"Πρασινοκίτρινος" θριάμβος στην Λεμεσό (Φώτος)

24.08.2014 - 20:57

Μια ΑΕΚ... βγαλμένη από τα ωραιότερα όνειρα των φίλων της, έκανε... πάρτι στο "Τσίρειο" επικρατώντας του Απόλλωνα με 5-2 και ξεκινώντας με ιδιαίτερα εντυπωσιακό στόχο το νέο πρωτάθλημα. Καλύτερη σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα η ΑΕΚ, προηγήθηκε νωρίς με 2-0 στο πρώτο μέρος (Μπόλιεβιτς - Κολαούτι), όμως ισοφαρίστηκε λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου (Ρομπέρ - Παπουλής). Αυτό όχι μόνο δεν την πτόησε, αλλά στην επανάληψη ήταν καλύτερη και πέτυχε άλλα τρία γκολ με τους  Κολαούτι και Τομάς (2).

Πρώτη φάση και... 0-1

Στην πρώτη ευκαιρία του αγώνα στο 12', η ΑΕΚ ευτύχησε να σκοράρει και να πάρει... κεφάλι στο σκορ. Μετά από εκτέλεση πλαγίου από τον Μέρτακκα από δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Μπόλιεβιτς ο οποίος με ωραίο σουτ νίκησε τον Βάλε και αφού πρώτα η μπάλα χτύπησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων.

Eπιτέθηκε, χωρίς αποτέλεσμα

Σταδιακά ο Απόλλωνας προσπάθησε να γίνει πιο επιθετικός και να φτάσει στην ισοφάριση πριν το τέλος του ημιχρόνου. Έφτανε με ευκολία έξω από την περιοχή της ΑΕΚ, όμως υστερούσε στην τελική πάσα που θα έφερνε την τελική προσπάθεια. Η καλύτερη προϋπόθεση ήταν στο 21', όμως μετά από το παράλληλο γύρισμα του Παπουλή ο Σανγκόι δεν πρόλαβε να... σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα.

Μπόλιεβιτς, Κολαούτι και 0-2

Η ΑΕΚ αφού άντεξε την πίεση του Απόλλωνα, στο 38'... διπλασίασε τα τέρματά της κάνοντας σημαντικό βήμα για εξασφάλιση της νίκης. Αυτή την φορά ο Μπόλιεβιτς από σκόρερ έγινε δημιουργός και... έφτιαξε το γκολ με το οποίο Κολαούτι έκανε το 2-0.

Σε τρία λεπτά... όλα απ' την αρχή!

Μπορεί στο 38' η ΑΕΚ να είχε προβάδισμα δύο γκολ, όμως μέσα σε τρία λεπτά ο Απόλλωνας έφερε το παιχνίδι στα ίσα! Αρχικά στο 40' μετά από σέντρα του Μεριέμ από δεξιά, ο Ρομπέρ από κοντά μείωσε σε 2-1 και στην συνέχεια στο 43' ο Παπουλής αφού πέρασε τον Χαραλάμπους, νίκησε τον Νέγκρι φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα, πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος.

Από μία ευκαιρία σε ένα λεπτό

Πολύ καλό το ξεκίνημα της επανάληψης, με τις δύο ομάδες να χάνουν από μία καλή ευκαιρία στο πρώτο πεντάλεπτο και σε διάστημα ενός λεπτού. Αρχικά στο 49' η ΑΕΚ με τον Εγγλέζου να αστοχεί στο τετ α τετ απέναντι στον Βάλε και στην στο επόμενο λεπτό ο Μεριέμ έκανε το δυνατό σουτ από καλή θέση, στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω.

Δύο γκολ σε δύο λεπτά και... 2-4!

Η ΑΕΚ έδειχνε να πατά καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και... φλέρταρε με γκολ, κάτι το οποίο πέτυχε... δις σε διάστημα τριών λεπτών. Αρχικά στο 59' ο Τομάς τροφοδότησε τον Κολαούτι ο οποίος πρόλαβε τον βάλε και με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έκανε το 3-2 ενώ στο 61' ο Κυπριανού κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα από τον Χαμντανί, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Τομάς... ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 4-2.

Διαστάσεις θριάμβου

Διαστάσεις θριάμβου άρχισε να παίρνει η νίκη της ΑΕΚ, αφού στο 76' ο Τομάς πέτυχε δεύτερο προσωπικό γκολ. Ο Ισπανός χαφ στο 76' ήταν εύστοχος στο τετ α τετ απέναντι στον Βάλε, διαμορφώνοντας το τελικό Απόλλωνας - ΑΕΚ, 2-5!

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Μούλντερ, Αγγελής, Βασιλείου, Μερκής, Χαμντανί, Μεριέμ (73'Τουράμ), Παπουλής, Ρομπέρ (58'Γκουγιόν), Σανγκόι, Ρέζεκ (46'Γκιέ).

ΑΕΚ: Νέγκρι, Μέρτακκας, Καταλά, Μουρίγιο, Χαραλάμπους, Σκοπελίτης, Μπόλιεβιτς, Τομάς (82'Λαρένα), Κυπριανού (67'Μασάνα), Εγγλέζου (74'Παύλου), Κολαούτι.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκιέ -  Νέγκρι, Τομάς.

*Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μάριος Παναγή με βοηθούς τους Αριστείδη Χρήστου και Γιώργο Χαραλάμπους.