Η ΑΕΚ ειναι... εδώ! (Δηλώσεις / Φώτος)

04.01.2014 - 19:50

Μπορεί τις τελευταίες ημέρες να υπήρχε αρνητικό κλίμα στην ΑΕΚ ελέω των πολλών οικονομικών προβλημάτων, που έφεραν και τις μαζικές αποχωρήσεις ποδοσφαιριστών όμως στο Σαββατιάτικο (04/01) παιχνίδι με τον Εθνικό Άχνας στο "Δασάκι", η ομάδα της Λάρνακας... βροντοφώναξε "παρών". Παίζοντας αποφασισμένα και κυριαρχώντας από το πρώτο λεπτό, η ΑΕΚ επικράτησε με 2-0 (Καταλά 10' - Παύλου 69') και πανηγύρισε για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα δεύτερη σερί νίκη!

Α' Μέρος

Αποφασισμένη να φτάσει στο γρήγορο γκολ και να θέσει τις βάσεις για την νίκη, ξεκίνησε την αναμέτρηση η ομάδα της ΑΕΚ και με την συμπλήρωση ενός λεπτού αγώνα, έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Μυτίδη να γίνεται αποδέκτης της κάθετης πάσας του Τομάς, να κάνει το πλασέ όμως ο Ιωάννου έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν την πλήρης υπεροχή και στο 10' έφτασαν στο γκολ. Ο Τομάς εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, ο Ιωάννου δεν υπολόγισε σωστά στην έξοδο που πραγματοποίησε και ο προωθημένος Καταλά με κεφαλιά... άνοιξε το σκορ.

Απ΄το γκολ και έπειτα ο ρυθμός του αγώνα άρχισε σταδιακά να πέφτει και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με κάποια ακίνδυνα σουτ εκατέρωθεν.

Β' Μέρος

Στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης, ο ρυθμός ήταν κακός και δεν υπήρχαν φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Στο 65' ο Εθνικός Άχνας λίγο έλειψε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, από... σπόντα. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Αουρέλιο, ο Σκοπελίτης στην προσπάθεια του να διώξει έστειλε την μπάλα προς τα πίσω, αναγκάζοντας τον Νέγκρι σε εκτίναξη, διώχνοντας σε κόρνερ.

Η φάση αυτή... αφύπνισε τους ποδοσφαιριστές του Φλώρου Νικολάου, οι οποίοι στο 69' έφτασαν και σε δεύτερο γκολ, πλησιάζοντας ακόμη πιο κοντά στην νίκη. Παύλου και Μυτίδης συνδυάστηκαν ωραία από το ύψος της μεγάλης περιοχής, παίζοντας το ένα - δύο και ο πρώτος με αριστερό βολέ έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Ιωάννου... γράφοντας το 2-0.

Στα τελικά στάδια του αγώνα ο Εθνικός πίεσε, έχασε καλή ευκαιρία με τον Τσιντί και στο 93' κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Μουρίγιο το οποίο ανέλαβε ο Αουρέλιο, όμως ο Νέγκρι έπεσε σωστά και απέκρουσε την μπάλα, διατηρώντας το 2-0 ως τελικό αποτέλεσμα.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Ιωάννου, Μπαρμπούδης, Χριστοφή (46'Λάζιτς), Φραγκέσκου, Ταλ, Κατσής, Αουρέλιο, Σίλας (73'Αμεσάν), Λίλιου, Τσιντί, Αρόγιο (62'Πογιατζιής).

ΑΕΚ: Νέγκρι, Λόπες (41΄Μέρτακκας), Μεγκρελασβίλι, Καταλά, Μουρίγιο, Σκοπελίτης, Κάστρο, Λουσέρο, Παύλου, Τομάς (62'Εγγλέζου), Μυτίδης (69'Πιντάδο).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ταλ (4η) - Καταλά (6η), Μουρίγιο.

*Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Θωμάς Μούσκος με βοηθούς τους Αριστείδη Χρήστου και Ανδρέα Ανδρέου.

*Στο παιχνίδι του α' γύρου η ΑΕΚ επικράτησε του Εθνικού με 2-1.

*Αναγκαστική ήταν η αλλαγή του Λόπες με τον Μέρτακκα στο 41' λόγω τραυματισμού του πρώτου.

*Για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα η ΑΕΚ πανηγύρισε δεύτερη συνεχόμενη νίκη.

*Τέταρτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον μεσοεπιθετικό της ΑΕΚ Κούλλη Παύλου.

*Δεύτερο γκολ στο πρωτάθλημα για τον αμυντικό της ΑΕΚ Νταβίντ Καταλά.

*Τέσσερις κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Γκόρα Ταλ και θα απουσιάσει από το επόμενο παιχνίδι του Εθνικού Άχνας.

*Έξι κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Νταβίντ Καταλά και θα απουσιάσει από το επόμενο παιχνίδι του της ΑΕΚ.

Oι δηλώσεις των δύο τεχνικών

Φλώρος Νικολάου: "Κάναμε ένα καλό παιχνίδι, είχαμε πολύ καλό ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο, πετύχαμε ένα γκολ και δημιουργήσαμε ευκαιρίες. Το δεύτερο ημίχρονο δεν ήμασταν καλοί, όμως βελτιωθήκαμε με τις αλλαγές και πετύχαμε το δεύτερο γκολ, όπου εκεί κρίθηκε το παιχνίδι. Είναι σημαντικό το ότι δεν δεχτήκαμε γκολ. Είναι η δεύτερη μας επιτυχία και φαίνεται ότι κάνουμε μια νέα αρχή. Ευχαριστούμε τον κόσμο που ήρθε και μας στήριξε. Όσοι αγαπούν την ομάδα θα έρθουν κοντά στην ομάδα, η οποία δεν αποδυναμώνεται. Η ομάδα θα ενισχυθεί. Θα πρέπει να γίνουν δεύτερες σκέψεις για την τιμωρία της ομάδας".

Σταύρος Παπαδόπουλος: "Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ, ήταν καλύτερη και δίκαια μας κέρδισε. Μπήκαμε μουδιασμένοι και δεν είχαμε καλή απόδοση. Δώσαμε χώρους στην ΑΕΚ και τους εκμεταλλεύτηκε. Κάποιες διορθωτικές αλλαγές μας βοήθησαν όμως ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ ήταν στην μέρα του και έτσι δεν πετύχαμε ένα γκολ. Το δεύτερο γκολ της ΑΕΚ μας σκότωσε. Δεν είχαμε κουράγιο. Για να διορθωθούν κάποια πράγματα χρειάζεται πολλή δουλειά. Έχουμε αρκετό χρόνο για να βελτιωθούμε"