Χτύπησε... στο τέλος κι "έσωσε" το βαθμό (Δηλώσεις)

08.12.2013 - 19:50

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, η ΑΕ Κουκλιών βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2, παίρνοντας παράλληλα τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στην ΕΝΠ στο "Παφιακό". Οι "βυσσινί" προηγήθηκαν με τον Ανγκούλο στο 8΄ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με το Λόπες στο 67΄, ενώ η ομάδα του Δημήτρη Ιωάννου μείωσε αρχικά σε 2-1 με γκολ του Αράμπα στο 86΄, με το Βράνικαν να διαμορφώνει το τελικό 2-2 με εκτέλεση πέναλτι στους χρόνους των καθυστερήσεων. Με δέκα ποδοσφαιριστές τελείωσαν το παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι λόγω αποβολής του Κωνσταντίνου στις καθυστερήσεις, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν δύο δοκάρια με τον Αράμπα στο 12΄ και το Βράνικαν στο 38΄.

Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη από το ξεκίνημα του αγώνα και μόλις στο 2΄ ο Γκονζάλες έχασε σπουδαία ευκαιρία για να... ανοίξει το σκορ, όταν βρέθηκε μόνος σε καλή θέση, αλλά σούταρε άουτ.

Από την άλλη, η ομάδα του Νίκου Ανδρονίκου ήταν πιο εύστοχη και στην πρώτη της ευκαιρία... άνοιξε το σκορ με τον Ανγκούλο στο 8΄, όταν ο άσος των "βυσσινί" έφυγε... στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων -μετά από πάσα του Λόπες- και με πλασέ "έγραψε" το 1-0.

Απ' εκεί και πέρα το πρώτο μέρος ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για τους "κιτρινόμαυρους", αλλά δεν μπορούσαν να βρουν το στόχο προς τα δίχτυα. Στο 12΄ το σουτ του Αράμπα... σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Μάστρου, στο 22΄ το σουτ του Ντε Μπρούνο... έφυγε έξω, ενώ στο 38΄ το σουτ του Βράνικαν... σημάδεψε -αυτή τη φορά- το δεξί κάθετο δοκάρι της Ένωσης.

Ίδια εικόνα και στην επανάληψη, με την ΑΕΚ να πιέζει για το γκολ, αλλά την ομάδα του Παραλιμνίου να είναι πιο εύστοχη. Στο 52΄ το σουτ του Σιέλη... έφυγε άουτ, ενώ στο 64΄ ο Μάστρου απέκρουσε την εκτέλεση φάουλ του Γαρπόζη.

Έτσι, στο 67΄ η ομάδα του Νίκου Ανδρονίκου... χτύπησε και πάλι και μετά από γύρισμα του Αρέστη, ο Λόπες με προβολή "έγραψε" το 2-0, δίνοντας σαφές προβάδισμα στην ομάδα του για τη νίκη.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιωάννου, ωστόσο, δεν τα παράτησε κι αφού ο Μάστρου απέκρουσε σε κόρνερ την κεφαλιά του Αράμπα στο 84΄, δεν μπόρεσε να πράξει το ίδιο και δύο λεπτά αργότερα, όταν ο Αράμπα από κοντά μείωσε σε 2-1.

Μάλιστα, δεν έμεινε εκεί και αφού ο Αράμπα ανατράπηκε καθαρά από τον Κωνσταντίνου, ο οποίος αντίκρισε και την κόκκινη κάρτα, ο Βράνικαν με πέναλτι... έσωσε το βαθμό της ισοπαλίας στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, αφήνοντας στα... κρύα του λουτρού τους "βυσσινί".

ΑΕ ΚΟΥΚΛΙΩΝ: Βιεϊρά, Μπάνο, Σάββα (81΄ Λουκαΐδης), Πικραμένος, Γκόμες, Σιέλης, Ντε Μπρούνο, Γκονζάλες (70΄ Βέσλεμ), Σταμπολζίεφ (46΄ Γαρπόζης), Βράνικαν, Αράμπα.

ENΠ: Μάστρου, Κοσμά, Κουμάσης, Γκαλ, Κωνσταντίνου, Αρέστη, Λόπες, Τσιακλής, Γουίλλιαμ (78΄ Α. Μουλαζίμης), Πιερέττης (53΄ Ζαννέττου), Ανγκούλο (63΄ Σωτηρίου).

