Νέστωρας και Στάθης... το μοίρασαν (φώτος)

23.09.2013 - 17:57

Με σκόρερ τους Μυτίδη και Αλωνεύτη σε κάθε ημίχρονο αντίστοιχα, ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ έμειναν στην ισοπαλία 1-1, το βράδυ της Δευτέρας. Μέτριο το πρώτο μέρος, εξαιρετικό το δεύτερο με πολλές φάσεις μπροστά στις δυο εστίες...

To πρώτο ημίχρονο έδωσε την αναμενόμενη εικόνα, με τον ΑΠΟΕΛ να κρατά την μπάλα και την ΑΕΚ να δίνει χώρους και να επιλέγει τακτική αντεπιθέσεων, μια τακτική που στο τέλος της έδωσε το ζητούμενο. Οι φιλοξενούμενοι ανέκοπταν χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα τις αναιμικές και προβλέψιμες επιθετικές προσπάθειες των "γαλαζοκιτρίνων" και έχοντας αποτελεσματικότητα, πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-1.

Ενδεικτικό της ποιότητας του αγώνα είναι το γεγονός ότι η πρώτη ευκαιρία ήρθε στο 29', όταν ο Γκονσάλβες εξ επαφής και όντας μαρκαρισμένος αστόχησε, μετά από γέμισμα του Γκόμες από αριστερά. Ακολούθησε ένα δεκάλεπτο στο οποίο η ομάδα του Πάολο Σέρτζιο έγινε κάπως πιο κινητική, όμως ένα λάθος στην άμυνα ήταν αρκετό για την ΑΕΚ... Στο 39' ο Σέρτζιο έκανε λανθασμένη πάσα στον Αλωνεύτη, η φιλοξενούμενη ομάδα έκλεψε και ο Μεγκρελισβίλι από αριστερά γέμισε για τον Μυτίδη. Αυτός στην "μονομαχία" κέρδισε τον Μπόρδα και με δύσκολο πλασέ στην κίνηση, άνοιξε το σκορ.

Στα λίγα λεπτά που απέμειναν μέχρι το ημίχρονο, ο ΑΠΟΕΛ διατήρησε την κατοχή και στο 45' έχασε πολύ καλή ευκαιρία όταν ο Αλωνεύτης αμαρκάριστος από πολύ καλή θέση έκανε άστοχη κεφαλιά.

Στην "επανάληψη" είχαμε ένα εξαιρετικό παιχνίδι και το δοκάρι του Παύλου στο 48' με ωραίο σουτ στην κίνηση, ήταν η ένδειξη για το τι θα ακολουθούσε. Στο 49' και 54' ο ΑΠΟΕΛ απείλησε με κεφαλιές των Ολιβέιρα και Σέρινταν αντίστοιχα, που δεν έφεραν αποτέλεσμα ενώ στο 55' ήταν η ώρα του Αλωνεύτη... Ο διεθνής ακραίος πέτυχε ένα καταπληκτικό σε δημιουργία και εκτέλεση γκολ αφού με ατομική προσπάθεια από αριστερά μπήκε στην περιοχή, και από πλάγια με έξυπνο πλασέ "ξεγέλασε" τον Νέγκρι για το 1-1.

To γκολ έδωσε μεγάλη δυναμική στους γηπεδούχους, που στο 58' είχαν τεράστια διπλή ευκαιρία με πλασέ του Γκονσάλβες που έδιωξε ο Νέγκρι και προβολή του Χαραλαμπίδη που δεν πρόλαβε τον Μεγκρελισβίλι. Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά της ΑΕΚ να φτάσει πολύ κοντά στο δεύτερο γκολ, όταν ο Μυτίδης "φάτσα" με τον Πάρντο πλάσαρε έξω από το ύψος της περιοχής.

Ο εξαιρετικός ρυθμός συνεχίστηκε για ακόμα λίγο, με τις δυο ομάδες να χάνουν από μια καλή ευκαρία. Στο 67' ο Σέρινταν με γέμισμα βρήκε τον Αλωνεύτη, που με πλασέ στην κίνηση δεν μπόρεσε να νικήσει τον Νέγκρι, ενώ στο 70ο λεπτό, ο Πιντάδο από καλή θέση πλάσαρε έξω.

Ακολούθησε ένα "νεκρό" από ευκαιρίες διάστημα, όμως στα τελευταία λεπτά ο ΑΠΟΕΛ κυνήγησε με όλες του τις δυνάμεις την νίκη και έχασε πολύ καλές ευκαιρίες. Στο 86' ο Μπενασούρ σούταρε εκτός περιοχής και αστόχησε ενώ ο ίδιος παίκτης στο 88' με σουτ στην κίνηση μετά από γύρισμα του Αλωνεύτη, και πάλι δεν βρήκε στόχο. Ο κύκλος των χαμένων ευκαιριών έκλεισε στις καθυστερήσεις, με τον Σέρινταν πρώτα και τον Αλωνεύτη μετά, να χάνουν δυο καλές στιγμές για το γκολ της ανατροπής.

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Σέρτζιο, Ολιβέιρα (84' Μπενασούρ), Μπόρδα, Κρίστιαν (63' Αλεξάνδρου), Μοράις, Βινίσιους (46' Σέρινταν), Γκόμες, Χαραλαμπίδης, Αλωνεύτης, Γκονσάλβες

ΑΕΚ: Νέγκρι, Μέρτακκας, Μουρίγιο (46' Μαραγκός), Καταλά, Μεγκρελισβίλι, Σκοπελίτης, Κάστρο (80' Ιβάνκο), Τομάς, Παύλου, Λουσέρο, Μυτίδης (61' Πιντάδο)

Κίτρινες: Σέρτζιο, Ολιβέιρα / Κάστρο, Τομάς, Σκοπελίτης

Ενδιαφέρουν

- Δεύτερο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Νέστωρα Μυτίδη.

- Πρώτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Στάθη Αλωνεύτη.

- Αναγκαστική ήταν η αλλαγή του Αλεξάνδρου με τον Κρίστιαν.

- Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γιάννης Αναστασίου, με βοηθούς τους Γιάγκο Τζιαπούρα και Πανίκο Δημητρίου. Τέταρτος ο Χαράλαμπος Σκαπούλλης και παρατηρητής ο Μιχάλης Ιωάννου.