Ο Γκαούτσο... έσωσε το βαθμό (Φώτος)

05.10.2013 - 20:54

Ισόπαλο 1-1 τελείωσε το σπουδαιότερο παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής ανάμεσα στην ΑΕΛ και την ΑΕΚ, που διεξήχθη το βράδυ του Σαββάτου (05/10) στο Τσίρειο Στάδιο.  Η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου, η οποία αγωνιζόταν με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Παύλου με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 36΄, ...άνοιξε το σκορ με πέναλτι του Κάστρο στο 62΄ και οι "γαλαζοκίτρινοι" ισοφάρισαν με το Γκαούτσο στο 90΄.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε τον αγώνα η ομάδα της Λάρνακας και μέχρι το 6΄ είχε δύο πολύ καλές στιγμές για να... ανοίξει το σκορ.

Και στις δύο πρωταγωνιστής ήταν ο Νέστορας Μυτίδης, με το Ρομέρο ωστόσο και στις δύο περιπτώσεις να... σταματά τον πρώην του συμπαίκτη τόσο στο 2΄, όσο και στο 6΄. Αρχικά, όταν ο Κύπριος φορ έφυγε μόνος και προσπάθησε να περάσει τον κήπερ των "γαλαζοκιτρίνων" κι εν συνεχεία μετά από τέσσερα λεπτά, όταν ο Ρομέρο απέκρουσε το γυριστό σουτ του διεθνή άσου κι ενώ ενδιάμεσα και συγκεκριμένα στο 3΄ είχε... σταματήσει και το σουτ του Κάστρο.

Στο 21΄, η ΑΕΚ είχε νέα μεγάλη ευκαιρία για να... ανοίξει το σκορ, όταν ο Μυτίδης έφυγε και πάλι μόνος και στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΛ κι ενώ θα μπορούσε να πασάρει και στον Παύλου που ακολουθούσε τη φάση, αφού ήταν πλάγια αριστερά, πλάσαρε το Ρομέρο, με την μπάλα να... φεύγει μόλις δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων.

Στο 28΄ καταγράφηκε η πρώτη καλή στιγμή από πλευράς της ομάδας του Βιντιγκάλ, όταν ο Κάσιο από κοντά δεν μπόρεσε να... νικήσει με σουτ το Νέγκρι, ενώ και ένα λεπτό αργότερα η κεφαλιά του... έφυγε άουτ, με τους "κιτρινοπράσινους" να... απαντούν στο 31΄ και να χάνουν απίστευτη ευκαιρία για το 1-0, όταν μετά από μπαλιά του Λουσέρο, ο Τομάς προ κενής εστίας κι αφού ο Ρομέρο ήταν εκτός θέσης, πλάσαρε από κοντά δίπλα από το δοκάρι.

Στο 36΄ σημειώθηκε μία φάση που θα συζητηθεί, αφού ο Κούλλης Παύλου αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για θέατρο κι ενώ μερικά λεπτά νωρίτερα είχε πάρει κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία, με τον Κύπριο άσο να προσπαθεί χωρίς ωστόσο ανταπόκριση να εξηγήσει στο διαιτητή Μάριο Νικολάου πως δεν προσπάθησε να τον ξεγελάσει και να εκμαιεύσει το πέναλτι από τον Καρλίτος, μιας και σηκώθηκε αμέσως.

Πέντε λεπτά αργότερα ήταν η σειρά της Λεμεσιανής ομάδας για να χάσει μεγάλη ευκαιρία για να... ανοίξει το σκορ, όταν ο Κάσιο βρέθηκε απέναντι στο Νέγκρι, αλλά και πάλι... νικήθηκε από το συμπατριώτη του κήπερ, στην τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη και παρότι είχε την αριθμητική υπεροχή, η ομάδα του Λίτο Βιντιγκάλ δεν μπορούσε να... απειλήσει την αντίπαλη εστία.

Αντίθετα, η ομάδα του Ελευθερόπουλου ήταν και πάλι πιο επικίνδυνη κι αφού έχασε τεράστια ευκαιρία στο 59΄, όταν μετά από τραγικό λάθος του Γκαούτσο ο Λουσέρο δεν μπόρεσε με διπλή προσπάθεια από κοντά να "γράψει" το 1-0, δύο λεπτά αργότερα κέρδισε πέναλτι για χέρι του Ορλάντο Σα μετά από σέντρα του Κάστρο και ο πρώην άσος του Ολυμπιακού από τα έντεκα βήματα κατάφερε να... ανοίξει το σκορ, νικώντας το Ρομέρο στο 62΄.

