"Διπλό" μετά από ένα μήνα (Φώτος)

14.12.2013 - 19:57

Μεγάλη νίκη με 2-1 επί της ΑΕΚ στο ΓΣΖ πήρε το απόγευμα του Σαββάτου (14/12) η Δόξα Κατωκοπιάς, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος "Γλαύκος Κληρίδης". Οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη μετά από ένα μήνα και το "διπλό" επί του Εθνικού στο Δασάκι στις 9 Νοεμβρίου χάρις σε γκολ των Πεδρίτο στο 25΄ και Λόμπο στο 71΄. Οι "κιτρινοπράσινοι", οι οποίοι τελείωσαν την αναμέτρηση με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Πιντάδο με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 54΄, μείωσαν στο σκορ με γκολ του Ρέινα στο 82΄.

Xωρίς κάτι το ιδιαίτερο... κύλησε το πρώτο τέταρτο, με το παιχνίδι να είναι... ισορροπημένο.

Ακολούθως και με τη συμπλήρωση 18 λεπτών αγώνα, η ομάδα της Κατωκοπιάς ήταν αυτή που... απείλησε πρώτη, όταν μετά από λάθος του Καταλά ο Σόουζα βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά επιχείρησε ένα πολύ κακό σουτ, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει.

Επτά λεπτά αργότερα, ωστόσο, η ομάδα του Λούκα Χατζηλούκα, που ήταν καλύτερη από την αντίπαλό της από το 15΄ κι έπειτα, ευτύχησε να... ανοίξει το σκορ με κεφαλιά του Πεδρίτο, μετά από εκτέλεση φάουλ του Φερνάντες και προσπάθεια του Μυτίδη να απομακρύνει την μπάλα.

Μετά το γκολ που δέχθηκε, η ομάδα της Λάρνακας προσπάθησε να αντιδράσει και στο 38΄ έχασε την πρώτη της ευκαιρία στο παιχνίδι, όταν ο Μορφής απέκρουσε το σουτ του Μυτίδη, σε μία φάση η οποία ήταν και η τελευταία του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος, η Δόξα ήταν η ομάδα που έχασε τεράστια ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματά της και συγκεκριμένα στο 51΄, όταν μετά από κάθετη πάσα του Φερνάντες, ο Σόουζα βγήκε απέναντι από το Νέγκρι, αλλά πλάσαρε μόλις άουτ.

Μάλιστα, τρία λεπτά αργότερα, η ομάδα του Λούκα Χατζηλούκα απέκτησε και αριθμητική υπεροχή, αφού ο Πιντάδο αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, σε μία φάση που προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων.

Οι Λαρνακείς προσπάθησαν να μείνουν ανεπηρέαστοι από την αποβολή του Ισπανού επιθετικού και στο 56΄ είχαν μία καλή στιγμή, όταν το σουτ του Σκοπελίτη... έφυγε μόλις άουτ, αλλά μέχρι εκεί...

Η ομάδα της Κατωκοπιάς έλεγξε σχετικά εύκολα το παιχνίδι και στο 70΄ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Πεδρίτο από τον Εγγλέζου, με το Λόμπο ένα λεπτό αργότερα να... νικάει από τα έντεκα βήματα το Νέγκρι "γράφοντας" το 2-0.

Η ΑΕΚ, ωστόσο, δεν τα παράτησε και στο 82΄ κατάφερε να μειώσει στο σκορ με πλασέ του Ρέινα από κοντά -μετά από γύρισμα του Μάατσι-, με αποτέλεσμα να μπει και πάλι στο παιχνίδι διεκδίκησης ενός βαθμού.

Στα εναπομείναντα λεπτά ο αγώνας πήρε... φωτιά, με τις δύο ομάδες να χάνουν μεγάλες ευκαιρίες για να πετύχουν ακόμα ένα γκολ. Στο 90΄ ο Πεδρίτο, ο οποίος ξεκίνησε από θέση οφσάιντ μετά από πάσα του Οικονομίδη, δεν μπόρεσε να... νικήσει το Νέγκρι στο τετ-α-τετ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μορφής σταμάτησε σε δύο περιπτώσεις τις προσπάθειες του Μάατσι.

Τίποτα, ωστόσο, δεν έμελλε να αλλάξει κι έτσι το τελευταίο σφύριγμα του Γιάννη Αναστασίου βρήκε τη Δόξα να πανηγυρίζει μία σπουδαία νίκη επί μίας μεγάλης αντιπάλου, που πλέον έχει ελάχιστες πιθανότητες για να μπορέσει να εκπληρώσει το στόχο της εξάδας.

AEK: Νέγκρι, Λόπες, Εγγλέζου, Καταλά, Μουρίγιο, Φαν Ντάικ, Σκοπελίτης, Παύλου (41΄ Πιντάδο), Τομάς (71΄ Μάατσι), Μυτίδης (46΄ Λουσέρο), Ρέινα.

ΔΟΞΑ ΚΑΤΩΚΟΠΙΑΣ: Μορφής, Χαραλάμπους, Λεονάρντο, Μπακέρο, Περέιρα, Τόρες, Λόπες (65΄ Οικονομίδης), Καρλίτος, Φερνάντες, Πεδρίτο, Σόουζα (61΄ Λόμπο / 79΄ Σουάρες).

Κίτρινες Κάρτες: Μουρίγιο (4η), Φαν Ντάικ, Εγγλέζου, Σκοπελίτης - Σόουζα, Τόρες, Λόπες, Περέιρα, Λεονάρντο.

Κόκκινες Κάρτες: Πιντάδο (2η κίτρινη).

** Με τρεις αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της 12ης αγωνιστικής με αντίπαλο την Αλκή παρέταξε την ΑΕΚ ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος. Ο Καταλά πήρε τη θέση του Μαραγκού, ο Παύλου του Λουσέρο και ο Σκοπελίτης του Κάστρο.

** Με τέσσερις αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της 12ης αγωνιστικής με αντίπαλο την ΑΕΛ παρέταξε τη Δόξα Κατωκοπιάς ο Λούκας Χατζηλούκας. Ο Χαραλάμπους πήρε τη θέση του Οικονομίδη, ο Τόρες του Σουάρες, ο Λόπες του Πάβλοβιτς και ο Φερνάντες του Μάρκες.

** Τέσσερις κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Μουρίγιο και θα απουσιάσει από τον επόμενο αγώνα πρωταθλήματος της ΑΕΚ με αντίπαλο την ΑΕ Κουκλιών.

** Δεύτερο φετινό γκολ για τον Πεδρίτο στο πρωτάθλημα.

** Όγδοο φετινό γκολ για το Λόμπο στο πρωτάθλημα.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Λόμπο με το Σουάρες στο 79΄.

** Ο Χάρολντ Ρέινα έφτασε τα 3 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα, σκοράροντας για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι.

** Ο Αλεξάντερ Νέγκρι είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ που έχει αγωνιστεί και στα δεκατρία παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς να έχει χάσει λεπτό.

** Η ΑΕΚ δεν μπορεί μέχρι στιγμής να... κολλήσει δεύτερη σερί νίκη.

** Η Δόξα Κατωκοπιάς είχε κερδίσει και πέρυσι την ΑΕΚ με 2-1 στο ΓΣΖ, και πάλι στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής (9 Δεκεμβρίου 2012).

** Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γιάννης Αναστασίου, με βοηθούς τους Σωτήρη Βίκτωρος και Δώρο Τούρο, ενώ τέταρτος ήταν ο Αβραάμ Τσούκκας.