Πολυβόλο... με σκοπευτές Ντέβι και Σέζαρ (φώτος)

09.03.2014 - 17:56

Ο ΑΠΟΕΛ πέρασε εντυπωσιακά το απόγευμα της Κυριακής απ' το "Παφιακό", όπου κέρδισε με 1-6 την ΑΕ Κουκλιών. Μεγάλοι πρωταγωνιστές οι Ντε Βινσέντι (δυο γκολ, κερδισμένο πέναλτι) και Σαντίν (δυο γκολ, μια ασίστ). Ο Αργεντινός αφού "καθάρισε" έδωσε την θέση του στον Βραζιλιάνο, που επίσης έκανε φοβερή εμφάνιση. Μαντούκα και Αλεξάνδρου πέτυχαν τα άλλα γκολ του ΑΠΟΕΛ ενώ για τα Κούκλια που έπαιζαν με δέκα απ' το 23'. σκόραρε ο Γαρπόζης...

Σόου Ντε Βινσέντι μετά το "χλωμό" ξεκίνημα...

Φυσιολογικά ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε πιο επιθετικά και κέρδισε αρκετά κόρνερ στο πρώτο 15λεπτο του παιχνιδιού, όμως ήταν η ΑΕΚ που δημιούργησε την πρώτη ευκαιρία. Στο 5' μετά από φάση διαρκείας, ο Βέσλεμ έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι και ο Σέρτζιο έδιωξε πάνω στην γραμμή, την ώρα που ο Πάρντο ήταν εξουδετερωμένος.

Η ευκολία με την οποία έφτανε η Παφιακή ομάδα έξω απ' την περιοχή του, λειτούργησε σαν... ηλεκτροσόκ για τον ΑΠΟΕΛ, που σταδιακά ανέβηκε και έλεγξε, με τον Μαντούκα στο 14' να σουτάρει από κοντά και τον Καϊρίνο να μπλοκάρει. Ο Κύπριος πορτιέρο, όμως, δεν είχε "απάντηση" στο φοβερό κτύπημα φάουλ του Ντε Βινσέντι στο 16', με το οποίο ο Αργεντινός έκανε το 0-1 και "έσβησε" το χλωμό ξεκίνημα της ομάδας του.

Η εξέλιξη έδωσε ψυχολογία στον ΑΠΟΕΛ, που στην συνέχεια έλεγξε πλήρως και στο 20' έκανε και το 0-2, πάλι με τον Ντε Βινσέντι. Μετά από γέμισμα του Χαραλαμπίδη, ο Αργεντινός έκανε το σουτ, η μπάλα κτύπησε στα σώματα και στο ριμπάουντ με νέο σουτ, διπλασίασε τα ομαδικά αλλά και τα προσωπικά του γκολ.

Το... σόου του "Ντέβι" συνεχίστηκε στο 23', όταν ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Πίτσιλλο, κερδίζοντας το πέναλτι αλλά και την αποβολή. Ο Μαντούκα ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 0-3, "σκοτώνοντας" το παιχνίδι.

Η "βροχή" των γκολ είχε και συνέχεια λίγα λεπτά αργότερα, αφού στο 32' η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει σε 1-3. Ο Γαρπόζης από δεξιά εκτέλεσε ένα φάουλ με σέντρα-σουτ, η μπάλα πέρασε απ' όλους και ξεγέλασε τον Πάρντο, που δεν μπόρεσε να κάνει την επέμβαση.

Στο 34' και στο 35' ήταν ξανά η σειρά του ΑΠΟΕΛ να πλησιάσει στο γκολ, πρώτα με κεφαλιά του Μαντούκα που έφυγε ψηλά και έπειτα με πλασέ του Ντε Βινσέντι στην κίνηση, που για λίγο δεν βρήκε στόχο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να... χαλαρώνουν αδικαιολόγητα, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να φτίαξει σε μια-δυο περιπτώσεις τις προϋποθέσεις για περεταίρω μείωση του σκορ.

