Ο Σέτκους είπε "όχι" και ο Ντιαγιέ... ζωγράφισε (Δηλώσεις/Φώτος)

26.10.2013 - 19:20

Μια στιγμή έμπνευσης του Ντιαγιέ ήταν…  αρκετή για την Νέα Σαλαμίνα η οποία επικράτησε εκτός έδρας της ΑΕΚ και πανηγύρισε την τρίτη σερί νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα. Καλύτερο το ξεκίνημα από πλευράς ΑΕΚ, η οποία είχε την ευκαιρία να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι στο 9' όμως ο Σέτκους… ψάρεψε τον Ρέινα που ανέλαβε την εκτέλεση. Στην επανάληψη παρά το ότι οι γηπεδούχοι έδειχναν να πιέζουν, εντούτοις μια κάθετη πάσα – σπεσιαλιτέ του Λεόν ήταν αρκετή για να φέρει σε θέση βολής τον Ντιαγιέ, ο οποίος με ένα τακουνάκι… άδειασε τον Νέγκρι και σκόραρε σε κενή εστία στο 67’. Τρία λεπτά νωρίτερα ο Μυτίδης είχε οριζόντιο δοκάρι με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής.

Οι επιλογές του Ελευθερόπουλου

Κάτω απ’ τα γκολπόστ ήταν ο Νέγκρι, δεξί μπακ ο Μέρτακκας, αριστερό μπακ ο Μεγκρελασβίλι και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Καταλά και Μαραγκός. Αμυντικό χαφ ο Φαν Ντάικ, δημιουργικά χαφ οι Κάστρο και Λουσέρο, έξω δεξιά ο Παύλου, έξω αριστερά ο Ρέινα και στην κορυφή της επίθεσης ο Μυτίδης.

Οι επιλογές του Καλαϊτζίδη

Κάτω απ’ τα γκολπόστ ήταν ο Σέτκους, δεξί μπα ο Ψιάνος, αριστερό μπακ ο Μιντίκκης και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Μοντέιρο και Σκβορτς. Αμυντικά χαφ οι Ταραλίδης και Ντομπρασίνοβιτς, δεξί χαφ ο Ρόκε, αριστερό χαφ ο Λεόν και επιθετικό δίδυμο οι Βαττής και Ντιαγιέ.

Α' Μέρος

Πολύ καλό το ξεκίνημα για τους γηπεδούχους που κέρδισαν από το πρώτο λεπτό την ,μάχη του κέντρου και γυρόφερναν έξω από την αντίπαλη περιοχή. Στο 8’ ο Παύλου πέρασε ωραία κάθετη πάσα στον Μυτίδη ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας, πέρασε και τον Σέτκους όμως ανατράπηκε εντός περιοχής και κέρδισε το πέναλτι. Στο αμέσως  επόμενο λεπτό ο Ρέινα ανέλαβε την εκτέλεση όμως Σέτκους τον… ψάρεψε εύκολα και το παιχνίδι έμεινε στο 0-0.

Από το τέταρτο και έπειτα η Νέα Σαλαμίνα άρχισε να προσαρμόζεται στια απαιτήσεις του αγώνα, να κερδίζει την μάχη του κέντρου αι να αρχίζει να κυκλοφορεί σωστά την μπάλα, χάνοντας την πρώτη της καλή φάση στο παιχνίδι με το φάουλ του Λεόν να περνά ελάχιστα έξω στο 16’. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να έχουν την υπεροχή και να απειλούν με τα στημένα που κέρδιζαν ενώ οι γηπεδούχοι έδειχναν σαφώς επηρεασμένοι από το χαμένο πέναλτι του Ρέινα.

Β’ Μέρος

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, η ΑΕΚ ανέκτησε εκ νέου την κατοχή και τον πλήρη έλεηγχο τυ αγώνα με τον εξαιρετικό Μεγκρελασβίλι να δημιουργεί αρκετά προβλήματα στην δεξιά πλευρά της άμυνας των φιλοξενουμένων.

Η πρώτη καλή φάση στο β’ μέρος ανήκε στους «ερυθρόλευκους» με το πλασέ του Ντομπρασίνοβιτς να περνά ελάχιστα έξω όμως η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους οι οποίοι έφτασαν δύο φορές κοντά στο γκολ με τους Λουσέρο και Μυτίδη. Και στις δύο περιπτώσεις δημιουργός ήταν ο Μεγκρελασβίλι, αρχικά με σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, με  τον Λουσέρο να είναι αποδέκτης και να κάνει το αριστερό πλασέ αναγκάζοντας τον Σέτκους σε μεγάλη επέμβαση στο 62’ και στην συνέχεια μετά από ατομική προσπάθεια, ο Ισραηλινός μπακ της ΑΕΚ έστρωσε στον Μυτίδη ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι στο 64’.

Αφού… άντεξε στην πίεση, η Νέα Σαλαμίνα κόντρα στην ροή του αγώνα αιφνιδίασε και πήρε το προβάδισμα, με ένα γκολ για… Όσκαρ. Στο 67’ ο Λεόν ελίχθηκε από τον άξονα και πέρασε πανέξυπνη κάθετη πάσα με προορισμό την κίνηση του Ντιαγιέ, ο Μαραγκός δεν μπόρεσε να διώξει με το τάκλιν του, ο Ντιαγιέ έγινε αποδέκτης της μπάλας και αφού πρώτα… άδειασε τον Νέγκρι με ένα εξαιρετικό τακουνάκι (πέρασε την μπάλα πάνω από το σώμα του αντίπαλου γκολκίπερ), σε κενή εστία με το κεφάλι σκόραρε παρά την υπερπροσπάθεια του Μέρτακκα να αποσοβήσει το γκολ.

