"Καθάρισε" τα Κούκλια, βλέπει Λάτσιο (Δηλώσεις/Φώτος)

19.10.2013 - 20:53

Χωρίς να χρειαστεί να... φορτσάρει, ο Απόλλωνας επικράτησε εύκολα με 4-0 της ΑΕΚ Κουκλιών και παρέμεινε στην κορυφή του Παγκυπρίου πρωταθλήματος. Τα γκολ για τους νικητές πέτυχαν οι Σανγκόι στο 23', Παπουλής στο 36' και Γκαρσία σε 57' και 87'.

Α’ Μέρος

Πολύ καλός ο ρυθμός στο ξεκίνημα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να είναι επιθετικές και την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει μπροστά από τις δύο εστίες. Το 4’ ο Σανγκόι δοκίμασε το πόδι του, όμως ο Καϊρίνος ήταν σε ετοιμότητα και στο 18’ μετά από ατομική προσπάθεια του Παπουλή, ο Γουγιόν έκανε το σουτ από καλή θέση με την μπάλα να φεύγει ψηλά.

Η τρίτη ήταν και… φαρμακερή για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έφτασαν στο γκολ με τον Γκαστόν Σανγκόι στο 23’, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του Γκαρσία και από κοντά… άνοιξε το σκορ. Παρά το γκολ, ο ρυθμός του αγώνα δεν έπεσε και ο Απόλλωνας συνέχισε να κυριαρχεί, ψάχνοντας και δεύτερο γκολ κάτι που πέτυχε στο 36’ με τον Παπουλή ο οποίος μετά από γύρισμα του Χαμντανί, έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Καϊρίνου.

Β’ Μέρος

Η πρώτη καλή φάση στην επανάληψη ανήκε στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι πλησίασαν στο γκολ με τον Γκονζάλες, όμως το πλασέ του από ευνοϊκή θέση έδιωξε σωτήρια ο Στυλιανού. Ότι δεν κατάφεραν τα Κούκλια, το πέτυχε ο Απόλλωνας… κλειδώνοντας την νίκη, συγκεκριμένα με εξαιρετική κεφαλιά του Γκαρσία στο 57’.

Απ’ εκεί και πέρα όπως ήταν λογικό περισσότερο στο μυαλό των παικτών του Απόλλωνα ήταν το παιχνίδι με την Λάτσιο, με τον Χριστάκη Χριστοφόρου να αρχίζει τις αλλαγές δίνοντας… ανάσες σε ποδοσφαιριστές του.

Παρ' όλα αυτά ο Απόλλωνας έφτασε και σε τέταρτο γκολ στο 87' από σημείο του πέναλτι, σε χέρι του Μπάνο εντός περιοχής με τον Γκαρσία να είναι εύστοχος από τα έντεκα βήματα και να διαμορφώνει το τελικό 4-0 για τον Απόλλωνα.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Μερκής, Καρυπίδης, Στυλιανού, Καταλά, Σανγκόι (82' Φράγκος), Παπουλής (67'Χάμπερ), Χαμντανί, Γκουγιόν, Μεριέμ (61'Γκρεγκόριε), Γκαρσία.

ΑΕΚ ΚΟΥΚΛΙΩΝ: Καϊρίνος, Σάββα, Μπάνο, Μαζέτι, Πικραμένος, Ακόστα, Γκονζάλες (61' Γιάνι), Ντε Μπρούνο, Βέσλεμ (72'Λουκαϊδης), Σταμπολζίεφ (78' Ντα Σίλβα), Αράμπα.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μερκής – Αράμπα

*Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν  Αβραάμ Τσούκκας με βοηθούς τους Ιωάννη Λαζάρου και Μάριο Καλογήρου.

*Πριν από την έναρξη του αγώνα ο Πρόεδρος του Απόλλωνα Νίκος Κίρζης τίμησε τον αρχηγό της ομάδας Γιώργο Μερκή, ο οποίος συμπλήρωσε 200 συμμετοχές με την φανέλα των «κυανολεύκων».

*Δεύτερο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Φώτη Παπουλή.

*Δεύτερο γκολ και για τον Γκαστόν Σανγκόι.

*Με τα δύο σημερινά του γκολ, ο Ρομπέρτο Γκαρσία έφτασε στα τρία γκολ.

Οι δηλώσεις των δύο τεχνικών:

Δημήτρης Ιωάννου: «Έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι. Εμείς ήρθαμε εδώ ξερώντας τις δυσκολίες. Τα πρώτα 23 λεπτά σταθήκαμε πολύ καλά μέχρι που κάναμε ένα παιδαριώδες λάθος και δεχθήκαμε το πρώτο γκολ. Μετά πάλι το παιχνίδι ήταν ισοζυγισμένο και πάλι από δικό μας λάθος δεχθήκαμε το δεύτερο γκολ που άφησε τον Απόλλωνα να παίξει πιο ελεύθερα και να του φύγει το άγχος. Με ένα 2-0 τα πράγματα ήταν πιο δύσκολα για εμάς. Βρήκαμε μια πολύ καλή ευκαιρία μετά το 2-0 αλλά δυστυχώς δεν τα καταφέραμε. Στην επανάληψη προσπαθήσαμε να μην τα βάλουμε κάτω και να πετύχουμε ένα γκολ για να ξαναμπούμε στο παιχνίδι. Χάσαμε μια ευκαιρία αλλά μετά το 3-0 ο Απόλλωνας έκανε ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο. Συγχαρητήρια στον Απόλλωνα και στον συνάδελφο που μας έκανε περήφανους. Καλή επιτυχία στον δύσκολο αγώνα την Πέμπτης».

Χριστάκης Χριστοφόρου: "Συμφωνώ απόλυτα με την περιγραφή του παιχνιδιού από τον συνάδελφο. Ξαφνιαστήκαμε κάπως με τους νέους παίκτες στην ομάδα της ΑΕΚ αλλά ήμασταν καλά προετοιμασμένοι για τον τρόπο παιχνιδιού της ομάδας και δεν ξεφύγαμε καθόλου από το πλάνο μας. Νιώθω ότι η ηρεμία που υπάρχει στην ομάδα στην κυκλοφορία της μπάλας άρχισε να μεταφέρετε και στον κόσμο. Είναι υπομονετικός και αυτό μας βοηθά να παίζουμε το ίδιο από το πρώτο μέχρι το 90ο λεπτό. Τους καλώ να έρθουν την Πέμπτη να σπρώξουν την ομάδα σε ένα καλό αποτέλεσμα στον αγώνα με την Λατσιο. Δεν πετάμε στα σύννεφα. Θα ξεκουραστούμε για τον επόμενο αγώνα".