Ε(ντού)... στο τελευταίο δευτερόλεπτο (δηλώσεις/φώτος)

27.10.2013 - 19:06

Ο άγραφος "νόμος" του ποδοσφαίρου ήταν πολύ κοντά στο να επιβεβαιωθεί για άλλη μια φορά, στο παιχνίδι του "Τσιρείου" ανάμεσα σε ΑΕΛ και Άρη, όμως ο Εντού είχε διαφορετική άποψη. Ο νεαρός Πορτογάλος με κεφαλιά στο 93' χάρισε δραματική νίκη με 2-1 στην ομάδα του, η οποία προηγουμένως έχασε απίστευτες ευκαιρίες. Προηγήθηκαν οι "γαλαζοκίτρινοι" στο 20' με τον Εντμάρ, ισοφάρισε η "Ελαφρά Ταξιαρχία" με τον Ντίνα στο 38' ενώ η ΑΕΛ είχε δοκάρι και χαμένο πέναλτι στην "επανάληψη".

Η ΑΕΛ ξεκίνησε πολύ επιθετικά, πέτυχε ένα γκολ και έφτιαξε αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος και έχει μόνο τον εαυτό της να... φταίει που δεν πήγε στην ανάπαυλα προηγούμενη. Οι παίκτες του Μάριου Νεοφύτου έδειξαν από το πρώτο λεπτό ότι θέλουν να επιβάλουν τον ρυθμό τους, τα κατάφεραν αλλά δεν είχαν και πολλή ουσία στο παιχνίδι τους, κάτι που έδωσε στον Άρη την ευκαιρία να ψάξει την έκπληξη, παρά το ότι έπαιξε καθαρά αμυντικά.

Στο 6' ο Σα από φάουλ έστειλε την πρώτη απειλή στον Κόβατς ενώ ένα λεπτό αργότερα ο τερματοφύλακας του Άρη είπε "όχι" σε σουτ του Μοντέιρο. Στο 18' και πάλι ο Μοντέιρο μέσα στην περιοχή προσπάθησε με λόμπα να σκοράρει όμως αστόχησε για λίγο, με το "γαλαζοκίτρινο" γκολ να έρχεται, τελικά, στο 20'. Ο κινητικός Μοντέιρο έκανε την προσπάθεια και το γέμισμα από δεξιά, βρήκε τον Εντμάρ και ο δεύτερος με πλασέ στην κίνηση έκανε το 1-0. Ο μονόλογος της ΑΕΛ καρποφόρησε και όλα έμοιαζαν να πήραν τον δρόμο τους, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τους τυπικά γηπεδούχους...Στο 30' η ΑΕΛ έχασε νέα, διπλή ευκαιρία με τον Εντμάρ εξ επαφής να κάνει το πλασέ, την μπάλα να κοντράρει και να επιστρέφει στον Βραζιλιάνο, που ελεύθερος πλέον σούταρε πολύ άστοχα, χάνοντας απίστευτη ευκαιρία.

Κάπως έτσι, ο Άρης... επιβεβαίωσε τον άγραφο "νόμο" του ποδοσφαίρου, αφού στην μοναδική του φάση στο 38' ισοφάρισε με κεφαλιά του Ντίνα, μετά από σέντρα του Κόφι από δεξιά. Έτσι, κόντρα στην εικόνα του παιχνιδιού, η "Ελαφρά Ταξιαρχία" τιμώρησε την αναποτελεσματικότητα της ΑΕΛ και έδωσε μεγάλο ενδιαφέρον στο δεύτερο μέρος...

Εκεί, η ομάδα του Μάριου Νεοφύτου συνέχισε στο ίδιο τέμπο και μάλιστα έχασε ακόμα πιο σημαντικές ευκαιρίες, φλερτάροντας με την απώλεια μέχρι το 93'. Στο 51' ο Κόβατς μπλόκαρε σουτ του Εντμάρ από το ύψος της περιοχής, στο 55' ο Θεοφίλου ελεύθερος στο δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά "σημάδεψε" το σίδερο και στο 62' ο Σα έφτιαξε... τρίλιζα χαμένων ευκαιριών στην επανάληψη, με σουτ που απέκρουσε με τα πόδια ο πορτιέρο του Άρη.

Σαν να μην έφτανε αυτό για την ΑΕΛ, στο επόμενο λεπτό κόντεψε να βρεθεί πίσω στο σκορ, όμως την υστάτη ο Αϊρόσα πρόλαβε τον Οκόγιε που έφυγε στην αντεπίθεση και βρέθηκε "φάτσα" με τον Ρομέρο.

