Με Ουόν και Σα... πάτησε γκάζι (φώτος)

14.09.2013 - 17:59

Πατάει... γκάζι η ΑΕΛ στο νέο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Λίτο Βιντιγκάλ μετά την Άχνα κέρδισε και τον ΑΠΟΕΛ, με 2-1, το βράδυ του Σαββάτου, στο "Τσίρειο". Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 10' με τον Ουόν, με τον Σα στο 39' να κάνει το 2-0. Η ομάδα του Πάολο Σέρτζιο, που πραγματοποίησε άλλη μια κακή εμφάνιση - κυρίως στο πρώτο μέρος - μείωσε στο 56' με αυτογκόλ του Γκαούτσο, στην συνέχεια έχασε 2-3 καλές ευκαιρίες, έτσι φυσιολογικά δέχθηκε την πρώτη ήττα στην σεζόν.

Δυνατό ξεκίνημα, εύκολα η ΑΕΛ...

Το ντέρμπι ξεκίνησε εξαιρετικά και φαινόταν πως το πρώτο γκολ δεν θα αργούσε να έρθει, κάτι που έγινε. Ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε δυνατά και έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 3', όταν ο Χαραλαμπίδης μετά από γέμισμα του Σέρτζιο έκανε με μιας σουτ στην κίνηση και αστόχησε για λίγο. Κάπου εκεί η ομάδα του Πάολο Σέρτζιο... σταμάτησε να λειτουργεί, έτσι η ΑΕΛ κόντρα στον χειρότερο ΑΠΟΕΛ που κατέβηκε στο "Τσίρειο" τα τελευταία χρόνια, δεν δυσκολεύτηκε να πάει στα αποδυτήρια με μεγάλο προβάδισμα.

Η πρώτη απειλή των γηπεδούχων ήρθε στο 5', όταν ο Μοντέιρο έστρωσε στον Κάσιο, που σούταρε μέσα απ' την περιοχή και έστειλε την μπάλα μόλις έξω. Το γκολ ήρθε, τελικά, στο 10ο λεπτό... Ο Εντμάρ εκτέλεσε φάουλ από δεξιά και ο Ουόν αμαρκάριστος στην περιοχή έπιασε την κεφαλιά για το 1-0. Τα εύκολα λάθη του ΑΠΟΕΛ - που δεν μπορούσε να οργανωθεί - συνεχίστηκαν, όμως η ΑΕΛ δεν μπόρεσε να απειλήσει ξανά άμεσα. Έτσι, το παιχνίδι για μεγάλο διάστημα κύλησε χωρίς σημαντικές φάσεις... Αυτό άλλαξε στο 39' όταν στην επανέναρξη μετά την διακοπή, ο Κάσιο έδωσε στον Σα που από αριστερά μπήκε στην περιοχή και με ωραία λόμπα έκανε το 2-0 (φώτο κάτω). Η άμυνα των φιλοξενουμένων πιάστηκε ξανά στον ύπνο, ο Πάρντο πλήρωσε για ακόμα μια φορά την αδυναμία του να "διαβάσει" σωστά τις φάσεις, έτσι η ΑΕΛ πήρε μεγάλο προβάδισμα.

Με διπλή αλλαγή στο 45+3' (μέσα Γκονσάλβες - Αλωνεύτης, έξω Βινίσιους - Αλεξάνδρου), ο Πάολο Σέρτζιο προσπάθησε να βελτιώσει την εικόνα της ομάδας του και να φτάσει σε ένα γκολ πριν το ημίχρονο, όμως μάταια. Το μόνο που κατάφερε ο ΑΠΟΕΛ ήταν στο 45+7' να χάσει σημαντική ευκαιρία μετά από σέντρα-σουτ του Σέρτζιο.

