Με... λυτρωτή τον Κάλβο (Φώτος)

15.09.2014 - 20:50

Οι οκτώ μήνες χωρίς εντός έδρας νίκη για την Ανόρθωση αποτελούν παρελθόν, δια ποδός Τόνι Κάλβο! Ο Ισπανός ακραίος μεσοεπιθετικός ήταν ο ήρωας της τελευταίας στιγμής για την ομάδα του, σκοράροντας στο 93' με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ και χάρισε στην ομάδα του την νίκη με 2-1 κόντρα στην ΑΕΚ. Η "Κυρία" ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, είχε τον έλεγχο και προηγήθηκε με τον Ιακοβένκο, πριν ο Κολαούτι φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Ο Κάλβο στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε το πρώτο "τρίποντο" στην Ανόρθωση στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ ο ίδιος Ισπανός άσος είχε άλλο χτύπημα φάουλ στο τέλος του πρώτου μέρους, στο δοκάρι!

Καλο ξεκίνημα

Πολύ καλός ο ρυθμός στο πρώτο εικοσάλεπτο, με τις δύο ομάδες να δείχνουν διάθεση να επιτεθούν και να ψάξουν το γρήγορο γκολ. Η Ανόρθωση είχε την εδαφική υπεροχή με κατοχή μπάλας, όμως η ΑΕΚ ήταν αυτή που έφτασε πρώτη κοντά στο γκολ μόλις στο 3΄, όταν το σουτ του Κολαούτι από κοντά χτύπησε στο χέρι του Χόλγκερσον όμως ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Η Ανόρθωση ήταν πιο επιθετική αναπτυσσόμενη κυρίως από δεξιά, με τον ανεβασμένο Κάλβο.

Χτύπησε... στο κατάλληλο σημείο

Η ελαφριά υπεροχή της Ανόρθωσης... καρποφόρησε, στο κατάλληλο σημείο. Στο 27' η ΑΕΚ προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή στο κέντρο της άμυνας, με τον Μουρτίγιο να αποχωρεί τραυματίας και τον Γκριν να παίρνει την θέση του. Πριν προλάβει να... συντονιστεί η αμυντική γραμμή στα νέα δεδομένα, η "Κυρία" χτύπησε από δεξιά μετά από γύρισμα του Απμπουρχάνια και ψύχραιμο πλασέ του Ιακοβενκο στο τετ α τετ με τον Νέγκρι.

Απάντηση... με τον πρώην

Λίγο πριν από το τέλος του πρώτου μέρους, η ΑΕΚ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, στην πρώτη της καλή ευκαιρία στον αγώνα. Στο 40' ο Παύλου ελίχθηκε από αριστερά και έκανε την σέντρα στο πρώτο δοκάρι, εκεί όπου ο Κολαούτι νίκησε στον αέρα τον Νούχου και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της μέχρι πριν από λίγους μήνες ομάδας του.

Φινάλε με δοκάρι

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την Ανόρθωση να... αγγίζει το δεύτερο γκολ. Στο 45' οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ σε πλεονεκτική θέση, με τον Κάλβο να το εκτελεί αριστουργηματικά, τον Νέγκρι να.. μένει άγαλμα και την μπάλα να χτυπά στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του, με το 1-1 να παραμένει μέχρι το φινάλε του πρώτου σαρανταπενταλέπτου.

Aπό μία φάση στο ξεκίνημα

Με ευκαιρίες εκατέρωθεν ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Αρχικά για την Ανόρθωση με τον Ιακοβένκο από αριστερά να φεύγει στην πλάτη της άμυνας και να κάνει το αριστερό βολέ στέλνοντας την μπάλα έξω και τρία λεπτά αργότερα για την ΑΕΚ, με τον Παύλου να... χορεύει τον Νούχου από δεξιά και κάνει το παράλληλο γύρισμα στην μικρή περιοχή, με την αντίπαλη άμυνα αν διώχνει.

