Ξέσπασμα... με Τομάς, Μυτίδη και Παύλου (Δηλώσεις/Φώτος/Βίντεο)

15.03.2014 - 17:48

Ένα εύκολο απόγευμα πέρασε η ΑΕΚ στο ΓΣΖ, αφού επικράτησε με 6-0 της Αλκής στο Σκαλιώτικο ντέρμπι, με τους Τομάς, Μυτίδη και Παύλου να σημειώνουν από δύο γκολ. Δύο δοκάρια είχε το συγκρότημα του Φλώρου Νικολάου με τον Παύλου στο 20΄ και τον Τομάς στο 58΄.

Μόλις στο 1΄ η "Αθάνατη" προσπάθησε να... αιφνιδιάσει την αντίπαλό της, ωστόσο ο Μιχαήλοβιτς σούταρε άουτ. Ακολούθως, οι "κιτρινοπράσινοι"... ανέβασαν στροφές και στο 7΄... απάντησαν στις χαμένες ευκαιρίες, όταν μετά από σέντρα του Παύλου η κεφαλιά του Καταλά... έφυγε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Τομάς στο 11΄.

Στην τρίτη, ωστόσο, ευκαιρία που κατάφεραν να δημιουργήσουν οι τυπικά γηπεδούχοι ευτύχησαν να... ανοίξουν το σκορ, με τον Τομάς με κεφαλιά -και αφού η μπάλα... χτύπησε πρώτα στο αριστερό κάθετο δοκάρι της Αλκής- να... νικάει το Στυλιανού και να "γράφει" το 1-0 στο 14΄.

Ακολούθως, η ομάδα του Φλώρου Νικολάου... ανέβασε ακόμα περισσότερο στροφές και στο 20΄ έχασε σπουδαία ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματά της, όταν αρχικά το σουτ του Παύλου... σταμάτησε στο δοκάρι του Στυλιανού κι εν συνεχεία ο Μυτίδης από κοντά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 22΄ το σουτ του Ιβάνκο... έφυγε άουτ, ενώ το νέο σουτ του Ουκρανού επιθετικού της ΑΕΚ απέκρουσε ο Στυλιανού στο 30΄.

Ενδιάμεσα και συγκεκριμένα στο 25΄, ο Δημητρίου είχε χάσει σπουδαία ευκαιρία για να ισοφαρίσει, όταν ο Εσκαλόνα απέκρουσε το σουτ που επιχείρησε ο Κύπριος άσος μέσα από την περιοχή.

Κι αφού δεν κατάφερε η "Αθάνατη" να ισοφαρίσει, ο Νέστορας Μυτίδης... τιμώρησε την αντίπαλό του, αφού με κεφαλιά και μετά από εκτέλεση φάουλ του Κάστρο... έγραψε το 2-0 στο 34΄.

Οι "κιτρινοπράσινοι", ωστόσο, δεν... σταμάτησαν στο δεύτερο γκολ κι αφού... απείλησαν με το Μυτίδη στο 36΄, όταν το σουτ του διεθνή επιθετικού απέκρουσε σε κόρνερ ο Στυλιανού, ο Παύλου με απευθείας εκτέλεση φάουλ τριπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 39΄, διαμόρφωνοντας παράλληλα το σκορ του πρώτου μέρους.

Η επανάληψη ξεκίνησε όπως και το πρώτο ημίχρονο, με την ομάδα του Φλώρου Νικολάου να... ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 4-0 με δυνατό σουτ του Τομάς στο 50΄ κι ενώ δύο λεπτά νωρίτερα η κεφαλιά του Μυτίδη είχε... φύγει άουτ.

Ακολούθως και συγκεκριμένα στο 59΄ ο Μυτίδης με το δεύτερό του προσωπικό του τέρμα κι αφού πέρασε και το Στυλιανού -μετά από πάσα του Παύλου- ...έγραψε το 5-0 κι ενώ ένα λεπτό νωρίτερα η σέντρα-σουτ του Τομάς είχε... σταματήσει στο δοκάρι της Αλκής, ενώ στο 82΄ ο Παύλου με δυνατό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 6-0.

