Θρυλική ανατροπή μέσα στη Βαρκελώνη και ο Ολυμπιακός έκλεισε θέση στο Final 4!

Την πρόκριση στο Final 4 του Champions League πόλο Ανδρών πανηγυρίζει από το βράδυ της Παρασκευής ο Ολυμπιακός!

Με μια θρυλική ανατροπή στο τελευταίο οκτάλεπτο (13-13), οι «ερυθρόλευκοι» έστειλαν το ματς με την Μπαρτσελονέτα στα πέναλτι, εκεί όπου με ήρωα τον Ζερδεβά που έπιασε δυο πέναλτι, πήραν τη νίκη (18-19 συνολικό σκορ) και τους δύο βαθμούς, εξασφαλίζοντας και μαθηματικά την παρουσία τους στην κορυφαία 4άδα της διοργάνωσης, μία στροφή πριν το φινάλε της προημιτελικής φάσης!

Το ματς:

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο οκτάλεπτο, με την Μπαρτσελονέτα από την πλευρά της να εκμεταλλεύεται τον παίκτη παραπάνω και να βρίσκει δύο γκολ στο πρώτο 3λεπτο, χάρη στα τέρματα των Φάμελα και Ταχούλ. Στο μεσοδιάστημα, ο Ολυμπιακός είχε ισοφαρίσει προσωρινά με τον Νικολαΐδη από τη θέση του φουνταριστού έπειτα από γρήγορη αντεπίθεση. Στο 4', ο Φουντούλης εκμεταλλεύτηκε την πρώτη συνθήκη με παίκτη παραπάνω για τους «ερυθρόλευκους», ισοφαρίζοντας σε 2-2, προτού σε μια αντίστοιχη φάση ο Ταχούλ κάνει το 3-2 και λίγο αργότερα ο Βάμος με ωραίο δυνατό σουτ διαμορφώσει το 3-3 του οκταλέπτου.

Τα λάθη και οι σκληρές άμυνες κυριάρχησαν στη δεύτερη περίοδο, εκεί όπου οι Ισπανοί είχαν καθ' όλη τη διάρκεια το πάνω χέρι στο σκορ, χάρη στην εξαιρετική εμφάνιση του Ταχούλ, ο οποίος με το τρίτο του τέρμα έκανε το 4-3 στο 18'. Η απάντηση άργησε, αλλά ήρθε από τον Γενηδουνιά τέσσερα λεπτά αργότερα (4-4), προτού ο Φάμερα, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ κάνει το 5-4 υπέρ των γηπεδούχων δύο λεπτά πριν το ημίχρονο. Παρά το γεγονός πως η Μπαρτσελονέτα στη συνέχεια είχε δύο φορές συνθήκη με παίκτη παραπάνω, οι «ερυθρόλευκες» άμυνες βγήκαν και έτσι το ημίχρονο έληξε με σκορ 5-4.