Τρίτη σερί νίκη... με το μυαλό στο κύπελλο (Φώτος)

15.02.2014 - 19:52

Παίζοντας όσο χρειάστηκε, και με οκτώ αλλαγές στο αρχικό της σχήμα σε σχέση με τον αγώνα κυπέλλου με τον Απόλλωνα, αφού το μυαλό ήταν και στη ρεβάνς της Λεμεσού, η Ομόνοια επικράτησε με 2-1 της ΑΕ Κουκλιών, σε παιχνίδι που διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου (15/02) στο ΓΣΠ, για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος Γλαύκος Κληρίδης. Τα γκολ των "πράσινων" σημείωσαν οι Σκέμπρι στο 25΄ και Ρούμπιο στο 71΄, ενώ για τους "κιτρινόμαυρους" μείωσε ο Βέσλεμ στο 81΄. Δύο δοκάρια είχαν οι γηπεδούχοι με τον Αλίπιο στο 63΄ και τον Τέιλορ στο 68΄. Αυτή ήταν η τρίτη σερί νίκη της Ομόνοιας και δεύτερη συνεχόμενη στο πρωτάθλημα.

Το πρώτο 20λεπτο... κύλησε χωρίς κάποια αξιόλογη φάση, με την Ομόνοια ωστόσο να ασκεί πίεση στα επόμενα λεπτά και να... ανοίγει το σκορ στο 25΄. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μαργκάσα και αφού δεν μπόρεσαν να διώξουν μακριά οι αντίπαλοι αμυντικοί, η μπάλα έφτασε λίγο έξω από την περιοχή και ο Σκέμπρι με ωραίο σουτ... νίκησε τον Καϊρίνο και "έγραψε" το 1-0.

Μάλιστα, τέσσερα λεπτά αργότερα, η ομάδα της Λευκωσίας έφτασε κοντά στο να διπλασιάσει τα τέρματά της, όταν μετά από σέντρα του Σκαραμοτσίνο και κεφαλιά του Γκικίεβιτς, ο Καϊρίνος απέκρουσε προσωρινά, με το Σκέμπρι να παίρνει το "ριμπάουντ" και να σουτάρει άουτ κι ενώ ο Κύπριος κήπερ ήταν εξουδετερωμένος.

Στο 34΄ η φιλοξενούμενη έκανε αισθητή την παρουσία της για πρώτη φορά, αλλά το σουτ του Ντε Μπρούνο... έφυγε μόλις άουτ, ενώ στο 43΄ οι "πράσινοι"... απάντησαν στις χαμένες ευκαιρίες, όταν ο Καϊρίνος απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ του Σερφά. Μία φάση, η οποία ήταν και η τελευταία αξιόλογη στο πρώτο μέρος.

Χωρίς φάση το πρώτο τέταρτο και στην επανάληψη, με το "τριφύλλι", ωστόσο να χάνει σπουδαία ευκαιρία με τη συμπλήρωση 63 λεπτών, όταν μετά από συνδυασμό των Αλίπιο και Γκικίεβιτς, το σουτ του Βραζιλιάνου... σταμάτησε στο δοκάρι του Καϊρίνου και ακολούθως η μπάλα έφυγε άουτ.

Νέο δοκάρι για τους γηπεδούχους στο 68΄, όταν ο Τέιλορ σούταρε μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να... σταματά στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Καϊρίνου, κάτι που δεν έγινε και στο 71΄, αφού ο Άλεξ Ρούμπιο ήταν πιο εύστοχος από το συμπαίκτη του. Κάθετη πάσα από τον Τέιλορ στον Ισπανό, ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ... νίκησε τον αντίπαλο πορτιέρε και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Μετά και το δεύτερο γκολ της Ομόνοιας όλα φάνηκαν να κρίνονται, ωστόσο η ΑΕ Κουκλιών, αφού... προειδοποίησε με τον Παχταλιά στο 80΄, όταν ο Μορέιρα απέκρουσε την κεφαλιά του σε κόρνερ, ένα λεπτό αργότερα κατάφερε να μειώσει στο σκορ χάρις σε γκολ του Βέσλεμ με προβολή και μετά από σέντρα από τα αριστερά του Σταμπολζίεφ.

