Την χόρεψε... πεντοζάλι (δηλώσεις/φώτος)

06.10.2013 - 18:38

Χωρίς να αντιμετωπίσει οποιαδήποτε δυσκολία, η Ανόρθωση πέρασε με πεντάρα απ' το "Παφιακό" και το παιχνίδι της με την ΑΕ Κουκλιών. Η "Κυρία" κέρδισε με 1-5, με τους Αλέξα (9', 29'), και Κολαούτι (12', 50'), να σκοράρουν από δυο γκολ και τον Κάλβο - ο οποίος έδωσε και δυο ασίστ - να σκοράρει το άλλο με πέναλτι (41'). Ο Σταμπόλζιεφ το γκολ για τους γηπεδούχους...

Η Ανόρθωση ήταν το μεγάλο φαβορί του αγώνα και ανταποκρίθηκε από το ξεκίνημα σε αυτό τον ρόλο. Αφού πρώτα οι Φοφανά (3') και Κάλβο (7') έστειλαν με μακρινά σουτ τις πρώτες απειλές στην εστία του Καϊρίνου, η τρίτη φάση ήταν και η... φαρμακερή. Στο 9' ο Κάλβο βρήκε δεξιά στην περιοχή αμαρκάριστο τον Αλέξα, ο οποίος έκανε ανενόχλητος το διαγώνιο σουτ, ο Καϊρίνος απέκρουσε και ο Ρουμάνος πήρε το ριμπάουντ και με πλασέ άνοιξε το σκορ. Το 0-2 δεν άργησε καθόλου αφού στo 12' ο Κάλβο με ωραία ενέργεια από δεξιά έδωσε έτοιμο γκολ στον Κολαούτι, ο οποίος ήταν στην σωστή θέση και απλώς έσπρωξε την μπάλα στο πλεκτό.

Κάπου εκεί φάνηκε το παιχνίδι να "τελειώνει", όμως η ΑΕΚ με ένα πολύ ωραίο γκολ στο 15', πήγε να διεκδικήσει κάτι... Από δεξιά ο Γκόμες έκανε την σέντρα και βρήκε στο δεύτερο δοκάρι τον Σταμπόλζιεφ, ο οποίος με ένα εντυπωσιακό σουτ στην κίνηση, μείωσε σε 1-2. Το γκολ, όμως, δεν άλλαξε και πολλά αφού η "Κυρία" συνέχισε να ελέγχει απόλυτα. Τα πράγματα πήραν για τα καλά τον δρόμο τους στο 29' όταν ο Αλέξα με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Κάλβο, έκανε το 1-3 που "τέλειωσε" το παιχνίδι από νωρίς. Πριν το ημίχρονο η Ανόρθωση πρόλαβε να σκοράρει άλλο ένα γκολ, με τον Φοφανά να κερδίζει πέναλτι στο 41ο λεπτό και τον πολύ ουσιαστικό Κάλβο να το μετατρέπει σε γκολ με τεχνικό πλασέ.

Η εντυπωσιακή ευστοχία της Ανόρθωσης συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της "επανάληψης", με τον Αλέξα να βρίσκει στο 50' με μακρινή κάθετη μπαλιά τον Κολαούτι, ο οποίος με απευθείας πλασέ έκανε το 1-5. Αυτό θα ήταν και το τελικό σκορ, παρά το ότι οι δυο ομάδες δημιούργησαν ακόμα ορισμένες φάσεις στην συνέχεια...

Ο Γκριγκαλασβίλι στο 62΄ με μακρινό σουτ δεν μπόρεσε να γράψει το όνομά του στην μακρά λίστα των σκόρερ ενώ στο 64' ο Βαλβέρδε "έβγαλε" πολύ δύσκολη απόκρουση σε σουτ του Βράνικαν από πολύ κοντά. Στο 69' ο ίδιος ποδοσφαιριστής με σουτ από το ύψος της περιοχής αστόχησε για λίγο.

Ουσιαστικά κάπου εκεί τελείωσε το παιχνίδι αφού στην συνέχεια οι δυο ομάδες έριξαν εντελώς τους ρυθμούς και απλά περίμεναν το τέλος, που βρήκε την ιδιαίτερα αποτελεσματική Ανόρθωση, να πανηγυρίζει μια άνετη νίκη και να επιστρέφει στην κορυφή.

