Μεγάλο διπλό, μεγάλη ανάσα (δηλώσεις)

22.02.2014 - 18:52

Με σκόρερ τους Σταμπολζίεφ (19') και Αράμπα (46'), τα Κούκλια πέτυχαν πολύ σημαντικό "διπλό" επί του Εθνικού με 1-2 και ανέβηκαν στους 21 βαθμούς. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Τσιντί στο 82', όμως έμειναν μέχρι εκεί...

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και κυρίως πιο ουσιαστικοί σε όλο το παιχνίδι. Στο 19ο λεπτό πήραν το προβάδισμα με πλασέ του Σταμπολζίεφ μετά από μπαλιά του Βέσλεμ και η εξέλιξη έδωσε πολύ καλή ψυχολογία στα Κούκλια, που θα μπορούσαν στην συνέχεια του ημιχρόνου να σκοράρουν και άλλο γκολ.

Τελικά αυτό έγινε με το "καλημέρα" στο δεύτερο μέρος αφού στο 46ο λεπτό, ο Αράμπα με κεφαλιά έκανε το 0-2. Καπού εκεί "τέλειωσε" το ματς αφού ο Εθνικός καθυστέρησε να αντιδράσει και όταν το έκανε, ήταν αργά. Στο 82' ο Τσιντί με σουτ μείωσε σε 1-2, όμως παρά το ότι πίεσαν στην συνέχεια, ο χρόνος που έμεινε αποδείχθηκε πολύ λίγος για τους γηπεδούχους.

Εθνικός Άχνας (Α. Μακρίδης): Κουντούλ, Αουρέλιο, Ταλ, Μπαρμπούδης, Στόλερ, Πογιατζής (46' Φροξυλιάς), Αντέλκοβιτς, Σίλας, Αμεσάν, Λεντέσμα (72' Λάζιτς), Μπούργκιτς (46΄ Τσιντί)

ΑΕΚ (Δ. Ιωάννου): Καϊρίνος, Ακόστα, Σέρτζιο, Ιωάννου, Γαρπόζης, Πίτσιλλος, Σιέλης (84' Ντε Μπρούνο), Βέσλεμ, Σταμπολζίεφ (70' Γκονζάλες), Βράντζικαν (79' Σάββα), Αράμπα

Κίτρινες: Ταλ, Μπαρμπούδης / Αράμπα

* Στον πρώτο γύρο είχε κερδίσει η Άχνα με 0-2.

* Πέμπτο γκολ για τον Σταμπολζίεφ.

* Πέμπτο γκολ για τον Αράμπα.

* Έκτο γκολ για τον Τσιντί.

*Διαιτητής ήταν ο Γιώργος Νικολάου, με βοηθούς τους Στ. Νικήτα, Μ. Καλογήρου και τέταρτο τον Γ. Αναστασίου.

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

Δημήτρης Ιωάννου: "Ξέραμε ότι σήμερα αν χάναμε, θα ήταν πάρα πολύ δύσκολα τα πράγματα. Δουλέψαμε αρκετά όλη την βδομάδα διαβάζοντας τον αντίπαλο και νομίζω ότι ανταποκριθήκαμε σε όλο τον αγώνα. Στο πρώτο ημίχρονο καταφέραμε να προηγηθούμε χωρίς ο Εθνικός να δημιουργήσει την μεγάλη ευκαιρία. Είχα πει στους παίκτες στο ημίχρονο ότι πρέπει να προσέξουμε γιατί ο Εθνικός έχει ποιότητα και μπορούσε να μας κάνει την ζημία. Ήταν πολύ σημαντικά τα πρώτα 10-15 λεπτά να μην δεχθούμε το γκολ, ευτυχήσαμε να πετύχουμε εμείς το 2-0 και μας έδωσε σημαντικό προβάδισμα. Ήρθε η μείωση σε ένα κρίσιμο σημείο, δεχθήκαμε πίεση και ευτυχώς σε 1-2 περιπτώσεις σταθήκαμε τυχεροί. Το τρίποντο μας δίνει κουράγιο να συνεχίσουμε. Ξέρουμε ότι είναι δύσκολα τα πράγματα, όμως πιστεύουμε στις δυνατότητές μας. Είμαστε μια ομάδα που δουλεύει σωστά, άσχετα με το μπάτζετ. Τα παιδιά έχουν καρδιά και είμαι πολύ περήφανος".

Απόστολος Μακρίδης: "Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ. Καταφέραμε να δώσουμε νέο χρώμα στο πρωτάθλημα. Ουσιαστικά καταφέραμε να μην πάρουμε κανένα βαθμό. Θα ξεκινήσω από το τέλος, μετά το 0-2 οι ποδοσφαιριστές προσπάθησαν και δεν έχω κανένα παράπονο. Στο δεύτερο ημίχρονο νομίζω η πίεση που ασκήσαμε ήταν αφόρητη. Η ουσία, όμως, είναι μια: Δεν καταφέραμε να πάρουμε βαθμούς αλλά η εικόνα που βγάζει ο Εθνικός στα τελευταία παιχνίδια δεν είναι κάτι που μπορεί να το ξεχάσει κάποιος. Ο Εθνικός έχει γίνει μια υπολογίσιμη ομάδα, τουλάχιστον τους δυο τελευταίους μήνες. Χάσαμε από τα Κούκλια, θα κερδίσουμε μια άλλη ομάδα, έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Πρέπει να πιούμε αυτό το πικρό ποτήρι, κανένας δεν περίμενε να χάσουμε. Καλή συνέχεια στα Κούκλια και στον Δημήτρη, εμείς συνεχίζουμε".