Νίκη από το πρώτο μέρος και δύο "στημένα" (Δηλώσεις)

04.05.2014 - 18:55

Κατάφερε και πήρε το ζητούμενο ο Εθνικός Άχνας, ο οποίος το απόγευμα της Κυριακής (04/05) επικράτησε με 2-0 της ΑΕΚ στο Δασάκι, στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής και έβδομης της Β΄ Φάσης του πρωταθλήματος. Οι "μπλε" πήραν τη νίκη από δύο στημένες φάσεις και συγκεκριμένα χάρις σε πέναλτι του Αουρέλιο στο 30΄ και κεφαλιά του Ταλ, μετά από εκτέλεση κόρνερ του σκόρερ του πρώτου τέρματος στο 42΄.

Οι "μπλε" ήταν αυτοί που... απείλησαν πρώτοι, όταν ο Νέγκρι έδιωξε σε κόρνερ την κεφαλιά του Ταλ, με την ΑΕΚ να αποκτά τον έλεγχο του αγώνα στη συνέχεια και να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 16΄, όταν μετά από λάθος του Κουντούλ... σούταρε μόλις άουτ.

Στο 25΄ ο Αμεσάν έκανε το σουτ, με το Νέγκρι να αποκρούει, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής κέρδισε πέναλτι για ανατροπή του από τον Κούρτη -δεν υπήρχε καμία παράβαση, αφού έκανε θέατρο ο επιθετικός του Εθνικού- και ο Αουρέλιο από την άσπρη βούλα... άνοιξε το σκορ.

Αυτό το γκολ βοήθησε τους γηπεδούχους να αποκτήσουν αυτοπεποίθηση και αφού το σουτ του Στόλερ... έφυγε μόλις άουτ στο 39΄, τρία λεπτά αργότερα διπλασίασαν τα τέρματά τους, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Αουρέλιο, ο Ταλ με κεφαλιά "έγραψε" το 2-0.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Απόστολου Μακρίδη... έφτασε κοντά στο 3-0, αλλά ο Νέγκρι απέκρουσε το σουτ του Αμεσάν στο 51΄, για να... απαντήσει η ομάδα της Λάρνακας στο 54΄, όταν ο Κουντούλ απέκρουσε το γυριστό σουτ του Πιντάδο.

Νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους στο 57΄, όταν το σουτ του Τσιντί απέκρουσε ο Νέγκρι, με το ρυθμό ακολούθως να πέφτει και να περάσουν 27 λεπτά για να καταγραφεί κάποια καλή φάση, όταν λανθασμένα ακυρώθηκε γκολ του Πιντάδο ως οφσάιντ.

Από εκεί και πέρα, τίποτα δεν έμελλε να αλλάξει, με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Γιάννη Αναστασίου να βρίσκει νικητές τους "μπλε" με 2-0.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ: Κουντούλ, Φραγκέσκου, Ταλ, Αντέλκοβιτς, Αουρέλιο, Στόλερ, Σουάρες, Φροξυλιάς (64΄ Πογιατζής), Λάζιτς, Τσιντί (90΄ Κατσής), Αμεσάν (81΄ Μπούργκιτς).

AEK: Νέγκρι, Μέρτακκας (46΄ Λόπες), Μουρίγιο, Γκριν, Μεγκρελασβίλι, Σκοπελίτης, Κάστρο, Κούρτης (46΄ Πιντάδο), Παύλου (74΄ Ιβάνκο), Εγγλέζου, Μυτίδης.

Κίτρινες Κάρτες: Σουάρες - Μουρίγιο (6η), Σκοπελίτης (4η).

** Τέταρτο φετινό γκολ για το Μάρκο Αουρέλιο στο πρωτάθλημα.

** Τέταρτο φετινό γκολ για το Γκόρα Ταλ στο πρωτάθλημα.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Φροξυλιά με τον Πογιατζή στο 64΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Αναγκαστική η αλλαγή του Αμεσάν με τον Μπούργκιτς στο 81΄, λόγω τραυματισμού του πρώτου.

** Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γιάννης Αναστασίου, με βοηθούς τους Ιωάννη Λαζάρου και Χαράλαμπο Γεωργίου, ενώ τέταρτος ήταν ο Λούκας Σωτηρίου.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

AΠΟΣΤΟΛΟΣ ΜΑΚΡΙΔΗΣ: "Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου για το πάθος που επέδειξαν σήμερα. Ξέραμε ότι θα είχαμε δύσκολο έργο, γιατί η ΑΕΚ είναι μία ομάδα που έχει κάποια χαρακτηριστικά, όπως την κατοχή. Είναι πάρα πολύ καλή, αλλά έχει πρόβλημα στο σκοράρισμα, έτσι είχαμε ως κύριο μέλημα να μην δεχθούμε γκολ. Καταφέραμε στο δεύτερο ημίχρονο να κρατήσουμε το σκορ έτσι ώστε να πάρουμε τους τρεις βαθμούς. Αυτή η νίκη είναι οξυγόνο για μας και μας δίνει το εισιτήριο για τον τελικό της Τετάρτης, γιατί ουσιαστικά το παιχνίδι με τον Άρη είναι τελικός".

ΦΛΩΡΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΥ: "Τα πρώτα δεκαπέντε λεπτά δημιουργήσαμε προϋποθέσεις για γκολ, μετά από κλεψίματα. Νομίζω ότι μέχρι το 30', που έγινε η φάση του πέναλτι, δεν κινδυνέψαμε. Δεχθήκαμε γκολ και πάλι μετά από στατική φάση, εκεί που έπρεπε να προσέξουμε, γιατί ο Εθνικός είναι καλός σε τέτοιες φάσεις. Το δεύτερο ημίχρονο πιέσαμε, δημιουργήσαμε προϋποθέσεις, αλλά δυστυχώς δεν καταφέραμε να σκοράρουμε. Σίγουρα ο Εθνικός... καιγόταν για βαθμούς, όμως θα πρέπει να μας αντιμετωπίζουν οι διαιτητές το ίδιο, όλες τις ομάδες".