Αν έχεις Μαντούκα... διάβαινε (Φώτος/Βίντεο)

31.08.2014 - 20:52

Με μεγάλο πρωταγωνιστή το Γκουστάβο Μαντούκα, που πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι και σημείωσε δύο γκολ, το ΑΠΟΕΛ πέρασε νικηφόρα από το ΓΣΖ, επικρατώντας με 2-0 της ΑΕΚ Λάρνακας, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Xωρίς κάτι το ιδιαίτερο το πρώτο δεκάλεπτο, με τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να... ψάχνουν τα πατήματά τους. Πέραν από μία μπαλιά του Σέρινταν προς τον Αλωνεύτη, που ήταν μόνος και δεν πρόλαβε την μπάλα στο 9΄, δεν καταγράφηκε κάποια άλλη φάση.

Στο 16΄ σημειώθηκε η πρώτη αξιόλογη φάση στην αναμέτρηση και ήταν για λογαριασμό των γηπεδούχων. Ο Κυπριανού βρήκε τον Κολαούτι, ο οποίος εντός περιοχής έκανε το σουτ, με τον Παπάζογλου να παρεμβαίνει και να διώχνει την μπάλα.

Τρία λεπτά αργότερα, η ομάδα του Κρίστιανσεν... απείλησε εκ νέου, όταν το μακρινό σουτ του Κυπριανού έδιωξε σε κόρνερ ο Πάρντο, ενώ στο 33' ... απείλησε για τρίτη φορά την αντίπαλη εστία, όταν ο Ηλίας Χαραλάμπους έκανε τη σέντρα, με τον Κολαούτι να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα μόλις άουτ.

Η ομάδα του Δώνη προσπάθησε να αντιδράσει και στο 40΄ έχασε την πρώτη της καλή ευκαιρία, όταν το σουτ του Ντε Βινσέντι... έφυγε μόλις άουτ, ενώ στο 43΄ ο Νέγκρι έδιωξε σε κόρνερ του σουτ του Σέρινταν, στην τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους.

To δεύτερο μέρος ξεκίνησε, με το ΑΠΟΕΛ να χάνει διπλή ευκαιρία στο 56΄. Ο Βινίσιους έκανε το πρώτο σουτ, με το Νέγκρι να αποκρούει, και στην επαναφορά ο μέσος των "γαλαζοκιτρίνων" έγινε και πάλι κάτοχος της μπάλας, αλλά σούταρε μόλις έξω.

Δύο λεπτά αργότερα, ωστόσο, ο Βραζιλιάνος κήπερ των γηπεδούχων δεν μπορούσε να κάνει τίποτα, στο τετ-α-τετ με το Μαντούκα. Μετά από λάθος των ποδοσφαιριστών της ΑΕΚ, ο Αλωνεύτης έδωσε στο Μαντούκα, που με αριστερό σουτ... νίκησε το συμπατριώτη του κι "έγραψε" το 1-0.

Οι "κιτρινοπράσινοι" προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά η σέντρα-σουτ του Παύλου... έφυγε άουτ στο 62΄, ενώ έξι λεπτά αργότερα το σουτ του Τομάς απομακρύνθηκε από τους αντίπαλους αμυντικούς.

Στο 78΄ καταγράφηκε ακόμα μία σπουδαία φάση για τους γηπεδούχους, αλλά ο Πάρντο απέκρουσε σε κόρνερ την εκτέλεση φάουλ του Κάντε -μετά από πάσα του Παύλου-, αποτρέποντας την ισοφάριση.

Η ομάδα του Κρίστιανσεν συνέχισε να πιέζει, αλλά το γκολ... ήρθε και πάλι για το ΑΠΟΕΛ, αφού ο Μαντούκα με το δεύτερό του προσωπικό τέρμα στους χρόνους των καθυστερήσεων "καθάρισε" με πλασέ το παιχνίδι -εκμεταλλευόμενος την πάσα του Σέρινταν- και χάρισε τη νίκη στο συγκρότημα του Γιώργου Δώνη, ξεκινώντας έτσι με το δεξί το νέο πρωτάθλημα.

AEΚ: Νέγκρι, Μέρτακκας, Χαραλάμπους, Καταλά, Μουρίγιο, Σκοπελίτης (72΄ Λαρένα), Τομάς, Μπόλιεβιτς, Εγγλέζου (57΄ Παύλου), Κυπριανού (64΄ Κάντε), Κολαούτι.

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Αμορίν, Παπάζογλου, Αντωνιάδης (55΄ Αλεξάνδρου), Σέρτζιο, Μοράις (56΄ Μαντούκα), Βινίσιους, Γκόμες, Αλωνεύτης (71΄ Κακά), Ντε Βινσέντι, Σέρινταν.

Κίτρινες Κάρτες: Κολαούτι, Τομάς, Καταλά - Βινίσιους, Αλεξάνδρου, Σέρτζιο.

** Χωρίς αλλαγές παρέταξε την ΑΕΚ ο Τόμας Κρίστιανσεν σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα πρωταθλήματος με αντίπαλο τον Απόλλωνα.

** Με δύο αλλαγές παρέταξε το ΑΠΟΕΛ ο Γιώργος Δώνης σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στην Άαλμποργκ στο ΓΣΠ. Ο Παπάζογλου πήρε τη θέση του Καρλάο και ο Αλωνεύτης του Μαντούκα.

** Πρώτη παρουσία των Παπάζογλου και Αλωνεύτη στο αρχικό σχήμα του ΑΠΟΕΛ τη φετινή σεζόν.

** Εκτός 22άδας του ΑΠΟΕΛ έμειναν οι Κίσσας και Καρλάο.

** Χωρίς οργανωμένους οπαδούς το παιχνίδι. Όπως ανακοίνωσαν οι οργανωμένοι οπαδοί των δύο ομάδων, θα απέχουν από τους αγώνες των εγχώριων διοργανώσεων, λόγω της διαφωνίας τους για την έκδοση της κάρτας οπαδού.

** Οι δύο ομάδες από ιδρύσεως της ΑΕΚ, έχουν αναμετρηθεί 43 φορές. Το ΑΠΟΕΛ μετρά 29 νίκες, 6 ισοπαλίες και 8 ήττες. Στις εκτός έδρας αναμετρήσεις, όπως τη σημερινή, οι "γαλαζοκίτρινοι" έχουν 12 νίκες, 5 ισοπαλίες και 4 ήττες.

** Η ΑΕΚ είναι η μία από τις δύο αντιπάλους που κλήθηκε το ΑΠΟΕΛ να αντιμετωπίσει, προερχόμενο από προκρίσεις στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Το 2011-12 στη Λάρνακα οι δύο ομάδες έμειναν στην ισοπαλία 0-0.

** Πρώτη φετινή εμφάνιση για τον Κακά με τη φανέλα του ΑΠΟΕΛ.

** Διαιτητής ο Λεόντιος Τράττος, με βοηθούς διαιτητές τους Ιωάννη Λαζάρου και Πέτρο Πέτρου. Τέταρτος διαιτητής ο Αθηνόδωρος Ιωάννου και πρόσθετοι διαιτητές οι Χρίστος Νικολαϊδης και Μάριος Νικολάου.