Το ματς της χρονιάς, με οκτώ γκολ και "ήρωα" τον Πιέρο! (Φώτος)

15.12.2014 - 20:55

Όσοι βρέθηκαν σήμερα στο "ΓΣΠ" και όσοι επέλεξαν να το δουν από την τηλεόραση, παρακολούθησαν το καλύτερο φετινό παιχνίδι και ένα από τα καλύτερα των τελευταίων (πολλών) χρόνων! ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ, μετά από μια ματσάρα με μπόλικες συγκινήσεις, οκτώ γκολ, δύο δοκάρια και ένα χαμένο πέναλτι, έμειναν στο ισόπαλο 4-4! Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα και στο πρώτο μέρος προηγήθηκε με 3-1, χάρις σε γκολ των Εγγλέζου, Κάντε και Λαρένα, ενώ για το ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε προσωρινά ο Τζιμπούρ. Στην επανάληψη οπ Αλγερινός μείωσε σε 3-2, όμως ο Κάντε έδωσε ξανά προβάδισμα δύο γκολ στην ΑΕΚ. Μέχρι και το 85' η ΑΕΚ είχε το προβάδισμα, όμως ο Πιέρος Σωτηρίου με δύο γκολ στο τελευταίο πεντάλεπτο... έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας για το ΑΠΟΕΛ. Χαμένο πέναλτι ο Μαντούκα, ο οποίος είχε νωρίτερα και δοκάρι όπως και ο Παπάζογλου.

Οι επιλογές του Δώνη

Κάτω απ' τα γκολπόστ ήταν ο Πάρντο, δεξί μπακ ο Σέρτζιο, αριστερό μπακ ο Ρίισε και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Αμορίν και Παπάζογλου. Αμυντικά χαφ οι Μοράις και Βινίσιους, δεξί χαφ ο Μαντούκα, αριστερό χαφ ο Αλεξάνδρου και επιθετικό δίδυμο οι Σιέρινταν και Τζιμπούρ.

Οι επιλογές του Κρίστιανσεν

Κάτω απ' τα γκολπόστ ήταν ο Τόνιο, δεξί μπακ ο Ορτίθ, αριστερό μπακ ο Χαραλάμπους και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Μουρίγιο και Καταλά. Αμυντικό χαφ ο Μπόλιεβιτς, δημιουργικά χαφ οι Λαρένα και Τομάς, έξω δεξιά ο Βάντερ, έξω αριστερά ο Εγγλέζου και στην κορυφή της επίθεσης ο Κάντε.

Καλό ξεκίνημα, γκολ η ΑΕΚ

Το παιχνίδι άρχισε πολύ καλά, με τις δύο ομάδες να δείχνουν διάθεση να επιτεθούν και να ψάξουν το γρήγορο γκολ. Στο 13' το ΑΠΟΕΛ πλησίασε στο γκολ όμως ο Τόνιο βγήκε μακριά από την περιοχή του και πρόλαβε σωτήρια Τζιμπούρ και Σιέρινταν. Στο επόμενο λεπτό, η ΑΕΚ ευτύχησε να σκοράρει στην πρώτη της απειλητική προσπάθεια. Ο Βάντερ ελίχθηκε από δεξιά και έκανε την ωραία σέντρα προς το δεύτερο δοκάρι,  εκεί όπου ο Εγγλέζου κινήθηκε στην πλάτη του Σέρτζιο και με αριστερό διαγώνιο σουτ στην κίνηση νίκησε τον Πάρντο, για το 1-0.

Τρομοκρατική... απάντηση

Η χαρά των φιλοξενούμενων κράτησε για μόλις τέσσερα λεπτά, αφού το ΑΠΟΕΛ στο 17' κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση. Ο Μαντούκα ελίχθηκε από τον άξονα και έκανε την κάθετη ψηλοκρεμαστή πάσα, ο Τζιμπούρ κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας και χωρίς να αφήσει την μπάλα να σκάσει στο έδαφος και με σουτ στην κίνηση, νίκησε τον Τόνιο φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα.

Τρελός ρυθμός και άμεσα το 1-2

Ο... τρελός ρυθμός συνεχίστηκε και πριν καν συμπληρωθεί το εικοσάλεπτο, είχαμε και τρίτο γκολ, με την ΑΕΚ να παίρνει εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ! Ο Κάντε κέρδισε φάουλ μακριά από την περιοχή, ο Μπόλιεβιτς το εκτέλεσε δίνοντας ύψος και στέλνοντας την μπάλα στην μικρή περιοχή, εκεί όπου ο Κάντε με κεφαλιά νίκησε τον Μοράις και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Πάρντο στο 19'.

Ημιτελής απάντηση

Η δεύτερη απάντηση του ΑΠΟΕΛ ήρθε, αλλά ήταν ημιτελής. Στο 23' ο Μαντούκα από δεξιά συνέκλινε προς τον άξονα και έκανε το αριστερό βολέ, με την μπάλα να χτυπά στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Τόνιο και να φεύγει έξω. Δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι ζήτησαν δικαιολογημένα πέναλτι σε πλασέ του Βινίσιους το οποίο έκοψε ο Καταλά με τα χέρια, όμως ο διαιτητής της αναμέτρησης Χρήστος Νικολαΐδης δεν υπέδειξε την παράβαση.

Από μία ευκαιρία

Ο ρυθμός συνέχισε να κινείται σε πολύ υψηλά επίπεδα, με το ΑΠΟΕΛ να έχει την κατοχή και την ΑΕΚ να δοκιμάζει να... χτυπήσει από τα δεξιά με τον ιδιαίτερα ορεξάτο Βάντερ. Μέσα σ' ένα δίλεπτο οι δύο γκολκίπερ πραγματοποίησαν από μία σπουδαία επέμβαση, κρατώντας το 2-1. Αρχικά στο 42' ο Βάντερ ελίχθηκε από δεξιά και έκανε το αριστερό βολέ, όμως ο Πάρντο έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ και στην συνέχεια σο 43' ο Σιέρινταν από πλάγια θέση και αριστερά έκανε το δυνατό σουτ, όμως ο Τόνιο... απογειώθηκε και έστειλε την μπάλα σε κόρνερ.

Πάρτι στο "ΓΣΠ"!

Όλα έδειχναν ότι οι ευκαιρίες θα κρατούσαν το 2-1 ως σκορ ημιχρόνου, όμως στις καθυστερήσεις ΑΕΚ... χτύπησε για τρίτη φορά και έθεσε γερές βάσεις για την σπουδαία νίκη. Ο Κάντε έφυγε στην αντεπίθεση, δεν βιάστηκε, είδε δεξιά του τον Λαρένα και του πέρασε την πάσα την κατάλληλη στιγμή, με τον Ισπανό μέσο να κάνει το δυνατό του, στέλνοντας την μπάλα στα δίκτυα του Πάρντο... γράφοντας το 3-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Γκολ με το... καλημέρα!

Όσο πιο αγριεμένα γινόταν ξεκίνησε το δεύτερο μέρος το ΑΠΟΕΛ, αφού πριν καν συμπληρωθεί ένα λεπτό αγώνα έχασε μία κλασική ευκαιρία και πέτυχε ένα γκολ! Αρχικά ο Τζιμπούρ έκανε το σουτ μετά από πάσα του Αλωνεύτη, όμως η μπάλα κόντραρε και πέρασε λίγο έξω και στην συνέχεια της φάσης, ο Σέρτζιο εκτέλεσε το κόρνερ από αριστερά και ο Τζιμπούρ με δύσκολη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, για το 3-2.

Άμεση αντίδραση και τέταρτο γκολ

Εκεί που το ΑΠΟΕΛ μείωσε σε 3-2 και έδειχνε ικανό να φτάσει στην ισοφάριση, η ΑΕΚ αντέδρασε και στο 55' έφτασε και σε τέταρτο γκολ! Ο Ορτίθ επιτέθηκε από δεξιά και έκανε την σέντρα στην περιοχή, η οποία ήταν φαινομενικέ ακίνδυνη. Ο Αμορίν όμως γλίστρησε και βρέθηκε στο έδαφος, με την μπάλα να φτάνει στον ανενόχλητο Κάντε, ο οποίος κοντρόλαρε με άνεση και πλάσαρε εύστοχα τον Πάρντο, δίνοντας εκ νέου... μαξιλαράκι δύο γκολ στην ομάδα του.

