Δίλεπτο ανατροπής, τρίποντο ελπίδας (Δηλώσεις /Βίντεο)

15.03.2014 - 17:50

Με δυο γκολ του Ανγκούλο μέσα σ' ένα δίλεπτο (75'-77'), η ΕΝΠ ανέτρεψε το παιχνίδι με την ΑΕ Κουκλιών, κέρδισε 2-1 και πήρε το τεράστιο τρίποντο που της δίνει ελπίδες για αποφυγή της απευθείας διαβάθμισης. Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί στο 70' με τον Ακόστα...

Οι δυο ομάδες μπήκαν με όρεξη στον αγωνιστικό χώρο και έδειξαν ότι θα διεκδικήσουν το τρίποντο. Η ΕΝΠ ξεκίνησε πιο δυνατά όμως δεν μπόρεσε να φτιάξει ουσιαστικές ευκαιρίες, πέραν από κάποιες προϋποθέσεις. Αντίθετα, τα Κούκλια στο 31' είχαν μεγάλη στιγμή όμως ο Μάστρου νίκησε στο τετ-α-τετ τον Σταμπόλζιεφ.

Από την πλευρά τους, οι "βυσσινί" στο 44' έχασαν την πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Αγκούλο ξαφνιάστηκε μετά από γέμισμα του Κολάνη αφού δεν περίμενε την μπάλα, έτσι δεν μπόρεσε να κάνει το γκολ.

Ότι δεν έγινε στο πρώτο μέρος... έγινε στο δεύτερο, που ήταν πράγματι δραματικό. Αυτή την φορά ήταν τα Κούκλια που μπήκαν πιο δυνατά και έφτιαξαν τις προϋποθέσεις για να προηγηθούν, με τον Ακόστα με κεφαλιά στο 70' να κάνει το 0-1.

Ωστόσο, η χαρά για τους φιλοξενούμενους κράτησε πολύ λίγο αφού ο Ανγκούλο στο 75' με κεφαλιά έκανε το 1-1 ενώ δυο λεπτά αργότερα με πλασέ ολοκλήρωσε την... επική ανατροπή, που δίνει στους "βυσσινί" ελπίδες για... πρόκριση στα play-off.

ΕΝΠ (Ν. Ανδρονίκου): Μάστρου, Τσιακλής, Γκάβριτς, Τσιγκουίνι, Καντέρο, Κολάνης (92' Δανιήλ), Κοσμά (63' Τζεμάχ), Αρέστη, Τόφας (80' Ζαννέτου), Ανγκούλο, Ιμπραΐμι

ΑΕΚ (Δ. Ιωάννου): Καϊρίνος, Ιωάννου, Ακόστα, Σάββα, Γαρπόζης, Σέρτζιο, Ντε Μπρούνο, Γουέσλεμ, Βραντζικάν, Σταμπολζίεφ (67' Μουτίνιο), Αράμπα (58' Γκόμες)

Κίτρινες: Αγκούλο, Κοσμά / Αράμπα (6η), Γκόμες

* Πριν το ξεκίνημα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον αδικοχαμένο Πέταρ Μιλοζέφσκι.

* Με τα δυο γκολ, ο Ανγκούλο έφτασε τα εννέα στο πρωτάθλημα.

* Τρίτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Ακόστα.

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

Νίκος Ανδρονίκου: "Θέλω να στείλω τα συλλυπητήρια μου στην οικογένεια του Πέταρ. Όλοι ξέραμε ποιος ήταν. Είχα την τιμή να συνεργαστώ με αυτό τον μεγάλο αθλητή και άνθρωπο, Κρίμα που χάθηκε τόσο άδικα. Για το παιχνίδι, στο πρώτο μέρος υπήρχε πολύς άνεμος. Ήμασταν καλύτεροι από τον αντίπαλο, ο οποίος βρήκε μια μεγάλη ευκαιρία. Εμείς με την σειρά μας είχαμε δυο καλές στιγμές. Στην επανάληψη, η ΑΕΚ μάς πίεσε στο ξεκίνημα και προηγήθηκε. Όμως, βρήκαμε τα ψυχικά αποθέματα, πιέσαμε και γυρίσαμε το παιχνίδι με δυο γκολ του Ανγκούλο, παίρνοντας μια σημαντική νίκη. Από την πρώτη μέρα που ήρθα, δήλωσα ότι θα παλέψουμε για να μπούμε στα πλέι οφ. Υπάρχει η τελευταία αγωνιστική και είμαστε κοντά σε αυτό τον στόχο. Πάμε στο Δασάκι με μοναδικό στόχο τη νίκη. Ευχαριστώ τον κόσμο που μας στήριξε".

Δημήτρης Ιωάννου: "Θερμά συλλυπητήρια στην οικογένεια του Πέταρ Μιλοζέφσκι. Τόσο άδικα χάθηκε ένας σπουδαίος άνθρωπος. Ας είναι ελαφρύ το χώμα που θα τον σκεπάσει. Έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι. Στο πρώτο μέρος είχαμε εναντίον τον άνεμο και δυσκολευτήκαμε. Δεν υπήρχαν πολλές ευκαιρίες, όμως αν σκοράραμε στην κλασσική μας ευκαιρία, ίσως να ήταν διαφορετικά τα πράγματα. Στην επανάληψη είπα στους παίκτες ότι ο χρόνος θα κυλούσε με το μέρος μας. Αλλάξαμε κάποια πράγματα, προηγηθήκαμε και δεν μπορώ να καταλάβω πώς μέσα σε δυο λεπτά δεχθήκαμε δυο εύκολα γκολ. Συγχαρητήρια στην ΕΝΠ, καλή συνέχεια".