Εμφάνιση... κούκλα, πεντάρα στα Κούκλια (φώτος)

02.12.2013 - 17:57

Μέσα από πολύ καλή εμφάνιση από το 25' και έπειτα, το ΑΠΟΕΛ έφτασε σε μια άνετη νίκη με 5-0 επί της ΑΕ Κουκλιών το βράδυ της Δευτέρας, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής. Ο Γκονσάλβες επέστρεψε στο βασικό σχήμα και έκανε χατ-τρικ (30', 55', 84'), με τους Μαντούκα (42' πέναλτι) και Χαραλαμπίδη (54') να πετυχαίνουν τα άλλα δυο. Εξαιρετικός και πάλι ο Αλωνεύτης, ο οποίος έδωσε την ασίστ στο πρώτο γκολ, κέρδισε το πέναλτι και την αποβολή του Καϊρίνου, ενώ είχε και δοκάρι...

Δυσκολεύτηκε αρκετά στο ξεκίνημα η ομάδα του Γιώργου Δώνη, που ασφαλώς είχε τον έλεγχο του αγώνα και την επιθετική πρωτοβουλία, όμως μέχρι το 25' δεν μπορούσε να γίνει απειλητική. Τα πολλά κερδισμένα κόρνερ δεν βοήθησαν το ΑΠΟΕΛ ενώ λίγο έλειψε η ΑΕΚ να προκαλέσει... σοκ στο στάδιο της πρωτεύουσας στο 7', όταν ο Σιέλης δεν μπόρεσε φάτσα με τον Πάρντο να ευστοχήσει, στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία του παιχνιδιού.

Εντούτοις, οι "γαλαζοκίτρινοι" σταδιακά επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους και με τον Αλωνεύτη να... αλλάζει ταχύτητα, έφτασαν στο ζητούμενο. Στο 25' ο Καϊρίνος απέκρουσε μια σέντρα-σουτ του Αλωνεύτη, στο 28' είχε την απάντηση σε κοντινό σουτ του Χαραλαμπίδη όμως στο 30' ο Γκονσάλβες δεν δυσκολεύτηκε από κοντά να τον κερδίσει, μετά από μπαλιά του κορυφαίου παίκτη του ΑΠΟΕΛ φέτος. Δυο λεπτά αργότερα, μάλιστα, ο Αλωνεύτης έφτασε πολύ κοντά στην δεύτερη του ασίστ, όμως ο Καϊρίνος είχε την απάντηση στην προσπάθεια του Αλεξάνδρου, σε μια κλασική ευκαιρία.

Τελικά, όλα πήραν τον δρόμο τους στο 41' όταν ο Αλωνεύτης μπήκε στην περιοχή και κέρδισε το πέναλτι και την αποβολή του Καϊρίνου. Ο Μαντούκα εκτέλεσε για το 2-0 και το τρίποντο πλεόν μόνο τυπικά δεν είχε προστεθεί στο άθροισμα του ΑΠΟΕΛ, που είχε μεγάλο πλεονέκτημα στο σκορ, αλλά και αριθμητικό στο γήπεδο...

Από την στιγμή που το ΑΠΟΕΛ "καθάρισε" νωρίς, στο δεύτερο μέρος εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία για μια μεγάλη σε έκταση νίκη, αφού πολύ σύντομα βρέθηκε μπροστά με 4-0. Στο 50' ο Αλωνεύτης είχε σουτ στο δοκάρι, όμως μέσα σε δυο λεπτά οι παίκτες του Δώνη ανέβασαν τον δείκτη του σκορ: Στο 54' ο Χαραλαμπίδης με σουτ μετά από μπαλιά του Σέρτζιο έκανε το 3-0 ενώ στο επόμενο λεπτό, ο Γκονσάλβες διπλασίασε τα προσωπικά του γκολ για το 4-0, μετά από ασίστ του Αρτυματά.

Κάπου εκεί... οι μηχανές έσβησαν, οι δυο προπονητές ολοκλήρωσαν τις αλλαγές τους και όλοι σκέφτονταν ήδη τα επόμενα παιχνίδια. Ιδιαίτερες φάσεις μπροστά στις δυο εστίες δεν είχαμε στο δεύτερο μισό της "επανάληψης", όμως ακόμα και έτσι το ΑΠΟΕΛ έφτασε στην... πεντάρα. Στο 84' ο Γκονσάλβες πέρασε και τον τερματοφύλακα και πλάσαρε για το 5-0, ολοκληρώνοντας με χατ-τρικ την καλύτερή του εμφάνιση με την ασπίδα στο στήθος.

ΑΠΟΕΛ (Γ. Δώνης): Πάρντο, Σέρτζιο, Μοράις, Αμορίν, Καμπράλ (57' Κρίστιαν), Βινίσιους (46' Αρτυματάς), Χαραλαμπίδης, Μαντούκα, Αλωνεύτης (62' Σέρινταν), Αλεξάνδρου, Γκονσάλβες

ΑΕΚ (Δ. Ιωάννου): Καϊρίνος, Ντε Μπρούνο (58' Παχταλιάς), Σάββα, Μπάνο, Σιέλης, Πικραμένος, Μακρή, Λουκαΐδης (42' Αριστοτέλους), Γουέσλεμ, Σταμπολζίεφ, Ακόστα (68' Βαρναβίδης)

Κίτρινες: - / -

Κόκκινες: - / Καϊρίνος

- Τα πρώτα του γκολ στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Ίσμαελ Γκονσάλβες.

- Δεύτερο τέρμα για τον Γκουστάβο Μαντούκα και τον Κωνσταντίνο Χαραλαμπίδη.

- Με πρόβλημα έγινε αλλαγή ο Βινίσιους στο ημίχρονο. Την θέση του πήρε ο Αρτυματάς.

- Στον πάγκο για το ΑΠΟΕΛ έμειναν οι Χιώτης, Κίσσας, Αντωνιάδης, Σατσιάς, Σωτηρίου και Σολωμού.

- Στον πάγκο για την ΑΕΚ έμειναν οι Γεωργίου, Γκόμες, Αράμπα, Βράνικαν, Γκονζάλες και Μιχαήλ.

- Η αντικατάσταση του Ακόστα από τον Βαρναβίδη ήταν αναγκαστική.

- Η Νότια κερκίδα ήταν κλειστή, λόγω τιμωρίας του ΑΠΟΕΛ.

Διαιτητής ήταν ο Λούκας Σωτηρίου με βοηθούς την Α. Κυριάκου και τον Α. Π. Ανδρέου. Τέταρτος ο Μάριος Νικολάου και παρατηρητής ο Παναγιώτης Γερασίμου.