Υπόθεση... δώδεκα λεπτών (Δηλώσεις / Φώτος)

20.10.2013 - 19:08

Υπόθεση... δώδεκα λεπτών ήταν η Κυριακάτικη αναμέτρηση απέναντι στην ΑΕΛ, για την Νέα Σαλαμίνα. Οι "ερυθρόλεκοι" υποδέχθηκαν τους "γαλαζοκίτρινους" στο "Αμμόχωστος" και με δύο γρήγορα γκολ από τους Εντιαγιέ στο 9' και Βαττή στο 12', πανηγύρισαν την δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα. Την πρώτη της ήττα γνώρισε η ΑΕΛ, η οποία... πλήρωσε τα λάθη στον χώρο της άμυνας.

Οι επιλογές του Καλαϊτζίδη

Κάτω απ’ τα γκολπόστ ήταν ο Σέτκους, δεξί μπακ ο Ψιανός, αριστερό μπακ ο Μιντίκκης και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Σκβορκ και Μοντέιρο. Αμυντικά χαφ οι Ντομπρασίνοβιτς και Ταραλίδης, σε πιο ελεύθερο ρόλο ο Λεόν, έξω δεξιά ο Ρόκε, έξω αριστερά ο Βαττής και στην κορυφή της επίθεσης ο Εντιαγιέ.

Οι επιλογές του Βιντιγκάλ

Κάτω απ’ τα γκολπόστ ήταν ο Ρομέρο, δεξί μπακ ο Αϊρόσα, αριστερό μπακ ο Ελευθερίου και κεντρικό αμυντικό δίδυμο οι Καρλίτος και Γκαούτσο. Αμυντικά χαφ οι Ντεντέ και Σακέτι, επιτελικό χαφ ο Μπεμπέ, έξω δεξιά ο Άντο, έξω αριστερά ο Σα και στην κορυφή της επίθεσης ο Κάσιο.

Ξεκίνημα με δύο γκολ!

Ονειρικό ξεκίνημα για την Νέα Σαλαμίνα, η οποία με την συμπλήρωση 12 λεπτών σκόραρε δις και έγινε το… αφεντικό της αναμέτρησης! Αρχικά στο 9’ ο Εντιαγιέ ελίχθηκε από δεξιά προς αριστερά και από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το αριστερό βολέ… νικώντας τον Ρομέρο ενώ τρία λεπτά αργότερα μετά από βαθιά μπαλιά ο Καρλίτος έκανε τραγικό λάθος, ο Βαττής ήρθε… φάτσα με τον Ρομέρο και πλάσαρε εύκολα για το 2-0.

Ευκαιρία με Μπεμπέ

Μετά τα δύο γρήγορα γκολ, όπως ήταν λογικό οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ άρχισαν να παίζουν πιο επιθετικά και πιο πιεστικά ψάχνοντας την απάντηση. Και λίγο έλειψε να το πετύχουν στο 23’ μετά από ωραία εκτέλεση φάουλ του Μπεμπέ, με την μπάλα να χτυπά στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Δυνατό ξεκίνημα

Επιθετικό ξεκίνημα από το πρώτο λεπτό της επανάληψης για την ομάδα της ΑΕΛ, η οποία απ' την στιγμή που ήταν πίσω στο σκορ με 2-0, ήθελε ένα γρήγορο γκολ για να... ξαναμπεί στο παιχνίδι. Στο 47' ο Σακέτι είχε ένα καλό σουτ το οποίο εξουδετέρωσε ο Σέτκους και δύο λεπτά αργότερα η Νέα Σαλαμίνα... απάντησε στις ευκαιρίες, με την κεφαλιά του Ντομπρασίνοβιτς να αποκρούει δύσκολα ο Ρομέρο.