Χαμένο πέναλτι ο Μαντούκα

Το ΑΠΟΕΛ έμοιαζε ασύνδετο και ανίκανο να προβεί στην ανατροπή, όμως στο 74' κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μουρίγιο στον Βινίσιους εντός περιοχής. Ο Μαντούκα είχε την ευκαιρία να μειώσει σε 4-3, όμως η εκτέλεση του δεν ήταν καλή, με τον Τόνιο να διώχνει με τα πόδια. Στην επαναφορά ο Σωτηρίου εκμεταλλεύτηκε την απόκρουση, όμως το πλασέ του έφυγε έξω και το 4-2 παρέμεινε.

Το πέναλτι χάθηκε, ο Πιέρος σκόραρε

Το πέναλτι χάθηκε, όμως το ΑΠΟΕΛ δεν έδειξε να θεωρεί το παιχνίδι χαμένο και συνέχισε να ασκεί πίεση, με τον Γιώργο Δώνη να... φορτώνει στην επίθεση και τον Αμορίν. Στο 85', ο Παπάζογλου με σέντρα ακριβείας από δεξιά βρήκε τον Τζιμπούρ στο δεύτερο δοκάρι, ο Αλγερινός φορ έκανε την κεφαλιά, ο Τόνιο έδιωξε δύσκολα όμως ο Σωτηρίου πήρε το ριμπάουντ και με κοντινό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, μειώνοντας σε 4-3.

Δοκάρι, γκολ και 4-4!

Όχι μόνο αυτό, αλλά στο 88' ο Παπάζογλου με σέντρα - σουτ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Τόνιο και στο 90' ο Πιέρος Σωτηρίου με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έφερε το παιχνίδι στα ίσα, με συρτό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και διαμόρφωσε το τελικό 4-4.

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Σέρτζιο, Ρίισε, Αμορίν, Παπάζογλου, Μοράις, Βινίσιους, Αλεξάνδρου (46'Αλωνεύτης), Μαντούκα (90'Αρτυματάς), Σιέρινταν (68'Σωτηρίου), Τζιμπούρ.

ΑΕΚ: Τόνιο, Ορτίθ, Καταλά, Μουρίγιο, Χαραλάμπους, Λαρένα (60'Μασάνα), Μπόλιεβιτς, Τομάς, Βάντερ (75'Σκοπελίτης), Εγγλέζου, Κάντε.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Παπάζογλου, Αμορίν, Αρτυματάς - Χαραλάμπους, Σκοπελίτης, Φροξυλιάς.

*Διαιτητής της αναμέτρησης ορίστηκε ο Χρήστος Νικολαΐδης με βοηθούς τους Χαράλαμπο Χαραλάμπους και Ιωάννη Λαζάρου. Πρώτος επιπρόσθετος ο Θωμάς Μούσκος και δεύτερος επιπρόσθετος ο Κώστας Νικολάου.

*Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου, το ΑΠΟΕΛ επικράτησε εκτός έδρας της ΑΕΚ με 2-0.

*Τρία σερί παιχνίδια χωρίς ήττα στο «ΓΣΠ» με αντίπαλο το ΑΠΟΕΛ μετρά η ΑΕΚ.

*Από τις 19 Δεκεμβρίου του 2011 έχει να κερδίσει το ΑΠΟΕΛ την ΑΕΚ στο «ΓΣΠ».

*Στο αρχικό σχήμα ήταν δηλωμένος ο Εφραίμ όμως τελικά την θέση του στους πρώτους έντεκα πήρε  Αλεξάνδρου αφού ο Εφραίμ ένιωσε πόνους στο στομάχι.

*O Ρομπέρτο Κολαούτι ο οποίος ένιωσε ενοχλήσεις στην χθεσινή προπόνηση έμεινε εκτός εντεκάδας από το σημερινό παιχνίδι, όμως βρίσκεται κανονικά στον πάγκο.