Ακολούθως, η ομάδα της Λεμεσού προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά το έπραττε με ανορθόδοξο τρόπο, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να... απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Νέγκρι μέχρι και το 84΄, όταν μετά από σέντρα του Αϊρόσα από δεξιά ο Έμπο έκανε την κεφαλιά, με την μπάλα να... φεύγει άουτ, κι ενώ τρία λεπτά νωρίτερα ο Ρομέρο απέτρεψε το 2-0 αποκρούοντας το σουτ του Μυτίδη.

Εν τέλει το τελικό 1-1 έμελλε να διαμορφωθεί στο 89΄. Ο Μπεμπέ εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά και ο Γκαούτσο πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να βρίσκει πρώτα στο δοκάρι κι ακολούθως να περνάει τη γραμμή και παρά την προσπάθεια του Νέγκρι για να την απομακρύνει.

Ένα αποτέλεσμα που αφήνει γλυκόπικρη γεύση στις δύο ομάδες. Στην ΑΕΛ γιατί δεν εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική της υπεροχή και να πάρει τη νίκη, αλλά στο τέλος κατάφερε έστω να "σώσει" το βαθμό, και στην ΑΕΚ γιατί ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και προηγήθηκε, παρότι αγωνιζόταν με ποδοσφαιριστή λιγότερο.

ΑΕΛ: Ρομέρο, Αϊρόσα, Καρλίτος, Γκαούτσο, Θεοφίλου (65΄ Έμπο), Σακέτι, Ντεντέ, Μοντέιρο (46΄ Μπεμπέ), Σα, Εντμάρ, Κάσιο (46΄ Ινταμπντελάι).

ΑΕΚ: Νέγκρι, Μέρτακκας, Μεγκρελασβίλι, Μαραγκός (38΄ Μουρίγιο), Καταλά, Σκοπελίτης, Κάστρο (79΄ Εγγλέζου), Λουσέρο, Παύλου, Τομάς (39΄ Φαν Ντάικ), Μυτίδης.

Κίτρινες Κάρτες: Ντεντέ - Τομάς, Εγγλέζου,

Κόκκινες Κάρτες: Παύλου (2η κίτρινη).

** "Κόπηκαν" 3.921 εισιτήρια.

** Με δύο αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της 4ης αγωνιστικής με αντίπαλο την Ομόνοια παρέταξε την ΑΕΛ ο Λίτο Βιντιγκάλ. Ο Ρομέρο πήρε τη θέση του Φεγκρούς και ο Θεοφίλου του Ουόν.

** Χωρίς αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της 4ης αγωνιστικής με αντίπαλο την ΕΝΠ παρέταξε την ΑΕΚ ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος.

** Για πρώτη φορά ο Ρομέρο τέθηκε αντιμέτωπος με την πρώην του ομάδα.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Μαραγκού με το Μουρίγιο στο 38΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Πρώτη εμφάνιση του Γκρέγκορ Φαν Ντάικ στο φετινό πρωτάθλημα, μετά την τιμωρία του.

** Πρώτο φετινό γκολ για τον Κάστρο και πρώτο με τη φανέλα της ΑΕΚ σ' επίσημο παιχνίδι.

** Το παιχνίδι παρακολούθησε ο προπονητής του Απόλλωνα, Χριστάκης Χριστοφόρου, με το στενό του συνεργάτη Σίμο Ταραπουλούζη. Μάλιστα, ο τεχνικός της Λεμεσιανής ομάδας δέχθηκε φραστική επίθεση από οπαδό της ΑΕΚ για τη στάση που τηρεί ως πρόεδρος του Συνδέσμου Προπονητών για τους προπονητές που δεν είναι κάτοχοι του UEFA PRO, όπως ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος.

** Στο Τσίρειο Στάδιο βρέθηκαν από πλευράς Ομόνοιας οι Χριστόφορος Κόλα και Νέναντ Στάροβλαχ, όπως επίσης ο προπονητής της Νέας Σαλαμίνας, Δημήτρης Καλαϊτζίδης.

** Πολλά παράπονα από τη διαιτησία του Μάριου Νικολάου είχαν οι "κιτρινοπράσινοι".

** Από το χώρο των επισήμων παρακολούθησε ο Κούλλης Παύλου το δεύτερο μέρος, μετά και από την αποβολή του, γνωρίζοντας την αποθέωση από τον κόσμο της ομάδας της Λάρνακας.

** Πρώτο γκολ για το Γκαούτσο στο φετινό πρωτάθλημα.

** Η ΑΕΛ παραμένει η μοναδική αήττητη ομάδα στο φετινό πρωτάθλημα.

** Η ΑΕΚ έχει να γνωρίσει την ήττα από την πρώτη αγωνιστική.

** Η ΑΕΛ παρέμεινε χωρίς νίκη για δεύτερο σερί παιχνίδι.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μάριος Νικολάου, με βοηθούς τους Σωτήρη Βίκτωρος και Χαράλαμπο Γεωργίου, ενώ τέταρτος ήταν ο Αβραάμ Τσούκκας.