Έξω ο Ντέβι, μέσα ο Σέζαρ, ίδιο το αποτέλεσμα...

Η "επανάληψη" ξεκίνησε σε χαλαρούς ρυθμούς, κάτι φυσιολογικό δεδομένου του σκορ. Στην πρώτη αξιόλογη φάση, ωστόσο, ο ΑΠΟΕΛ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-4. Στο 54' οι φιλοξενούμενοι έφυγαν στην αντεπίθεση, ο Σαντίν βρήκε ωραία τον Αλεξάνδρου, που μπήκε στην περιοχή και με πλασέ έγραψε κ' αυτός το όνομά του στην λίστα των σκόρερ.

Κάπου εκεί οι ομάδες άρχισαν... και επίσημα να σκέφτονται τα επόμενα παιχνίδια, με τους δυο προπονητές να ολοκληρώνουν τις αλλαγές τους μέσα σε μερικά λεπτά. Από το γκολ του Αλεξάνδρου και μετά, λοιπόν, ο ρυθμός έπεσε αρκετά, με τον ΑΠΟΕΛ να διατηρεί την υπεροχή και να ψάχνει και άλλα γκολ. Στο 71' ο Σαντίν από δημιουργός έγινε σκόρερ, αφού ο Σέρτζιο τον βρήκε από δεξιά με γέμισμα και αυτός με προβολή έκανε το 1-5.

Ο Βραζιλιάνος ήταν... ορεξάτος και δυο λεπτά αργότερα πέτυχε άλλο ένα γκολ. Στο 73' ο ΑΠΟΕΛ έφυγε στην αντεπίθεση και ο Σαντίν με ωραία ενέργεια πέρασε τον Γαρπόζη και μπήκε στην περιοχή, πλασάροντας εύστοχα για το 1-6.

Τίποτε ιδιαίτερο από πλευράς ευκαιριών στην συνέχεια, αφού ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ... έσβησαν τελείως τις μηχανές, περιμένοντας το τελικό σφύργιμα του διαιτητή...

ΑΕ Κουκλιών (Β. Τζαμπάζης): Καϊρίνος, Σάββα, Πίτσιλλος, Ακόστα, Πικραμένος (61' Μακρής), Γαρπόζης, Βέσλεμ, Πάουλο, Σιέλης (57' Μουτίνιο), Παχταλιάς (61' Γκονζάλες), Σταμπόλζιεβ

ΑΠΟΕΛ (Γ. Δώνης): Πάρντο, Σέρτζιο, Κακά, Ολιβέιρα, Αντωνιάδης (57' Γκόμες), Μοράις, Αρτυματάς, Χαραλαμπίδης (60' Αδόρνο), Αλεξάνδρου, Μαντούκα, Ντε Βινσέντι (50' Σαντίν)

Κίτρινες: - / Ντε Βινσέντι (4η), Μοράις (4η)

Κόκκινες: Πίτσιλλος / -

Ενδιαφέρουν

- Τα εφτά γκολ στο πρωτάθλημα έφθασε ο Τόμας Ντε Βινσέντι.

- Δέκα γκολ έχει στον θεσμό ο Γκουστάβο Μαντούκα.

- Το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Αλέξης Γαρπόζης.

- Πρώτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Νεκτάριο Αλεξάνδρου.

- Ο Δημήτρης Ιωάννου δεν ήταν στον πάγκο της ομάδας του αφού είναι στο Μάντσεστερ για την ανανέωση του συμβολαίου του γιου του Νικόλα. Την ευθύνη της ΑΕΚ είχε ο Βενιζέλος Τζαμπάζης.

- Στον πρώτο γύρο ο ΑΠΟΕΛ είχε κερδίσει με 5-0 (Γκονσάλβες 3, Μαντούκα, Χαραλαμπίδης)

Διαιτητής ήταν ο Κώστας Ψευδιώτης, με βοηθούς τους Γιάγκο Τζιαπούρα και Πανίκο Δημητρίου. Τέταρτος ο Μάριος Νικολάου και παρατηρητής ο Κώστας Καπιτανής.