Σε ένα ημίχρονο... έγινε η δουλειά (Δηλώσεις / Φώτος)

10.11.2013 - 19:52

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για την Ομόνοια για να... καθαρίσει την ΑΕΚ Κουκλιών στο "Παφιακό" και να συνεχίσει την ανοδική της πορεία. Στο 7' ο Γκικίεβιτς... άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, στο 13' ο Ασίς με πλασέ εντός περιοχής, ο Αντράντε στο 38' με εξαιρετική προσπάθεια και συνεργασία με τον Γκικίεβιτς και ο Σκαραμοτσίνο στο 73' τα γκολ για την ομάδα του Τόνι Σαβέβσκι, η οποία έφτασε στην πέμπτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα, ανεβαίνοντας στους 19 βαθμούς.

Α' Μέρος

Αποφασισμένη να επιβάλει από νωρίς τον ρυθμό της και να... καθαρίσει το παιχνίδι από το πρώτο μέρος, παρουσιάστηκε η Ομόνοια. Και πράγματι αυτό πέτυχε, αφού πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο, βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 2-0.

Αρχικά στο 7' ο Σκέμπρι σέντραρε από αριστερά, ο Γκικίεβιτς κινήθηκε ανενόχλητος και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα ενώ στο 13' μετά από κάθετη πάσα του Εφραίμ από δεξιά ο Ασίς μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα τον Καϊρίνο, για το 2-0.

Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι σταδιακά ισορρόπησαν το παιχνίδι και έδειχναν να πατούν καλά στο γήπεδο, όμως στο 38' ήρθε και το τρίτο γκολ το οποίο και... έβαλε τέλος στο παιχνίδι. Ο Αντράντε πήρε την μπάλα στην μεσαία γραμμή και άρχισε την κατά μέτωπο επίθεση, έφτασε έξω απ' την αντίπαλη περιοχή, έπαιξε το ένα-δύο με τον Γκικίεβιτς και πλάσαρε ιδανικά... ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Β' Μέρος

Παρά τα τρία γκολ, η Ομόνοια συνέχισε και στο δεύτερο ημίχρονο να είναι ορεξάτη και να πλησιάζει σε περισσότερα γκολ. Στο 46' ο Γκικίεβιτς αστόχησε από ευνοϊκή θέση ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Εφραίμ με κεφαλιά σημάδεψε δοκάρι.

Ο επιθετικός... μονόλογος συνεχίστηκε και στο 70'ο Σκέμπρι από το ύψος της μικρής περιοχής αστόχησε, με τον Καϊρίνο να του λέει " όχι", όμως ο Κύπριος πορτιέρο δεν είχε... απάντηση τρία λεπτά αργότερα, όταν ο Σκαραμοτσίνο με διαγώνιο σουτ από αριστερά... έγραψε το τελικό 4-0 για τους "πράσινους".

ΑΕΚ ΚΟΥΚΛΙΩΝ: Καϊρίνος, Μπάνο, Σάββα, Πικραμένος, Ευθυμίου, Ντε Μπρούνο (77'Παχταλιάς), Γκόμες (68'Γκονζάλες), Σταλμπόλζιεφ, Αράμπα, Βράνικαν, Σιέλης (66'Μακρής).

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μορέιρα, Κυριάκου (64΄ Θερβέρα), Σκαραμοτσίνο, Αντράντε, Σερφά, Σοάρες (64΄ Αγκουιάρ), Μαρκάσα, Ασίς, Σκέμπρι (70'Πλατινί), Εφραίμ, Γκικίεβιτς.

*Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μάριος Νικολάου με βοηθούς τους Δώρο Τούρο και Χρήστο Χρήστου.

*Πέμπτη συνεχόμενη νίκη για την Ομόνοια.

*Έκτο συνεχόμενο παιχνίδι για την Ομόνοια, που διατηρεί το μηδέν παθητικό.

*Τέταρτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Λούκας Γκικίεβιτς.

*Τρίτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Νούνο Ασίς.

*Δεύτερο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Ζοάο Πάολο Αντράντε.

*Πρώτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Άντονι Σκαραμοτσίνο.

Oι δηλώσεις των δύο τεχνικών:

Δημήτρης Ιωάννου: "Έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι. Η Ομόνοια δείχνει μεγάλη άνοδο στα τελευταία παιχνίδια. Εμείς μπήκαμε νωθρά στο. Κάναμε ατομικά λάθη που μας στοίχησαν και έτσι από νωρίς η Ομόνοια καθάρισε το παιχνίδι. Στη συνέχεια ήρθε και ένα τρίτο γκολ που έκανε πιο δύσκολα τα πράγματα. Βρήκαμε ευκαιρίες για ένα γκολ, όμως δεν τα καταφέραμε. Η Ομόνοια ήταν σοβαρή και πειθαρχημένοι και έφτασε σε αυτή την ευρεία νίκη. Ξέρουμε ποιοι είμαστε και τις δυσκολίες που υπάρχουν. Στόχος μας είναι η παραμονή. Υπάρχει μια μεγάλη διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των μικρομεσαίων ομάδων και των μεγάλων. Ακολουθεί ένα παιχνίδι μονόδρομος για μας. Η διακοπή θα μας κάνει καλό γιατί θα ανασυνταχθούμε".

Τόνι Σαβέβσκι: "Ήταν ένα καλό και ανοιχτό παιχνίδι με αρκετές ευκαιρίες. Πετύχαμε τέσσερα γκολ, ενώ θα μπορούσαμε να πετύχουμε και άλλα με τις ευκαιρίες που βρήκαμε, όμως ευκαιρίες βρήκε και ο αντίπαλος. Κάναμε ένα καλό παιχνίδι, πήραμε αυτό που θέλαμε και το σημαντικό είναι ότι συμπεριφερθήκαμε πολύ καλά και διαχειριστήκαμε καλά το σκορ. Συγχαρητήρια στα παιδιά για τη νίκη και την εμφάνιση της ομάδας. Μπορεί και κερδίζουμε εύκολα τα παιχνίδια, όμως θα πρέπει να είμαστε ταπεινοί".