Ο Σαββίδης «ζευγάρωσε» τις νίκες του

Μετά από εξαιρετική εμφάνιση στον τελικό, όπου ισοφάρισε το παγκύπριο ρεκόρ με 47 επιτυχίες στις 50 “μονοντουφεκιές”, ο πρωταθλητής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λεμεσού Φειδίας Σαββίδης, κέρδισε τον αγώνα τραπ για το «Κύπελλο Κερύνειας» και “ζευγάρωσε” τις νίκες του στο φετινό πρωτάθλημα!

]Προηγουμένως είχαμε άλλη μια ισοφάριση παγκυπρίου ρεκόρ στους 125 δίσκους του προκριματικού, όπου ο διεθνής σκοπευτής της ΣΚΟΕΠΑ Ανδρέας Μακρής, είχε 123 επιτυχίες, ενώ ο ίδιος σκοπευτής την πρώτη μέρα του αγώνα πέτυχε το απόλυτο 75/75!

Ο αγώνας για το «Κύπελλο Κερύνειας» ήταν ο πέμπτος του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ κι έγινε στις εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού Σκοπευτηρίου – Λάκης Ψημολοφίτης στα Λατσιά, με αθλοθέτη την εταιρία ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ ΛΤΔ., αντιπροσώπους των ιταλικών όπλων BERETTA. Το 123/125 που πέτυχε ο Ανδρέας Μακρής τον έφερε επικεφαλής στον τελικό, όπου τον ακολούθησαν ο Βλαντισλάβ Καζαντάεβ του ΣΚΟΛΑΡ  με 121/125, ο Γιάννης Αηλιώτης της ΣΚΟΕΠΑ με 118/125 και ο Άδωνης Μυλωνάς με 116/125. Την εξάδα του τελικού συμπλήρωσαν με 115/125, οι Αχμέτ Ρατίπ της ΣΚΟΑΜ και Φειδίας Σαββίδης της ΣΚΟΛΕΜ. Πρώτος αποχώρησε από τη δοκιμασία του τελικού, ο Αχμέτ Ρατίπ με 17/25 και ακολούθησαν οι Ανδρέας Μακρής με 22/30 και Βλαντισλάβ Καζαντάεβ με 27/35. Ο Γιάννης Αηλιώτης με 35/40 εξασφάλισε το χάλκινο μετάλλιο, ενώ οι Φειδίας Σαββίδης και Άδωνης Μυλωνάς οδηγήθηκαν στη “μονομαχία” για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου. Εκεί όπου ο Φειδίας με 47/50, πήρε τη νίκη και άφησε τον αντίπαλό του με το αργυρό μετάλλιο (45/50).

Στη Β’ κατηγορία πρώτευσε ο Γιάννης Αγκαστινιώτης της ΣΚΟΛΕΥ με 114/125, ενώ στους έφηβους, ο Πέτρος Αναστασίου του ΣΚΟΛΑΡ ήταν ο νικητής στην Α’ κατηγορία με 107/125 και ο Αλέξανδρος Τσαγγαρίδης της ΣΚΟΛΕΥ στη Β’ κατηγορία με 104/125. Στο τραπ βετεράνων ο Γιώργος Έλληνας της ΣΚΟΛΕΜ πήρε την πρώτη θέση με 102/125 και στο παραολυμπιακό τραπ ο Ραφαήλ Μαρικουλλής του ΣΚΟΛΑΡ πέτυχε 103/125. Στο τραπ γυναικών, η πρωταθλήτριά μας Γεωργία Κωνσταντινίδου της ΣΚΟΛΕΥ πήρε την πρώτη θέση με 66/75 (και 110/125), ενώ η νεαρή Άντη Ιερείδη της ΣΚΟΛΕΜ πέτυχε 56/75.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του τραπ σε κάθε κατηγορία, για το «Κύπελλο Κερύνειας» ήταν τα ακόλουθα: