Ο Τομάς... έσωσε το βαθμό (Φώτος)

24.11.2013 - 16:53

Ισόπαλο 1-1 τελείωσε το ντέρμπι ανάμεσα στην Ανόρθωση και την ΑΕΚ, που διεξήχθη το απόγευμα της Κυριακής (24/11) στο "Αντώνης Παπαδόπουλος", στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Με γκολ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τομάς... έσωσε το βαθμό για την ομάδα της Λάρνακας, η οποία είχε βρεθεί πίσω στο σκορ από γκολ του Γκαρσία στο 73΄. Από ένα ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες, με τους "κιτρινοπράσινους" να είναι καλύτεροι στο πρώτο μέρος και τους "κυανόλευκους" στο δεύτερο.

H αναμέτρηση ξεκίνησε με τη φιλοξενούμενη να έχει μία καλή στιγμή στο 2΄, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Παύλου... ο αμαρκάριστος Ρέινα από καλή θέση δεν μπόρεσε να βρει από κοντά την μπάλα και να την στείλει στα δίχτυα του Βέγκα, για να... απαντήσει η "Κυρία" επτά λεπτά αργότερα, όταν το σουτ του Κολαούτι... έφυγε άουτ.

Στο 13΄ καταγράφηκε η πρώτη ουσιαστικά καλή φάση στον αγώνα, όταν μετά από σουτ του Κολαούτι μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Νέγκρι, με την ομάδα της Λάρνακας να χάνει με τη σειρά της καλή ευκαιρία στο 17΄, όταν ο Παύλου από καλή θέση σούταρε επίσης άουτ.

Δέκα λεπτά αργότερα η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου έχασε τη μεγαλύτερη μέχρι εκείνο το σημείο ευκαιρία για να... ανοίξει το σκορ. Ο Μυτίδης πήρε την μπάλα μετά το λάθος γύρισμα του Άντιτς, βρέθηκε απέναντι από το Βέγκα, αλλά σούταρε άουτ, αδυνατώντας να "γράψει" το 1-0 για τους "κιτρινοπράσινους" κι ενώ μερικά λεπτά νωρίτερα και συγκεκριμένα στο 24΄ η ΑΕΚ είχε ακόμα μία καλή στιγμή, όταν η εκτέλεση φάουλ του Κάστρο... έφυγε μόλις άουτ.

Νέα μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ στο 30΄. Ο Ρέινα βρέθηκε μόνος απέναντι στο Βέγκα, αλλά ο Αργεντινός κήπερ... νίκησε τον Κολομβιανό, αποκρούοντας το σουτ του και διατηρώντας παράλληλα το 0-0.

Στο 34΄ η ομάδα της Λάρνακας... απείλησε εκ νέου. Σέντρα του Λόπες, κεφαλιά του Μυτίδη, και η μπάλα να... φεύγει άουτ, με την ΑΕΚ να έχει κυριαρχήσει μετά το πρώτο τέταρτο και να ασκεί όλο και πιο έντονη πίεση για να πετύχει ένα γκολ και να... ανοίξει το σκορ.

Η γηπεδούχος προσπάθησε να αντιδράσει και... πάτησε ξανά περιοχή στο 38΄, αλλά η κεφαλιά του Γκαρσία, μετά από σέντρα του Κάλβο, ...έφυγε λίγο άουτ.

Οι επόμενες δύο και συνάμα τελευταίες καλές φάσεις του πρώτου 45λεπτου ήταν για τους "κιτρινοπράσινους", όταν το μακρινό σουτ του Παύλου... έφυγε μόλις άουτ στο 43΄, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Βέγκα... σταμάτησε το σουτ του Μυτίδη, που είχε βρεθεί μόνος απέναντί του.

Καλύτερα ξεκίνησε το δεύτερο μέρος η Ανόρθωση και στα πρώτα λεπτά της επανάληψης... απείλησε δύο φορές με το Φοφανά. Αρχικά, στο 52΄, όταν η κεφαλιά-ψαράκι του άσου της "Κυρίας" -μετά από σέντρα του Κάλβο- αποκρούστηκε από το Νέγκρι, κι εν συνεχεία στο 56΄, όταν το διαγώνιο σουτ του Φοφανά από πλάγια αριστερά... έφυγε άουτ.

Η ομάδα του Ζόρζε Κόστα συνέχισε να πιέζει και στην τρίτη της ευκαιρία... άνοιξε το σκορ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κάλβο και κεφαλιά του Κολαούτι, ο Νέγκρι απέκρουσε αρχικά την μπάλα, αλλά ο Γκονζάλο Γκαρσία πήρε το "ριμπάουντ" και με τακουνάκι... κάρφωσε την πρώην του ομάδα "γράφοντας" το 1-0 στο 73΄.

Μετά το γκολ που δέχθηκε, η ομάδα της Λάρνακας προσπάθησε να αντιδράσει και στο 82΄ ζήτησε πέναλτι για χέρι του Ζόρζε σε σουτ του Παύλου -όντως η μπάλα χτυπάει στο χέρι, σύμφωνα και με τον τηλεοπτικό φακό.

Με τη σειρά της η ομάδα της Αμμοχώστου προσπάθησε να... χτυπήσει στην αντεπίθεση και να "καθαρίσει" το παιχνίδι, αλλά δεν τα κατάφερε, αφού στην καλύτερη ευκαιρία που βρήκε ο Κολαούτι σούταρε άουτ από καλή θέση στο 87΄.