Βελτίωση και μείωση ΑΠΟΕΛ, χαμένες ευκαιρίες και τέλος

Το δεύτερο μέρος ήταν αρκετά διαφορετικό αφού ο ΑΠΟΕΛ ήταν αισθητά βελτιωμένος ενώ η ΑΕΛ φυσιολογικά σκεφτόταν περισσότερο την διαφύλαξη του σκορ. Η "επανάληψη" ξεκίνησε και πάλι με πρωταγωνιστή τον Σα, που στο 50' από καλή θέση εκτέλεσε το φάουλ και αστόχησε για λίγο. Στο 54' ήταν σειρά του ΑΠΟΕΛ να πλησιάσει το γκολ, όταν ο Αλωνεύτης από αριστερά στην περιοχή έπιασε το σουτ, όμως ήταν άστοχος. Τελικά οι φιλοξενούμενοι σκόραραν δυο λεπτά αργότερα, με την βοήθεια της τύχης. Ο Γκονσάλβες από δεξιά έκανε συρτό γέμισμα και ο Γκαούτσο στην προσπάθειά του να διώξει, έστειλε τη μπάλα στο πλεκτό της ομάδας του για το 2-1.

Μετά το γκολ η ΑΕΛ αντέδρασε και ανέβηκε κάπως πιο ψηλά για να μην επιτρέψει στον ΑΠΟΕΛ να κυριαρχίσει και τα κατάφερε. Μάλιστα έχασε και ευκαιρίες για το 3-1 αφού στο 62΄ ο Μοντέιρο με φάουλ αστόχησε για λίγο ενώ στο 67' ο Ταρζίνιο έκανε ωραία ενέργεια και γύρισμα, όμως οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ έδιωξαν στην γραμμή πριν προλάβει κάποιος να σπρώξει τη μπάλα στα δίκτυα του εξουδετερωμένου Πάρντο.

Για μεγάλο διάστημα στην συνέχεια ουσιαστικά δεν παίχθηκε ποδόσφαιρο λόγω των πολλών διακοπών, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο χάθηκαν σημαντικές ευκαιρίες. Στο 84' ο Αμορίν έκανε το ένα-δυο με τον Μπούντιμιρ όμως ο Φεγκρούς έβγαλε δύσκολη απόκρουση στο πλασέ του, στο 87' ο Μοράις εκτός περιοχής σούταρε μόλις έξω, ενώ στο 89' ο Ουόν με μακρινό σουτ ανάγκασε τον Πάρντο σε δύσκολη απόκρουση. Η τελευταία ευκαιρία στο ματς ήταν και η μεγαλύτερη και στέρησε από τον ΑΠΟΕΛ τον βαθμό: Στο 94ο λεπτό μετά από φάση διαρκείας, η μπάλα "έσκασε" μπροστά στον Μπούντιμιρ, που από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε την προβολή και την έστειλε πάνω απ' τα δοκάρια.

ΑΕΛ (Λ. Βιντιγκάλ): Φεγκρούς, Αϊρόσα, Ουόν, Γκαούτσο, Καρλίτος, Ντεντέ, Μπεμπέ (28' Σακέτι), Εντμάρ, Σα, Μοντέιρο (95' Ινταμπντελάι), Κάσιο (62' Ταρζίνιο)

ΑΠΟΕΛ (Π. Σέρτζιο): Πάρντο, Σέρτζιο, Ολιβέιρα, Αμορίν, Κρίστιαν, Μοράις, Βινίσιους (45+3' Γκονσάλβες), Γκόμες, Χαραλαμπίδης, Αλεξάνδρου (45+3' Αλωνεύτης), Σέρινταν (69' Μπούντιμιρ)

Κίτρινες: Ουόν, Σακέτι / Ολιβέιρα, Κρίστιαν

Eνδιαφέρουν

- Πρώτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Έντβιν Ουόν.

- Αναγκαστική η πρώτη αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Σακέτι πήρε την θέση του Μπεμπέ που υπέστη τράβηγμα.

- Το παιχνίδι διακόπηκε για περίπου ένα 10λεπτο στο 31' μετά από πρόβλημα που προέκυψε με τους προβολείς.

- Τρίτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Ορλάντο Σα.

- O Φεγκρούς αντιμετώπισε πρόβλημα στο 69' και το παιχνίδι διακόπηκε για τέσσερα λεπτά.

- Πρώτη εμφάνιση για τον Φουάντ Ινταμπντελάι με την φανέλα της ΑΕΛ.

- Διαιτητής του αγώνα είναι ο Δημήτρης Χρυσοστόμου. Βοηθοί οι Αθηνόδωρος Ιωάννου, Νίκος Καλησπέρας. Τέταρτος ο Δημήτρης Μασιάς και παρατηρητής ο Λοΐζος Λοΐζου.