιά σέντρα από τα δεξιά και ο Πόνσε με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα ελάχιστα εκτός εστίας. Ένα λεπτό μετά η Ένωση βρήκε το γκολ που έψαχνε, χάρη στο γκολ του Ελίασον.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά στο ένατο λεπτό. Ο Χουάνκαρ έκανε το γέμισμα από τα αριστερά και ο Παλάσιος με ωραίο μονοκόμματο σουτ έστειλε την μπάλα άουτ.

Ο Παναθηναϊκός μετά το γκολ του Ελίασον προσπάθησε να πάρει την μπάλα στα πόδια του και να απειλήσει, ωστόσο δεν απείλησε με αξιώσεις τα καρέ του Αθανασιάδη. Στο 14ο λεπτό ο Πόνσε απείλησε ξανά μετά από γύρισμα του Αραούχο, αλλά το ωραίο σουτ που έπιασε είχε απάντηση από τον Ντραγκόφσκι.

Επτά λεπτά η ΑΕΚ είχε άλλη μια τελική. Ο Ελίασον εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά και ο Βίντα πηδώντας πιο ψηλά απ' όλους, έστειλε την μπάλα προς την εστία, αλλά ο Ντραγκόφσκι τον σταμάτησε. Στο 26ο λεπτό ο Πόνσε (που είχε πέντε τελικές στο πρώτο μέρος) απείλησε ξανά. Ο Ελίασον τον τροφοδότησε με κάθετη πάσα και ο Αργεντινός φορ με το σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 34ο λεπτό ο Παναθηναϊκός έχασε την καλύτερη στιγμή του στο πρώτο μέρος. Ο Μπακασέτας έκανε μια σέντρα από τα δεξιά και ο Ιωαννίδης με ωραία γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Τέσσερα λεπτά μετά η ΑΕΚ βρήκε και το δεύτερο γκολ με τον Πόνσε, μετά το ολέθριο λάθος του Ακαϊντίν. Αυτή ήταν και η τελευταία σημαντική φάση του ματς.

Ο Παναθηναϊκός φώναξε για πέναλτι σε μαρκάρισμα του Αραούχο στον Κώτσιρα στη γωνία της περιοχής. Ο Τερίμ και δύο συνεργάτες του ήταν κίτρινη για διαμαρτυρία.

Ο Ελίασον με το δεύτερο γκολ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε για να πάρει στο ματς στο δεύτερο μέρος και γι' αυτό το λόγο ο Φατίχ Τερίμ αποφάσισε να ρισκάρει περισσότερο, παίζοντας με δύο επιθετικούς.

Ο Ιωαννίδης ήταν αυτός που απείλησε πρώτος στο δεύτερο μέρος. Αρχικά στο 47ο λεπτό με ωραίο μακρινό σουτ δεν ανησύχησε τον Αθανασιάδη που μπλόκαρε την μπάλα, ενώ στο 54ο λεπτό η προσπάθειά του πέρασε ψηλά. Στο 57ο λεπτό είχε μια τελική για να μειώσει με τον Χουάνκαρ, αλλά η προσπάθειά του πέρασε άουτ.

Η πρώτη καλή στιγμή της Ένωσης στο δεύτερο μέρος ήταν στο 59' όταν ο Σιμάνσκι εκμεταλλεύτηκε το λάθος διώξιμο του Αράο και με υπέροχη ντρίμπλα πάνω στον Βιλένα και σουτ ανάγκασε τον Ντραγκόφσκι να κάνει μια ωραία επέμβαση.

Στο 62' η Ένωση έχασε τεράστια ευκαιρία για το 3-0. Ο Πινέδα πήρε την μπάλα από τα αριστερά και απέφυγε όποιον βρήκε μπροστά του. Το σουτ που εξαπέλυσε σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ντραγκόφσκι και στην εξέλιξη της φάσης ο Πόνσε με υπέροχο ανάποδο ψαλίδι δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ντραγκόφσκι, ο οποίος με τη συνδρομή του δοκαριού αποσόβησε το 3-0.

Το 3-0 ήρθε στο 69ο λεπτό χάρη στο δεύτερο προσωπικό γκολ του Νίκλας Ελίασον, ο οποίος δεν είχε πρόβλημα να σκοράρει από κοντά και να κάνει το 3-0.

Ο Παναθηναϊκός μετά το 3-0 δεν μπόρεσε να σταθεί απειλητικός για να πάρει κάτι από το ματς και ουσιαστικά παρέδωσε πνεύμα. Η ΑΕΚ ήταν ανώτερη όμως δεν μπόρεσε να βρει και τέταρτο γκολ, με το 2-0 να μένει μέχρι και το φινάλε.

Οι αρχικές συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Κάλενς, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Πινέδα, Ελίασον, Αραούχο, Πόνσε.

Παναθηναϊκός: Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Ακαϊντίν, Γεντβάι, Χουάνκαρ, Αράο, Λημνιός, Παλάσιος, Τσέριν, Μπακασέτας, Ιωαννίδης.