ΑΕΚ (Δ. Ιωάννου): Καϊρίνος, Μπάνο, Χαραλάμπους, Γαρπόζης, Γκόμες, Ακόστα (46' Αράμπα), Ντε Μπρούνο (65' Παχταλιάς), Μακρής, Σταμπόλζιεφ, Βέσλεμ (54' Ντιέγο Σίλβα), Βράνικαν

Ανόρθωση (Ζ. Κόστα): Βαλβέρδε, Δημητρίου, Ζόρζε, Παβίσεβιτς (72' Οχαγιόν), Άντιτς, Μάκος, Αλέξα, Γκριγκαλασβίλι, Κάλβο (83' Ανδρέου), Φοφάνα (68' Αβραάμ), Κολαούτι

Κίτρινες: Γκόμες, Γαρπόζης (4η) / Φοφάνα, Μάκος

Ενδιαφέρουν

- Τα τρία γκολ στο πρωτάθλημα έφτασε ο Νταν Αλέξα.

- Τα εφτά γκολ έφτασε ο Ρομπέρτο Κολαούτι.

- Τρίτο γκολ στην σεζόν για τον Ρόμπερτ Σταμπόλζιεφ.

- Δεύτερο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Τόνι Κάλβο.

- Ο Αλέξης Γαρπόζης έφτασε τις τέσσερις κίτρινες και θα χάσει το εκτός έδρας ματς με τον Απόλλωνα.

- Στο γήπεδο βρέθηκε και ο Ρικάρδο Λαμπόρδε, ο οποίος ήταν στην κερκίδα των φίλων της Ανόρθωσης και παρακολούθησε την πρώην ομάδα του.

- Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Χρίστος Ηλία, με βοηθούς τους Αριστείδη Χρίστου και Ανδρέα Π. Ανδρέου. Τέταρτος ο Μάριος Τσαγγάρης και παρατηρητής ο Κυριάκος Χαραλάμπους.

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

Ζόρζε Κόστα: "Είμαι πολύ χαρούμενος με τους τρεις βαθμούς και με το παιχνίδι που κάναμε και στα 90 λεπτά. Ήμασταν σοβαροί σε όλη την διάρκεια του αγώνα και αυτή είναι η Ανόρθωση που θέλω για το μέλλον. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από όλους τους παίκτες και είχαμε και την ευκαιρία να δώσουμε χρόνο σε ένα νεαρό παιδί, κάτι που στο μέλλον ίσως δεν είναι εφικτό. Δεν είμαι Κύπριος όμως έχω και εγώ τρία παιδιά που έχουν την ευκαιρία να παίξουν ποδόσφαιρο και να αθλούνται. Δυστυχώς τα παιδιά της Ανόρθωσης στην Λάρνακα δεν έχουν αυτή την ευκαιρία. Κάποιος τους στέρησε αυτή την χαρά. Λυπάμαι που το λέω γιατί δεν έχει να κάνει με το παιχνίδι, όμως όταν έχω την ευκαιρία να λέω αυτά που σκέφτομαι θα το κάνω".

Δημήτρης Ιωάννου: "Συγχαρητήρια στην Ανόρθωση. Φάνηκε στο γήπεδο πως οι δυο ομάδες είχαν μεγάλη διαφορά δυναμικότητας. Είναι δύσκολο να δέχεσαι πέντε γκολ σε δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, όμως όταν τα δέχεσαι από μια Ανόρθωση όπως ήταν σήμερα, δεν μπορούσε να γίνει κάτι διαφορετικό. Προσπαθήσαμε, δεν έχω κανένα παράπονο. Ξέρουμε ποιοί είμαστε και τους στόχους μας... Θα προσπαθήσουμε να δώσουμε τον καλύτερο μας εαυτό στα επόμενα παιχνίδια ώστε να φτάσουμε στους στόχους μας. Η Ανόρθωση μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε πολύ γρήγορα να προηγηθεί με 2-0. Σε μια αντεπίθεσή μας πετύχαμε ένα γκολ το οποίο μας έδωσε κάποιες ελπίδες, όμως η Ανόρθωση έδειξε πως όταν είναι σοβαρή και πειθαρχημένη, πολύ δύσκολα χάνει βαθμούς".