Έμειναν στο μηδέν και μακριά από τους στό(Χ)ους τους (Φώτος)

02.02.2014 - 16:55

Ισόπαλη χωρίς τέρματα τελείωσε η αναμέτρηση στο ΓΣΖ ανάμεσα στην ΑΕΚ και την Ομόνοια, που διεξήχθη το απόγευμα της Κυριακής (02/02), στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Γλαύκος Κληρίδης. Ένα αποτέλεσμα που δεν ικανοποιεί καμία από τις δύο ομάδες, αφού η ομάδα του Φλώρου Νικολάου παρέμεινε επτά βαθμούς μακριά από την 6η θέση, ενώ η ομάδα του Μιγκέλ Άνχελ Λοτίνα βρίσκεται πλέον τρεις βαθμούς μακριά από την 5η θέση και δέκα από την κορυφή, που ίσως γίνουν δώδεκα αν κερδίσει η ΑΕΛ τη Νέα Σαλαμίνα. Με δέκα ποδοσφαιριστές τελείωσαν το παιχνίδι οι γηπεδούχοι, αφού τραυματίστηκε ο Νέγκρι και αποχώρησε στο 89΄ κι ενώ είχαν πραγματοποιήσει τις τρεις αλλαγές τους.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο τέταρτο του αγώνα, με τις δύο ομάδες να... ψάχνουν τα πατήματά τους και να μην έχουν κατορθώσει να δημιουργήσουν κάποια καλή φάση μπροστά από τις δύο εστίες -με εξαίρεση μία λάθος εκτίμηση του Νέγκρι σε γύρισμα του Μουρίγιο προς τα πίσω, με το Βραζιλιάνο κήπερ να διώχνει προ της γραμμής του τέρματός του στο 4΄.

Η εικόνα παρέμεινε η ίδια και με τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου στην αναμέτρηση, αφού οι δύο ομάδες κινούνταν στη μετριότητα και προσπαθούσαν κυρίως να μην δεχθούν γκολ κι έπειτα να δουν πώς θα... απειλήσουν.

Εν τέλει στο 38΄ καταγράφηκε η πρώτη καλή φάση και ήταν για τους γηπεδούχους. Ο Σκοπελίτης επιχείρησε το δυνατό σουτ, με το Μορέιρα να αποκρούει σε κόρνερ -νωρίτερα και συγκεκριμένα στο 34΄ οι "κιτρινοπράσινοι" ζήτησαν πέναλτι για ανατροπή του Κάστρο από το Σερφά, αλλά όπως φαίνεται από τον τηλεοπτικό φακό ο αμυντικός της Ομόνοιας έχει σταθερό το πόδι του στο έδαδος και ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ πέφτει εντυπωσιακά στην περιοχή.

Σχεδόν άμεση η απάντηση της Ομόνοιας, αφού στο 41΄ έχασε σπουδαία ευκαιρία για να... ανοίξει το σκορ. Ο Εφραίμ, μετά από μπαλιά του Φερνάντες, σούταρε από καλή θέση, με την μπάλα να βρίσκει στους αντίπαλους αμυντικούς και να απομακρύνεται.

Νέα καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους στο 44΄. Ωραία ενέργεια και σουτ του Σερτζίνιο, με την μπάλα να... φεύγει μόλις άουτ.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου 45λεπτου, το οποίο γενικότερα κινήθηκε στη μετριότητα και ως εκ τούτου το 0-0 δεν αποτελούσε έκπληξη για όσους παρακολουθούσαν το παιχνίδι.

Tα πρώτα δέκα λεπτά στο δεύτερο μέρος... κύλησαν χωρίς κάτι το αξιόλογο, με τους φιλοξενούμενους να είναι η ομάδα που... απείλησε για πρώτη φορά στο 56΄, όταν το σουτ του Κυριάκου από το ύψος του πέναλτι απέκρουσε σε κόρνερ ο Αλεξάντερ Νέγκρι.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει και στο 59΄ ο Σερφά πρόλαβε το Μυτίδη προτού κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Λόπες έκανε το γύρισμα στο σημείο του πέναλτι, αλλά τόσο ο Μάατσι όσο και ο Μυτίδης δεν μπόρεσαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 65΄ ήταν η σειρά της Ομόνοιας για να... απειλήσει, αλλά ο Νέγκρι απέκρουσε το σουτ του Εφραίμ, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Μουρίγιο πρόλαβε τον αρχηγό των "πρασίνων" προτού γίνει επικίνδυνος -μετά από την πάσα του Φερνάντες.