Κίτρινες Κάρτες: Γκονζάλες, Μπάνο, Ντε Μπρούνο - Αρέστη (4η), Κουμάσης.

Κόκκινες Κάρτες: Kωνσταντίνου.

** "Κόπηκαν" 47 εισιτήρια.

** Με πέντε αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της 11ης αγωνιστικής με αντίπαλο το ΑΠΟΕΛ παρέταξε την ΑΕ Κουκλιών ο Δημήτρης Ιωάννου. Ο Βιεϊρά πήρε τη θέση του Καϊρίνου, ο Γκόμες του Λουκαΐδη, ο Γκονζάλες του Μακρή, ο Βράνικαν του Βέσλεμ και ο Αράμπα του Ακόστα.

** Με τρεις αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της 11ης αγωνιστικής με αντίπαλο τη Δόξα Κατωκοπιάς παρέταξε την ΕΝΠ ο Νίκος Ανδρονίκου. Ο Κουμάσης πήρε τη θέση του Δημήτρη Μουλαζίμη, ο Αρέστη του Μπόροβετς και ο Ανγκούλο του Γκάβριτς.

** Δεύτερο γκολ στο φετινό πρωτάθλημα για τον Ανγκούλο.

** Στο "Παφιακό" βρέθηκε ο αρχιδιαιτητής Χανς Ρέικβαρτ.

** Αήττητη για δεύτερο σερί παιχνίδι παρέμεινε η ΕΝΠ.

** Ο Αντόνιο Φράνο Μπάνο είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής της ΑΕ Κουκλιών που έχει αγωνιστεί και στα δώδεκα παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς να έχει χάσει λεπτό.

** Ο Χρίστος Μάστρου είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής της ΕΝΠ που έχει αγωνιστεί και στα δώδεκα παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς να έχει χάσει λεπτό.

** Δεύτερο γκολ για τον Λόπες στο φετινό πρωτάθλημα.

** Δεύτερο γκολ για τον Αράμπα στο φετινό πρωτάθλημα.

** Τέταρτο γκολ για το Βράνικαν στο φετινό πρωτάθλημα.

** Τέσσερις κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Αρέστη και θα απουσιάσει από το εντός έδρας παιχνίδι της ΕΝΠ με αντίπαλο τον Εθνικό Άχνας.

** Πρώτος βαθμός για την ΑΕ Κουκλιών, μετά τη νίκη επί της Αλκής με 2-1 την 7η αγωνιστική.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ο Χρίστος Νικολαΐδης, με βοηθούς τους Αριστείδη Χρίστου και Χρίστο Χρίστου, ενώ τέταρτος ο Γιώργος Νικολάου.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΙΩΑΝΝΟΥ: «Έγινε ένα καλό παιχνίδι, όμως μας αδικεί το αποτέλεσμα. Επιδιώξαμε τη νίκη από το ξεκίνημα, όμως σε κάθε του επίθεση ο αντίπαλος μας έβαζε γκολ. Ευτυχώς στο τέλος... σώσαμε τον βαθμό και αυτό είναι πολύ καλύτερο από το να δέχεσαι την ήττα. Θα κάνουμε κάποιες προσθήκες τον Ιανουάριο και θα προσπαθήσουμε στο δεύτερο μισό του πρωταθλήματος να υλοποιήσουμε τους στόχους μας».

ΝΙΚΟΣ ΑΝΔΡΟΝΙΚΟΥ: «Στο πρώτο ημίχρονο προηγηθήκαμε και προσπαθήσαμε να κρατήσουμε το σκορ. Στην επανάληψη πιεστήκαμε, όμως εμείς βάλαμε δεύτερο γκολ. Όταν δεχθήκαμε το γκολ, οι νεαροί παίκτες μας δεν μπόρεσαν να ανταποκριθούν. Δεν θέλω να το πω ως δικαιολογία, αλλά ήρθαμε με πέντε απουσίες. Είμαστε στεναχωρημένοι, γιατί δεχθήκαμε την ισοφάριση στις καθυστερήσεις. Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη από εμάς στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, όμως όπως ήρθαν τα πράγματα θα μπορούσαμε να παίρναμε τη νίκη».