Η επιθετική κυριαρχία των "γαλαζοκίτρινων" συνεχίστηκε, όμως πλέον ο Άρης είχε βρει τον τρόπο να σταματά τις προσπάθειες της ΑΕΛ, πριν να γίνει επικίνδυνη. Αυτό ίσχυσε μέχρι και το 90' αφού μέσα σε ένα τρίλεπτο... έγιναν όλα. Στο 90ο λεπτό, λοιπόν, ο Έμπο κέρδισε πέναλτι σε τράβηγμα του Θεοδώρου, όμως ο Σα που εκτέλεσε έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Οι φίλοι της ΑΕΛ "πάγωσαν" και πιθανότατα άρχισαν να πιστεύουν πως άμα χάθηκε και αυτό, το γκολ δεν θα έρθει με τίποτα μέσα στα λίγα λεπτά που απέμεναν...

Ο Εντού, όμως, που πέρασε ως αλλαγή στο 85', κρατούσε το κλειδί... Στο 93' ο Καρλίτος έκανε το γέμισμα, ο Κόβατς έκανε άστοχη έξοδο και ο νεαρός Πορτογάλος με κεφαλιά στην κενή εστία, χάρισε την νίκη στην ομάδα του και απένειμε... ποδοσφαιρική δικαιοσύνη.

ΑΕΛ (Μ. Νεοφύτου): Ρομέρο, Αϊρόσα, Ντεντέ, Θεοφίλου, Καρλίτος, Νικολάου (85' Εντού), Μπεμπέ, Εντμάρ, Μοντέιρο (61' Έμπο), Κάσιο (67' Ταρζίνιο), Σα

Άρης (Π. Χατζηλοΐζου): Κόβατς, Κόφι (71' Θεοδώρου), Οζίας, Γκράτσι, Ολίβα, Λόπεζ (78' Κονσεϊσάο), Πετκόφ, Μουτίνιο, Τίμοφ, Οκόγιε, Ντίνα (90' Κωνσταντίνου)

Κίτρινες: - / Πετκόφ, Λόπεζ, Ολίβα, Κόφι (4η), Θεοδώρου, Μουτίνιο

Ενδιαφέρουν

- Με υπηρεσιακούς τεχνικούς στους πάγκους οι δυο ομάδες.

- Στην κερκίδα βρέθηκε ο Ιβάιλο Πέτεφ που αναλαμβάνει από Δευτέρας την ΑΕΛ.

- Στο γήπεδο ήταν και ο Τον Κάανεν, που αναλαμβάνει τον Άρη.

- Πρώτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Εντμάρ.

- Τρίτο γκολ για τον Μίχαϊ Ντίνα.

- Στο 86' η ΑΕΛ ζήτησε πέναλτι σε πέσιμο του Εντμάρ στην περιοχή. Ο διαιτητής ήταν πολύ κοντά στην φάση και δεν υπέδειξε παράβαση. Δύσκολη φάση, όμως περισσότερο φαίνεται ότι ο Εντμάρ "πέφτει" πάνω στον αμυντικό του Άρη.

- Πρώτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Εντού.

- Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Λούκας Σωτηρίου με βοηθούς τους Δ. Τούρο, Χρ. Χρίστου και τέταρτο τον Χαρ. Σκαπούλλη.

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΤΕΧΝΙΚΩΝ

Πανίκος Χατζηλοΐζου: "Συγχαρητήρια στην ΑΕΛ. Παλέψαμε το παιχνίδι μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα, όμως μια άτυχη στιγμή μας στοίχισε τον πόντο. Καλή συνέχεια στην ΑΕΛ".

Μάριος Νεοφύτου: "Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου. Είχαμε μια πάρα πολύ δύσκολη βδομάδα, υπήρχε αρκετή πίεση στους παίκτες όμως έδειξαν σε ολόκληρο το 90λεπτο ότι ήθελαν την νίκη για να ξεκινήσει μια νέα αρχή με τον νέο προπονητή. Είμαι πολύ ευχαριστημένος, κάναμε αρκετές φάσεις και μπορούσαμε να καθαρίσουμε γρήγορα το παιχνίδι. Σε μια άτυχη στιγμή δεχθήκαμε την ισοφάριση όμως δεν τα βάλαμε κάτω. Προσπαθήσαμε, πιέσαμε, είχαμε πέναλτι, δοκάρι, αρκετές ευκαιρίες και στο τέλος μας χαμογέλασε τύχη. Πήραμε ένα τρίποντο που θα δώσει ηρεμία στην ομάδα... Να έρθει ο νέος προπονητής που θα βρει την ομάδα με καλύτερη ψυχολογία και να προσπαθήσουμε να ανεβάσουμε την ΑΕΛ όσο πιο ψηλά μπορούμε. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο που από το πρώτο δευτερόλεπτο μέχρι το τέλος ήταν δίπλα στην ομάδα".