Ακολούθως και συγκεκριμένα στο 75΄ οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για τη μη αποβολή του Καταλά για το πολύ δυνατό φάουλ πάνω στο Σερτζίνιο -σύμφωνα με τον τηλεοπτικό φακό είναι δικαιολογημένα τα παράπονα της ομάδας του Λοτίνα, αφού με τον τρόπο που έπεσε ο Ισπανός θα έπρεπε να δει την κόκκινη κάρτα, μιας και χτύπησε με τις τάπες το Βραζιλιάνο μέσο-, με τον αμυντικό της ομάδας του Φλώρου Νικολάου να την... γλιτώνει με κίτρινη κάρτα, η οποία ήταν η 8ή του στο φετινό πρωτάθλημα.

Έντεκα λεπτά αργότερα, όμως, οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα, αφού τραυματίστηκε ο Αλεξάντερ Νέγκρι και δεν μπορούσε να συνεχίσει το παιχνίδι, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να μείνει εν τέλει με δέκα ποδοσφαιριστές, μιας και ο Φλώρος Νικολάου είχε πραγματοποιήσει και τις τρεις αλλαγές του. Έτσι, ο Ζαΐντ πήρε θέση κάτω από τα δοκάρια, αντικαθιστώντας το Βραζιλιάνο για το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Στα εναπομείναντα λεπτά, ωστόσο, και παρότι η ομάδα της Λάρνακας αγωνιζόταν με ποδοσφαιριστή λιγότερο τίποτα δεν έμελλε να αλλάξει, με αποτέλεσμα ο αγώνας να τελειώσει ισόπαλος χωρίς τέρματα.

ΑΕΚ: Νέγκρι, Μέρτακκας (46΄ Λόπες), Μεγκρελασβίλι, Καταλά, Μουρίγιο, Σκοπελίτης, Ζαΐντ, Κάστρο (77΄ Εγγλέζου), Mάατσι, Μυτίδης, Ιβάνκο (62΄ Παύλου).

ΟΜΟΝΟΙΑ: Mορέιρα, Κυριάκου, Σκαραμοτσίνο, Σερφά, Αντράντε, Λεάντρο, Σερτζίνιο, Φερνάντες (77΄ Αλίπιο), Εφραίμ (70΄ Πλατινί), Μαργκάσα, Γκικίεβιτς (86΄ Ρουσιάς).

Κίτρινες Κάρτες: Κάστρο, Καταλά (8η), Εγγλέζου (4η).

** Στο παιχνίδι του Α΄ Γύρου η Ομόνοια είχε επικρατήσει με 1-0.

** Με τρεις αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα κυπέλλου με αντίπαλο την Ανόρθωση παρέταξε την ΑΕΚ ο Φλώρος Νικολάου. Ο Καταλά πήρε τη θέση του Γκριν, ο Κάστρο του Τομάς και ο Ιβάνκο του Παύλου.

** Με τρεις αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα κυπέλλου με αντίπαλο τον Άρη παρέταξε την Ομόνοια ο Μιγκέλ Άνχελ Λοτίνα. Ο Σκαραμοτσίνο πήρε τη θέση του Αλαμπί, ο Φερνάντες του Ασίς και ο Εφραίμ του Πλατινί.

** Επιστροφή για τον Εφραίμ στο αρχικό σχήμα της Ομόνοιας, μετά τις 10 Νοεμβρίου και την εκτός έδρας αναμέτρηση με την ΑΕ Κουκλιών - 4-0 κέρδισε το "τριφύλλι".

** Πρώτη παρουσία του Σερτζίνιο στο αρχικό σχήμα της Ομόνοιας σε αγώνα πρωταθλήματος.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Μέρτακκα με το Λόπες στο 46΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Ιβάνκο με τον Παύλου στο 62΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Οκτώ κίτρινες κάρτες συμπλήρωσε ο Καταλά και θα απουσιάσει από τον επόμενο αγώνα πρωταθλήματος της ΑΕΚ με αντίπαλο τη Νέα Σαλαμίνα στο γήπεδο "Αμμόχωστος", όπως και ο Εγγλέζου, που συμπλήρωσε τέσσερις.

** Ο Ζοσέ Μορέιρα είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής της Ομόνοιας που έχει αγωνιστεί και στα 19 παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς να έχει χάσει λεπτό.

** Τον αγώνα παρακολούθησε και ο τεχνικός του Απόλλωνα, Χριστάκης Χριστοφόρου, αφού η Ομόνοια θα είναι η αντίπαλος της ομάδας του στο θεσμό του κυπέλλου.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γιάννης Αναστασίου, με βοηθούς τους Στέλιο Νικήτα και Ανδρέα Ανδρέου, ενώ τέταρτος ήταν ο Λούκας Σωτηρίου.