Λαΐφης και Παύλου

Σταδιακά ο ρυθμός του αγώνα άρχισε να πέφτει και κυριαρχούσαν τα πολλά σκληρά μαρκαρίσματα στον χώρο της μεσαίας γραμμής. Από πλευράς Ανόρθωσης όλες οι επιθετικές ενέργειες ξεκινούσαν από τα πόδια του Λαΐφη ο οποίος ήταν από τους κορυφαίους του αγώνα ενώ από πλευράς ΑΕΚ ο Παύλου συνέχισε να είναι ο πιο δραστήριος ποδοσφαιριστής της.

Πιο διεκδικητική η Ανόρθωση, από μία ευκαιρία οι δύο ομάδες

Στο τελευταίο εικοσάλεπτο η Ανόρθωση ήταν η πιο επιθετική ομάδα, αυτή που έδειχνε να επιζητεί το γκολ της νίκης χάνοντας σπουδαία ευκαιρία στο 81', με τον Μακρή από το ύψος της μεγάλης περιοχής να κάνει το σουτ όμως τον Νέγκρι να... απογειώνεται και να διώχνει σε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα ήρθε η απάντηση από πλευράς ΑΕΚ, με τον Μυτίδη να προσποιείται ωραία και να φέρνει την μπάλα στο αριστερό, όμως το πλασέ του έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Καμίνσκι.

Λύτρωση με Κάλβο!

Στις καθυστερήσεις του αγώνα και ενώ όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα μείνουν στο ισόπαλο 1-1, ο Νούχου κέρδισε φάουλ από αριστερά από τον Μπόλιεβιτς. Ο Κάλβο ανέλαβε την εκτέλεση, κάνοντας μία σέντρα - σουτ, με τον κλασικό τρόπο με μπάλα φάλτσα και την μπάλα να... σκάει στο έδαφος και χωρίς να την ακουμπήσει κανείς να καταλήγει στα δίκτυα της αντίπαλης εστίας για το 2-1, χαρίζοντας στην Ανόρθωση την πρώτη νίκη και τους πρώτους βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Καμίνσκι, Άντιτς, Νούχου, Χόλγκερσον, Σεράν, Μαϊσουράντζε, Αμπουρχάνια (82'Γκαρσία), Λαΐφης, Κάλβο, Εντέ (66'Mακρής), Ιακοβένκο (77'Σαμπάλα).

ΑΕΚ: Νέγκρι, Μέρτακκας, Ορτίθ, Καταλά, Μουρίγιο (27'Γκριν), Σκοπελίτης, Μπόλιεβιτς, Τομάς, Κυπριανού (55'Βαντερ), Παύλου, Κολαούτι (68'Mυτίδης).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Άντιτς, Κάλβο - Καταλά, Μέρτακκας, Βάντερ, Μπόλιεβιτς.

*Διαιτητής της αναμέτρησης ορίστηκε ο Κώστας Νικολάου με βοηθούς τους Σωτήρη Βίκτωρος και Χαράλαμπο Χαραλάμπους. Πρώτος επιπρόσθετος ο Γιάννης Αναστασίου και δεύτερος ο Δημήτρης Μασιάς.

*Ένα παιχνίδι έδωσε πριν από το σημερινό η Ανόρθωση, γνωρίζοντας την ήττα με 3-2 από την Ομόνοια.

*Η ΑΕΚ έδωσε δύο, έχοντας μία νίκη με 5-2 κόντρα στον Απόλλωνα και μία ήττα με 2-0 από το ΑΠΟΕΛ.

*Τελευταία νίκη της Ανόρθωσης σε εντός έδρας παιχνίδι με την ΑΕΚ, ήταν στις 10 Απριλίου του 2011. Έκτοτε σε πέντε παιχνίδια η ΑΕΚ μετρά δύο νίκες και τρεις ισοπαλίες.

*Ντεμπούτο για την Ανόρθωση πραγματοποίησαν οι Καμίνσκι και Σαμπάλα.

*Ντεμπούτο για την ΑΕΚ πραγματοποίησαν οι Ορτίθ και Βάντερ.