Εκεί, μάλιστα, που όλα έδειχναν ότι η Ανόρθωση θα έπαιρνε τη νίκη, στην τελευταία φάση του αγώνα στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, η ΑΕΚ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια και να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας. Σέντρα του Λόπες, αδράνεια της αμυντικής γραμμής της "Κυρίας" και ο Τομάς με σουτ... νίκησε το Βέγκα και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Βέγκα, Άντιτς, Αβραάμ, Παβίσεβιτς, Ζόρζε, Αλέξα, Μάκος, Γκαρσία, Κάλβο (83΄ Οχαγιόν), Φοφανά (79΄ Γκριγκαλασβίλι), Κολαούτι (90΄ Οκκάς).

ΑΕΚ: Νέγκρι, Λόπες, Μεγκρελασβίλι (55΄ Εγγλέζου), Καταλά, Μουρίγιο, Φαν Ντάικ, Σκοπελίτης (68΄ Τομάς), Κάστρο, Παύλου, Μυτίδης (64΄ Λουσέρο), Ρέινα.

Κίτρινες Κάρτες: Κάλβο, Μάκος - Εγγλέζου.

** Με τρεις αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της 9ης αγωνιστικής με αντίπαλο την AEΛ παρέταξε την Ανόρθωση ο Ζόρζε Κόστα. Ο Άντιτς πήρε τη θέση του Γκάλαμαζ, ο Αβράαμ του Σιέλη και ο Κάλβο του Γκριγκαλασβίλι.

** Με τρεις αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της 9ης αγωνιστικής με αντίπαλο τον Ερμή Αραδίππου παρέταξε την ΑΕΚ ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος. Ο Λόπες πήρε τη θέση του Μέρτακκα, ο Φαν Ντάικ του Λουσέρο και ο Ρέινα του Τομάς.

** Πρώτο παιχνίδι του Γκονζάλο Γκαρσία κόντρα στην πρώην ομάδα του στην Κύπρο, ΑΕΚ Λάρνακας.

** Ο Τόνι Λόπες επέστρεψε στο αρχικό σχήμα της ΑΕΚ μετά τις 15 Σεπτεμβρίου και το νικηφόρο αγώνα με τον Εθνικό Άχνας (2-1, 2η αγωνιστική). Αυτή ήταν η τρίτη του συμμετοχή.

** Για πρώτη φορά ως προπονητές... διασταύρωσαν τα ξίφη τους οι Ζόρζε Κόστα και Δημήτρης Ελευθερόπουλος, με τους δύο άνδρες να έχουν κοντραριστεί και τρεις φορές ως ποδοσφαιριστές.

** Όταν ο Γιάννης Σκοπελίτης αντικαταστάθηκε από τον Τομάς, οι φίλοι της Ανόρθωσης χειροκρότησαν τον Ελλαδίτη, αφού δεν ξεχνούν την προσφορά του στην ομάδα της Αμμοχώστου.

** Τέταρτο φετινό γκολ για το Γκαρσία και τρίτο σερί, αφού είχε σκοράρει και στους προηγούμενους αγώνες με την ΕΝΠ και την ΑΕΛ. Αυτό ήταν το πρώτο με σουτ, αφού ο Ουρουγουανός είχε σκοράρει τα τρία προηγούμενά του τέρματα με εκτελέσεις πέναλτι.

** Πρώτη συμμετοχή για τον Οχαγιόν με τη φανέλα της Ανόρθωσης σε αγώνα πρωταθλήματος μετά την εκτός έδρας νίκη με 5-1 επί της ΑΕ Κουκλιών, που διεξήχθη στις 6 Οκτωβρίου, και έκτη συνολικά στο πρωτάθλημα.

** Δεύτερο φετινό γκολ για τον Τομάς στο πρωτάθλημα.

** Η Ανόρθωση δεν μπορεί να κρατήσει απαραβίαστη την εστία της σε αγώνα πρωταθλήματος από τις 22 Σεπτεμβρίου, όταν και στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής είχε επικρατήσει εκτός έδρας της Αλκής με 4-0. Από τότε, έχει δεχθεί γκολ σε όλα τα παιχνίδια πρωταθλήματος που έχει δώσει.

** Ο Αλεξάντερ Νέγκρι είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ που έχει αγωνιστεί και στα δέκα παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς να έχει χάσει λεπτό.

** 8 τελικές προσπάθειες για την Ανόρθωση και 11 για την ΑΕΚ.

** Η Ανόρθωση έχει να νικήσει εντός έδρας την ΑΕΚ σε αγώνα πρωταθλήματος από την 28η αγωνιστική της περιόδου 2010-11, όταν κι επικράτησε με 2-0 χάρις σε γκολ των Καφού και Περόνε.

** Για τέταρτο σερί παιχνίδι πρωταθλήματος ο Ρομπέρτο Κολαούτι έμεινε "άσφαιρος".

** Τρεις ισοπαλίες σε εκτός έδρας ντέρμπι με ΑΠΟΕΛ, ΑΕΛ και Ανόρθωση για την ΑΕΚ και μάλιστα με το ίδιο σκορ (1-1).

** Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Λεόντιος Τράττος, με βοηθούς τους Μιχάλη Σωτηρίου και Αθηνόδωρο Ιωάννου, ενώ τέταρτος ήταν ο Μάριος Νικολάου.