ΑΕΚ: Εσκαλόνα, Λόπες, Εγγλέζου, Μέρτακκας, Καταλά (62΄ Μουρίγιο), Σκοπελίτης, Τομάς (63΄ Πιντάδο), Παύλου, Κάστρο, Ιβάνκο (74΄ Μάατσι), Μυτίδης.

ΑΛΚΗ: Στυλιανού, Χριστούδιας, Χριστοφή, Χριστοφίδης, Κυπριανού (46΄ Κονομής), Κωνσταντίνου (46΄ Αναστασίου), Μουσταφά (61΄ Χριστάκη), Μιχαήλοβιτς, Φυλακτού, Λίλλης, Δημητρίου.

Κίτρινες Κάρτες: Χριστοφή.

** Στον αγώνα του Α΄ Γύρου η ΑΕΚ επικράτησε με 5-2.

** Με τέσσερις αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα κυπέλλου με αντίπαλο τον Ερμή Αραδίππου παρέταξε την ΑΕΚ ο Φλώρος Νικολάου. Ο Εγγλέζου πήρε τη θέση του Μεγκρελασβίλι, ο Μέρτακκας του Μουρίγιο, ο Κάστρο του Γκριν και ο Ιβάνκο του Μάατσι.

** Με τέσσερις αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της 24ης αγωνιστικής με αντίπαλο την ΑΕΛ παρέταξαν την Αλκή οι Βέσκο Μιχαήλοβιτς και Μιχάλης Μάρκου. Ο Κωνσταντίνου πήρε τη θέση του Κατελάρη, ο Μουσταφά του Χαραλάμπους, ο Μιχαήλοβιτς του Φραγκέσκου και ο Λίλλης του Καστάνα.

** Οι Βέσκο Μιχαήλοβιτς και Μιχάλης Μάρκου είχαν την ευθύνη καθοδήγησης της Αλκής μετά την αποχώρηση του Κώστα Καϊάφα για την Ομόνοια.

** Με τα γκολ που σημείωσε ο Τομάς έφτασε τα 6 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Με τα γκολ που σημείωσε ο Μυτίδης έφτασε τα 6 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Με τα γκολ που σημείωσε ο Παύλου έφτασε τα 10 στο φετινό πρωτάθλημα.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Αβραάμ Τσούκκας, με βοηθούς τους Δώρο Τούρο και Γιάγκο Τζιαπούρα, ενώ τέταρτος ήταν ο Θωμάς Μούσκος.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ:

ΦΛΩΡΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΥ: «Έπρεπε να ξεπεράσουμε γρήγορα τον αποκλεισμό του κυπέλλου. Μπήκαμε σοβαρά από το ξεκίνημα του αγώνα και νομίζω ότι η ΑΕΚ θα παραμείνει σοβαρή και στη Β’ φάση του πρωταθλήματος. Η ΑΕΚ είναι μια ομάδα που έχει και παρόν αλλά και μέλλον. Εύχομαι στην Αλκή να βρει τον δρόμο της, να επιστρέψει στην Α΄ Κατηγορία και θα τους πω συγχαρητήρια, γιατί αγωνίστηκαν με αξιοπρέπεια σ' ένα δύσκολο πρωτάθλημα».

ΒΕΣΚΟ ΜΙΧΑΗΛΟΒΙΤΣ: «Να ευχαριστήσω τους συνεργάτες μου, Κώστα Καϊάφα, Άκη Ιωακείμ και Παύλο Κηνάν, και τους εύχομαι το καλύτερο στη δύσκολη αποστολή που ανέλαβαν. Όσον αφορά το παιχνίδι, το 6-0... μιλά από μόνο του. Η ΑΕΚ ήταν και στα 90 λεπτά καλύτερη και κέρδισε δίκαια. Απομένουν τρεις μέρες για να τελειώσουμε μια δύσκολη χρονιά, αλλά τουλάχιστον θα πρέπει να δώσω συγχαρητήρια σε αυτά τα παιδιά, γιατί αγωνίστηκαν όλη τη χρονιά για την αξιοπρέπεια αυτού του σωματείου. Μετά την Τετάρτη θα δούμε τι θα γίνει με το μέλλον αυτής της ομάδας».