Απείλησε δις

Σ' ένα τετράλεπτο η ΑΕΛ απείλησε εκ νέου δις με Σα και Άντο, χωρίς αποτέλεσμα. Αρχικά στο 65' ο Σα με κεφαλιά νίκησε στον αέρα τον Σκβορκ όμως η κεφαλιά του πέρασε έξω και στην συνέχεια στο 69' ο Άντο ελίχθηκε ωραία από δεξιά και έκανε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει έξω. Με το παιχνίδι να οδεύει στο τελευταίο του μισάωρο, η Νέα Σαλαμίνα είχε περισσότερο το μυαλό της στην υπεράσπισή του υπέρ της αποτελέσματος.

Τυπικής διαδικασίας

Τα τελευταία λεπτά αποδείχθηκαν περισσότερο τυπικής διαδικασίας, αφού παρά την διάθεση που είχαν οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ, στην πράξη έδειχναν ανήμποροι να ανατρέψουν το εις βάρος τους αποτέλεσμα και το τελικό σφύριγμα βρήκε την Νέα Σαλαμίνα να πανηγυρίζει την δεύτερη σερί της νίκη και την ΑΕΛ να ηττάται για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα.

NEA ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Σέτκους, Ψιανός, Σκβορκ, Μοντέιρο, Μιντίκκης, Βαττής, Ντομπρασίνοβιτς (66'Άγκμπο), Ταραλίδης, Ρόκε (80'Τσούρτσουριτς), Λεόν, Εντιαγέ (88'Δημοσθένους).

ΑΕΛ: Ρομέρο, Αϊρόσα, Γκαούτσο, Καρλίτος, Ελευθερίου (46' Ταρτζίνιο), Άντο, Σακέτι, Ντεντέ, Σα, Μπεμπέ (77'Ινταμπντελάι), Κάσιο.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μιντίκκης - Γκαούτσο, Σα.

*Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μάριος Παναγή με βοηθούς τους Γιάγκο Τζιαπούρα και Χριστάκη Σπανό.

*Το παιχνίδι διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών λόγω τιμωρίας της Νέας Σαλαμίνας.

*Στο περσινό αντίστοιχο παιχνίδι, η ΑΕΛ επικράτησε με 1-0 της Νέας Σαλαμίνας.

*Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Νέα Σαλαμίνα μετά το διπλό στο "Τάσος Μάρκου".

*Πρώτη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα για την ΑΕΛ.

Οι δηλώσεις των δύο τεχνικών:

Λίτο Βιντιγκάλ: "Ξεκινήσαμε καλά το παιχνίδι, στα πρώτα 5-6 λεπτά είχαμε την κατοχή και είχαμε την πρώτη ευκαιρία του αγώνα. Μετά δεχθήκαμε δύο γκολ σε τρία λεπτά, τα οποία έκαναν ακόμα πιο δύσκολο το έργο μας. Είχαμε ευκαιρίες μετά τα γκολ, μετά την διακοπή κάναμε κάποιες αλλαγές και προσπαθήσαμε να αλλάξουμε κάποια πράγματα. Παλέψαμε και προσπαθήσαμε να δημιουργήσουμε ευκαιρίες. Η Σαλαμίνα έπαιξε καλύτερα από εμάς και είχε το πλεονέκτημα των δύο γρήγορων γκολ".

Δημήτρης Καλαϊτζίδης: "Η ΑΕΛ είναι μια ομάδα με υψηλούς στόχους και βρίσκεται στις πρώτες θέσεις από το ξεκίνημα του πρωταθλήματος. Η ομάδα μου έφτασε στο επιθυμητό αποτέλεσμα με τις μεθόδους που χρησιμοποιήσαμε αμυντικά, περιορίζοντας τα ατού της ΑΕΛ και στις λίγες φάσεις που βρήκαμε ήμασταν εύστοχοι. Επιθετικά δεν ήμασταν όσο καλοί όσο άλλα ματς και πιστεύω ότι μπορούμε και καλύτερα. Μας έλειψε ο κόσμος και ελπίζω να μην παρουσιαστεί ξανά αυτό το φαινόμενο. Συγχαρητήρια στην ΑΕΛ και καλή συνέχεια."