Επιστροφή στις νίκες μετά από ένα μήνα (Δηλώσεις / Φώτος)

08.12.2013 - 19:52

Επιτέλους νίκη για την ΑΕΚ, η οποία αν κι έκανε δύσκολη τη ζωή της, αφού είχε προηγηθεί με 2-0 και είχε ισοφαριστεί σε 2-2 από δύο γκολ του Λίλλη, τελικά κατάφερε να επικρατήσει της "Αθάνατης" με 5-2 , το βράδυ της Κυριακής (08/12) στο ΓΣΖ, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για τους "κιτρινοπράσινους", μετά από περισσότερο από ένα μήνα και τη νίκη επί του Άρη στη Λεμεσό στις 3 Νοεμβρίου. Τα γκολ των "κιτρινοπράσινων" σημείωσαν οι Ρέινα στο 24΄ και στο 56΄, Τομάς στο 32΄, Πιντάδο στο 62΄ και Μάατσι στους χρόνους των καθυστερήσεων, ενώ για τους "κυανέρυθρους" σκόραρε ο Λίλλης στο 43΄ και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Χωρίς καμία φάση... κύλησε το πρώτο τέταρτο, με την ΑΕΚ να... ανεβάζει στροφές στη συνέχεια κι αφού απείλησε σε δύο περιπτώσεις με το Ρέινα στο 16΄ και στο 22΄, να καταφέρνει να ανοίξει το σκορ με κοντινή προβολή του Κολομβιανού φορ στο 24΄ και μετά από παράλληλη μπαλιά του Λόπες.

Ακολούθως, τη... σκυτάλη από το Ρέινα πήρε ο Τομάς, ο οποίος αφού έχασε μία καλή ευκαιρία στο 26΄, έξι λεπτά αργότερα διπλασίασε από κοντά τα τέρματα της ομάδας του, εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Ρέινα.

Εκεί που όλα έδειχναν πως είχε κριθεί από νωρίς το παιχνίδι, ανέλαβε δράση ο Λέαντρος Λίλλης και με δύο γκολ στο 43΄ με πλασέ και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με κεφαλιά διαμόρφωσε το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου μπήκε αποφασισμένη για να... καθαρίσει το παιχνίδι κι εν τέλει σημείωσε τρία γκολ και πήρε και τη νίκη.

Στο 56΄ και μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φαν Ντάικ, ο Ρέινα με κεφαλιά σημείωσε το δεύτερό του προσωπικό του γκολ κι έκανε το 3-2, ενώ στο 62΄ μετά από σέντρα του Κολομβιανού, ο Πιντάδο με σουτ στην κίνηση "έγραψε" το 4-2.

Το τελικό 5-2 διαμόρφωσε ο Νασίρ Μάατσι, ο οποίος στην επιστροφή του στους αγωνιστικούς χώρους, μετά από πολύμηνη αποχή, κατάφερε να σκοράρει ένα δεκάλεπτο μετά την είσοδό του στο παιχνίδι με κοντινή προβολή.

ΑΛΚΗ: Στυλιανού, Καστάνας, Λίλλης, Χαραλάμπους (62΄ Δημητρίου), Φυλακτού, Μουσταφά (66΄ Κατελάρης), Παναγιώτου, Χριστούδιας, Κυπριανού, Λαΐφης, Χριστοφή (71΄ Κωνσταντίνου).

AEK: Νέγκρι, Μαραγκός, Φαν Ντάικ, Κάστρο (53΄ Πιντάδο), Λουσέρο (81΄ Μάατσι), Ρέινα, Τομάς, Μουρίγιο, Μυτίδης (62΄ Σκοπελίτης), Εγγλέζου, Λόπες.

Κίτρινες Κάρτες: Λαΐφης, Φυλακτού - Φαν Ντάικ.

** Με δύο αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της 11ης αγωνιστικής με αντίπαλο την ΑΕΛ παρέταξε την Αλκή ο Κώστας Καϊάφας. Ο Παναγιώτου πήρε τη θέση του Χριστοφίδη και ο Χριστούδιας του Δημητρίου.

** Με τρεις αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της 11ης αγωνιστικής με αντίπαλο τον Απόλλωνα παρέταξε την ΑΕΚ ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος. Ο Μαραγκός πήρε τη θέση του Καταλά, ο Λουσέρο του Παύλου και ο Τομάς του Σκοπελίτη.

** Για πρώτη φορά δεν ξεκίνησε στο αρχικό σχήμα της ΑΕΚ ο Κούλλης Παύλου σε αγώνα πρωταθλήματος.

** Ο Χάρολντ Ρέινα σημείωσε τα πρώτα του γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.

** Ο Τομάς έφτασε τα 3 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.

** Ο Λίλλης έφτασε τα 3 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.

** Πρώτο γκολ για το Γκόρκα Πιντάδο στο φετινό πρωτάθλημα.

** Πρώτο φετινό γκολ και για το Νασίρ Μάατσι.

** Ο Νασίρ Μάατσι επέστρεψε στους αγωνιστικούς χώρους, μετά τον τραυματισμό του στις 13 Απριλίου και την εντός έδρας ήττα από την Ομόνοια με 2-0.

** Ο Γεράσιμος Φυλακτού είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής της Αλκής που έχει αγωνιστεί και στα δώδεκα παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς να έχει χάσει λεπτό.

** Ο Αλεξάντερ Νέγκρι είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ που έχει αγωνιστεί και στα δώδεκα παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς να έχει χάσει λεπτό.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Αντώνης Χριστοδούλου, με βοηθούς τους Πανίκο Δημητρίου και Σταύρο Πελέκη, ενώ τέταρτος ήταν ο Ιάκωβος Τοκκαρής.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

ΚΩΣΤΑΣ ΚΑΪΑΦΑΣ: «Ήταν καλύτερη η ΑΕΚ και κέρδισε δίκαια. Εμείς δεν κάναμε αρκετά καλό παιχνίδι σε ολόκληρο το 90λεπτο. Ίσως να έφταιγε η κούραση από το προηγούμενο παιχνίδι, όπου παίξαμε με δέκα παίκτες. Όταν ισοφαρίσαμε, πιστέψαμε ότι μπορούσαμε να διεκδικήσουμε κάτι από το παιχνίδι. Στο τρίτο γκολ της ΑΕΚ, όμως, τελείωσε το παιχνίδι. Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ που είναι μια αρκετά καλή ομάδα»

ΦΛΩΡΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΥ: «Κάναμε ένα καλό παιχνίδι και πετύχαμε πέντε γκολ. Αυτό είναι θετικό στοιχείο, όμως τα δύο γκολ που δεχτήκαμε πρέπει να μας προβληματίσουν. Πετύχαμε μια δίκαιη νίκη και παίξαμε αρκετά καλά σε ολόκληρο το παιχνίδι, αν εξαιρέσουμε τα τελευταία πέντε λεπτά του πρώτου ημιχρόνου. Πρέπει να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες και στους φιλάθλους μας, αλλά και στον Κώστα Καϊάφα για την εξαιρετική δουλειά που κάνει στην Αλκή. Το μυαλό μας είναι στο παιχνίδι του Σαββάτου με την Δόξα και καλούμε τους φιλάθλους που αγαπούν την ΑΕΚ να έρθουν στο γήπεδο».