Στα τελικά στάδια του αγώνα και ενώ ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος ρίσκαρε με την είσοδο του Πιντάδο αντί του Φαν Ντάικ, η ΑΕΚ έδειχνε ανήμπορη να πιέσει και απειλήσει με γκολ. Αντίθετα με εξαιρετική αμυντική λειτουργία και σωστές μεταβιβάσεις στον μεσοαμυντικό χώρο, η Νέα Σαλαμίνα ήταν η ομάδα που… φλέρταρε με το δεύτερο γκολ, με αποκορύφωμα την κλασική ευκαιρία του Λαλίν στο 89’ όταν μόνος εντελώς απέναντι στον Νέγκρι πλάσαρε έξω. Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης Χρήστου Ηλία βρήκε την Νέα Σαλαμίνα να πανηγυρίζει την τρίτη συνεχόμενη νίκη και τέταρτη συνολικά στο φετινό πρωτάθλημα.

ΑΕΚ: Νέγκρι, Μέρτακκας, Μεγκρελασβίλι, Μαραγκός, Καταλά, Φαν Ντάικ (78'Πιντάδο), Κάστρο (58’Τομάς), Λουσέρο, Ρέινα, Παύλου, Μυτίδης.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Σέτκους, Ψιάνος, Μιντίκκης, Μοντέιρο, Σκβόρτς, Ντομπρασίνοβιτς, Ταραλίδης, Βαττής (89'Δημοσθένους), Λεόν, Ρόκε (84'Τσούρτσουριτς), Ντιαγιέ (75'Λαλίν).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μαραγκός – Σέτκους, Μιντίκκης, Λεόν.

*Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Χρίστος Ηλία με βοηθούς του Χαράλαμπο Χαραλάμπους και Στέλιο Νικήτα.

*Στο περσινό αντίστοιχο παιχνίδι η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε με 2-1 της ΑΕΚ.

*Με τέσσερις αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι της προηγούμενης αγωνιστικής απέναντι στην Ομόνοια παρέταξε την ομάδα του ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος. Μαραγκός αντί Μουρίγιο, Φαν Ντάικ αντί Σκοπελίτη, Μυτίδης αντί Πιντάδο και Παύλου αντί Τομάς.

*Με την ίδια εντεκάδα σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι απέναντι στην ΑΕΛ παρέταξε την ομάδα του ο Δημήτρης Καλαϊτζίδης.

*Πρώτη εντός έδρας ήττα για την ΑΕΚ στο φετινό πρωτάθλημα.

*Τρίτη συνεχόμενη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα για την Νέα Σαλαμίνα και τέταρτη αν συνυπολογίσουμε και το παιχνίδι Κυπέλλου με την Καρμιώτισσα.

*Παρών στο γήπεδο και ο νέος τεχνικός του Άρη Τον Κάανεν.

Την ονομαστική τους εορτή έχουν αμφότεροι οι τεχνικοί των δύο ομάδων, Δημήτρης Ελευθερόπουλος και Δημήτρης Καλαϊτζίδης.

*Αναγκαστική ήταν η αλλαγή του Ντιαγιέ με τον Λαλίν λόγω τραυματισμού του πρώτου.

*Δεύτερο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Ντιαγιέ, τα οποία μάλιστα επιτεύχθηκαν στα δύο τελευταία παιχνίδια της Νέας Σαλαμίνας.

Οι δηλώσεις των δύο τεχνικών:

Δημήτρης Ελευθερόπουλος:  «Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από τον τρόπο που αρχίσαμε το παιχνίδι. Στο πρώτο ημίχρονο κάναμε ευκαιρίες παρά το ότι ήταν δύσκολο να διασπάσουμε το πρέσινγκ της Νέας Σαλαμίνας, πράγμα που την χαρακτηρίζει και είχαμε προετοιμαστεί γι' αυτό. Τα παιδιά προσπάθησαν, έκαναν ευκαιρίες, κάναμε πράξη αυτά που είπαμε όταν όμως δεν σκοράρεις μεγαλώνουν τα ρίσκα. Στο δεύτερο ημίχρονο δεχθήκαμε το γκολ και η Νέα Σαλαμίνα είχε ευκαιρίες. Έχω όμως πολύ μεγάλη πίστη, πιστεύω στην ομάδα, στο υλικό της και έχω και πολύ υπομονή. Περισσότερο στενοχωριέμαι για τον κόσμο».

Δημήτρης Καλαϊτζίδης: «Είχαμε αντίπαλο μια ομάδα με καλό ρόστερ και υψηλούς στόχους. Η Νέα Σαλαμίνα έχει τους δικούς της ορίζοντες. Από αγώνα σε αγώνα δημιουργούμε μια δυναμική που μας επιτρέπει να έχουμε βαθμολογικά οφέλη από όλους τους αντιπάλους. Δεν ξεκινήσαμε καλά, επιτρέψαμε στην ΑΕΚ να βρει ευκαιρίες με αποκορύφωμα το πέναλτι, όμως ισορροπήσαμε και δημιουργήσαμε προϋποθέσεις να σκοράρουμε από το πρώτο μέρος. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε καλύτερα για εμάς και αν είχαμε καλύτερες συνεργασίες στην επίθεση θα καθαρίζαμε πιο εύκολα το παιχνίδι. Πιστεύω ότι η νίκη μας δίνει μια δυναμική να διεκδικήσουμε στόχους μεγαλύτερους από αυτούς που έθεσε η διοίκηση».