Δύο... στημένα, ένα "τρίποντο" (Φώτος/Δηλώσεις)

24.11.2014 - 20:54

Μία εκτέλεση φάουλ και μία εκτέλεση κόρνερ ήτα αρκετές για τον Εθνικό Άχνας, για να επιστρέψει στις νίκες επικρατώντας με 2-1 της ΑΕΚ στο "Δασάκι". Στο πρώτο μέρος ο Στόλερ με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0, στις αρχές της επανάληψης ο Παύλου με ένα πανέμορφο γκολ έφερε το παιχνίδι στα ίσα, όμως στο 83' ο Βάλντο με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Πιντσέλι... έγραψε το τελικό 2-1.

Xωρίς ρυθμό, με πολλά φάουλ

Χωρίς κάτι αξιόλογο στο πρώτο εικοσάλεπτο, με την ΑΕΚ να είναι η ομάδα που είχε την κατοχή και προσπαθούσε να αναπτυχθεί σωστά και τον Εθνικό να έχει παθητικό ρόλο, θέλοντας να... χτυπήσει στην κόντρα. Χωρίς κάποια μεγάλη φάση, με τα πολλά φάουλ στην μεσαία γραμμή να μην επιτρέπουν στο παιχνίδι να βρει ρυθμό.

Ανέβηκε ο Εθνικός

Από το εικοσάλεπτο και έπειτα, ο Εθνικός... ζωντάνεψε επιθετικά και άρχισε να δημιουργεί επιθέσεις, κυρίως από αριστερά έχοντας δύο καλά σουτ με τους Αμεσάν και Στόλερ. Η ΑΕΚ από την πλευρά της έδειχνε μπλοκαρισμένη στην καλά οργανωμένη αμυντική λειτουργία της Άχνας και δεν μπορούσε να φτιάξει φάσεις μπροστά από την εστία του Κουντούλ.

Προβάδισμα με Στόλερ

Στο 41' ο Βάλντο σε κατά μέτωπο ενέργεια κέρδισε φάουλ από τον Μασάνα, λίγο έξω από την αντίπαλη περιοχή. Ο Πιντσέλι προσποιήθηκε και πέρασε πάνω από την μπάλα αφήνοντας την εκτέλεση στον Στόλερ, ο οποίος έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Τόνιο, περνώντας την δίπλα από το τείχος και... ανοίγοντας το σκορ για τους γηπεδούχους.

Ισοφάριση με... γκολάρα!

Στην επανάληψη η ΑΕΚ ξεκίνησε πιο δυνατά και στο 53' έχασε καλή ευκαιρία με κεφαλιά του Χαραλάμπους. Ένα λεπτό αργότερα, στο 54', η πίεση των φιλοξενουμένων απέφερε καρπούς και έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Ο Παύλου από πλάγια θέση και αριστερά έκανε την σέντρα - σουτ, με την μπάλα να παίρνει πορεία προς την αντίπαλη εστία και να καταλήγει στα δίκτυα, περνώντας πάνω από τον Κουντούλ.

2-1, ξανά από στημένο!

Εκεί που η ΑΕΚ έδειχνε να είναι πιο κοντά στο δεύτερο γκολ και την νίκη, ο Εθνικός... χτύπησε ξανά με τα στημένα του και στο 83' πήρε εκ νέου το προβάδισμα. Ο Πιντσέλι εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Ταλ έκανε την πισινή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ο Βάλντο που έγινε αποδέκτης της, από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να... γράψει το 2-1 και μνα χαρίσει στην ομάδα του το σημαντικό "τρίποντο".

ΕΘΝΙΚΟΣ: Κουντούλ, Μαμαντού, Φραγκέσκου, Πιντσέλι, Ταλ, Γιαγκουδάκης, Βάλντο, Πράκερ (79'Χατζηβασίλης), Ατάντα (63'Ζουνίνιο), Αμεσάν (56'Ντε Μέλο), Στόλερ.

ΑΕΚ: Τόνιο, Ορτίθ, Καταλά, Μασάνα, Χαραλάμπους, Μπόλιεβιτς (88'Μουριγιο), Λαρένα (79'Φροξυλιάς), Τομάς, Βάντερ, Παύλου, Μυτίδης (46'Κολούτι).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ατάντα, Πινστέλι, Ζουνίνιο - Φροξυλιάς.

*Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γιώργος Νικολάου με βοηθούς τους Αθηνόδωρο Ιωάννου και Χριστάκη Σπανό.

Οι δηλώσεις των δύο τεχνικών:

Απόστολος Μακρίδης: «Ήταν μια πολύ σημαντική νίκη η σημερινή, για πολλούς λόγους. Πέρασε μια κάμψη η ομάδα και η ισοπαλία με την Ανόρθωση μας βοήθησε πάρα πολύ. Θεωρώ τη νίκη πάρα πολύ σημαντική γιατί επιτεύχθηκε απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα που θα είναι στους πρώτους τέσσερεις της βαθμολογίας και αυτό δίνει μεγαλύτερη αξία στην νίκη μας. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι είχαμε τον έλεγχοι και πετύχαμε ένα γκολ. Μπήκαμε κάπως μουδιασμένα στο δεύτερο ημίχρονο. Δεχθήκαμε την ισοφάριση από ένα τυχερό γκολ, το οποίο ήταν σέντρα. Είχαμε όμως  τα ψυχικά αποθέματα να βγούμε μπροστά και όπως είπα και στους παίκτες μου ίσως από τα στημένα να κρινόταν το παιχνίδι και στο τέλος καταφέραμε με αυτό τον τρόπο να πάρουμε τη νίκη. Έχουμε το παιχνίδι με τον Ερμή που μπορεί να είναι καθοριστικό για να διαφοροποιήσει κάποια πράγματα που έχω στο μυαλό μου. Είμαι στεναχωρημένος από τους βαθμούς που χάσαμε από κάποια παιχνίδια, τα οποία έπρεπε να κερδίσουμε».

Τόμας Κρίστιανσεν: «Συγχαρητήρια στον Εθνικό για τη νίκη του. Εμείς δεν κάναμε καλό παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο όμως αν είχαμε την απόδοση του δευτέρου ημίχρονου σε όλη τη διάρκεια του αγώνα τα πράγματα ίσως να ήταν διαφορετικά. Ο Εθνικός γνωρίζαμε ότι είναι επικίνδυνος στις στατικές φάσεις. Δυστυχώς από δύο στημένες φάσεις δεχθήκαμε ισάριθμα γκολ. Συγχαρητήρια στον προπονητή του Εθνικού γιατί φάνηκε έξυπνος και έκανε αλλαγή τον Ατάντα που ένα λεπτό προηγουμένως έκανε φάουλ για δεύτερη κίτρινη. Αυτό όμως δεν αποτελεί δικαιολογία. Δεν κάναμε αυτά που έπρεπε στον αγωνιστικό χώρο και όταν δεν παίξεις καλά τότε θα χάσεις. Έχουμε ένα παιχνίδι με τη Δόξα, θέλουμε να κλείσουμε με τον καλύτερο τρόπο τον πρώτο γύρο. Ζητώ συγνώμη από τον κόσμο για την ήττα. Τον ευχαριστώ που ήταν στο γήπεδο και είμαι σίγουρος ότι θα έχουμε πάντα δίπλα μας».