Από εκεί και πέρα, όμως, τίποτα δεν έμελλε να αλλάξει, αφού ούτε η ομάδα του Δημήτρη Ιωάννου μπόρεσε να κάνει κάποια φάση για να ισοφαρίσει το παιχνίδι, ενώ ούτε και η ομάδα της Λευκωσίας εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία που βρήκε με τον Τέιλορ στο 90΄, αφού ο Αμερικανός έκανε τη χειρότερη δυνατή επιλογή κι ενώ έφευγε μόνος προς την αντίπαλη εστία.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μορέιρα, Θερβέρα, Σκαραμοτσίνο, Αλαμπί, Σερφά (76΄ Λεάντρο), Ατάντα, Μαργκάσα, Αλίπιο (65΄ Ρούμπιο), Τέιλορ, Σκέμπρι (56΄ Ασίς), Γκικίεβιτς.

ΑΕ ΚΟΥΚΛΙΩΝ: Καιρϊνος, Ακόστα, Σάββα, Πικραμένος, Ιωάννου, Σέρτζιο, Ντε Μπρούνο (58΄ Αράμπα), Παχταλιάς, Βέσλεμ, Σταμπολζίεφ (84΄ Γκονζάλες), Βράνικαν (79΄ Σιέλης).

Κίτρινες Κάρτες: Πικραμένος.

** "Κόπηκαν" 2.755 εισιτήρια.

** Στο παιχνίδι του Α΄ Γύρου είχε επικρατήσει η Ομόνοια με 4-0.

** Με οκτώ αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα κυπέλλου με αντίπαλο τον Απόλλωνα παρέταξαν την Ομόνοια οι Κάσερες, Στάροβλαχ και Μπούις. Ο Θερβέρα πήρε τη θέση του Κυριάκου, ο Σκαραμοτσίνο του Λεάντρο, ο Αλαμπί του Αντράντε, ο Ατάντα του Σερτζίνιο, ο Μαργκάσα του Φερνάντες, ο Αλίπιο του Ρούμπιο, ο Τέιλορ του Πλατινί και ο Σκέμπρι του Εφραίμ.

** Με τέσσερις αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της 21ης αγωνιστικής με αντίπαλο τη Δόξα Κατωκοπιάς παρέταξε την ΑΕ Κουκλιών ο Δημήτρης Ιωάννου. Ο Σάββα πήρε τη θέση του Γκόμες, ο Πικραμένος του Γαρπόζη, ο Παχταλιάς του Σιέλη και ο Σταμπολζίεφ του Πίτσιλλου.

** Πρώτη παρουσία για τον Ατάντα στο αρχικό σχήμα της Ομόνοιας σε αγώνα πρωταθλήματος.

** Επιστροφή για τον Αλαμπί στην αγωνιστική δράση μετά την τιμωρία του, με το Νιγηριανό αμυντικό να αγωνίζεται για τελευταία φορά στο εκτός έδρας παιχνίδι κυπέλλου με αντίπαλο τον Άρη στις 29 Ιανουαρίου.

** Τελευταίο παιχνίδι στο οποίο αγωνίστηκε ο Τέιλορ ήταν επίσης κόντρα στον Άρη στις 29 Ιανουαρίου.

** Επιστροφή και για το Θερβέρα μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα και συγκεκριμένα από τις 19 Ιανουαρίου και το εκτός έδρας ντέρμπι πρωταθλήματος με αντίπαλο την ΑΕΛ.

** Το περιβραχιόνιο του αρχηγού της Ομόνοιας φόρεσε ο Ρενάτο Μαργκάσα.

** Με το γκολ που σημείωσε ο Αντρέ Σκέμπρι έφτασε τα 10 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Πρώτο γκολ με τη φανέλα της Ομόνοιας για τον Άλεξ Ρούμπιο.

** Πρώτο φετινό γκολ για το Βέσλεμ στο πρωτάθλημα.

** Ο Ζοσέ Μορέιρα είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής της Ομόνοιας που έχει αγωνιστεί και στα 22 παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς να έχει χάσει λεπτό.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Λοΐζος Παναγιώτου, με βοηθούς τους Μάριο Δημητριάδη και Χαράλαμπο Γεωργίου, ενώ τέταρτος ήταν ο Θωμάς Μούσκος.