ΕΠΟΣ για Ολυμπιακό-Στον τελικό του Conference!

Ιστορική, τεράστια επιτυχία για τον Ολυμπιακό Πειραιώς που με νίκη 2-0 επί της Άστον Βίλα στο κατάμεστο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” σφράγισε το εισιτήριο για τον Τελικό του Conference League στην Αγία Σοφιά ΟΠΑΠ Αρένα!!

Σκόρερ ο συνήθης ύποπτος Ελ Κααμπί μόλις στο 10ο λεπτό, με τον Ολυμπιακό να στέκεται εξαιρετικά στο υπόλοιπο του αγώνα μέχρι που στο 81 σκόραρε ξανά για το 2-0 και οδήγησε την ομάδα σε άλλη μια νίκη κόντρα στην Άστον Βίλα. Οι ερυθρόλευκοι πήραν τη μεγάλη πρόκριση με συνολικό σκορ 6-2 (4-2 ο πρώτος αγώνας στην Αγγλία).

Ο Μαροκινός πέτυχε 5 γκολ στα δύο παιχνίδια με τους Άγγλους! Τρία στο πρώτο εκτός έδρας ματς και δύο στο "Καραϊσκάκης"!

Ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει στον τελικό της Αθήνας, την  Φιορεντίνα την Τετάρτη, στις 29 Μαΐου, με τους οπαδούς του ήδη να κάνουν τα σχεδία τους για την μεγάλη μέρα.

Το kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα (Πιο κάτω και τα σκορ των επαναληπτικών ημιτελικών του Europa League:

- Έναρξη

2' Σουτ του Τσικίνιο εντός περιοχή, η μπάλα άουτ.

10' 1-0 ΓΚΟΛ ο Ελ Κααμπί! Ο Ολυμπιακός μπαίνει μπροστά στο σκορ και το Καραϊσκάκης παίρνει φωτιά! Ο Ποντένσε σε αντεπίθεση των ερυθρόλευκων από τα αριστερά είδε την κίνηση του Κίνι εξωτερικά, τον τροφοδότησε, εκείνος γύρισε στον Ελ Κααμπί που με το δεξί άνοιξε το σκορ. 5-2 συνολικό σκορ!

ρτηγρ

24' Επικίνδυνη κατάσταση στην περιοχή του Ολυμπιακού, ο Ρέτσος έδιωξε σε κόρνερ ένα γύρισμα μέσα στην περιοχή.

25' Ο Τζολάκης μπλοκάρει σουτ του Λουίζ,

34' Εκτέλεση φάουλ από καλή θέση για την Άστον Βίλα, άουτ από τον Λουίζ.

37' Καλή φάση για τον Ολυμπιακό, με σουτ του Φορτούνη εκτός περιοχής, μπλοκάρει ο Μαρτίνεζ.

45+4' Φοβερή απόκρουση του Τζολάκη σε δυνατό σουτ του Μπέιλι.

Ημίχρονο

'Εναρξη β΄μέρους

50' Κεφαλιά του Γουότκινς, η μπάλα άουτ.

60' Ο Ντουράν έκανε το σουτ από τα αριστερά στην περιοχή, ο Τζολάκης απέκρουσε σε πρώτο χρόνο, καθάρισε σε κόρνερ η άμυνα.

71' Ο Μαρτίνες βγήκε και γκρέμισε τον Μασούρα εκτός περιοχής με στόχο να τον προλάβει. Ο βοηθός πάντως σήκωσε το σημαιάκι του για οφσάιντ.

79' Σκοράρει ο Ελ Καμπί σε τετ-α-τετ με τον Τζολάκη. Σηκώθηκε η σημαία για οφσάιντ όμως η φάση ελέγχεται από το VAR.

81' 2-0 ο Ολυμπιακός!!! Έγκυρο το γκολ! Δεν υπήρχε οφσάιντ! Ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί έφυγε στην πλάατη της άμυνας μετά από γέμισμα του Τζολάκη, βρέθηκε σε θέση τετ α τετ απέναντι στον Μαρτίνες, βρήκε δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ από τον βοηθό το VAR είχε διαφορετική άποψη. Ο Μαροκινός στράικερ το έκανε πάλι!

TΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

Το αποτέλεσμα των επαναληπτικών ημιτελικών του Europa League (στην παρένθεση το σκορ πρώτου αγώνα)

(1-1) Ατάλαντα 3-0 Μαρσέιγ (Lookman 30', Ruggeri 52', Toure 90+5')

(2-0) Λεβερκούζεν 2-2 Ρόμα (Mancini αυτογκολ, 82' , Stanisic 90+7 / Paredes 43', πεν. 66')

**Ο Τελικός του Europa League: Αταλάντα - Λεβερκούζεν