Θα μείνει... αξέ(χ)αστο (δηλώσεις/φώτος)

02.11.2013 - 19:22

Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι με δυο γκολ, δυο δοκάρια και πέναλτι λίγο πριν το τέλος, Ερμής και ΑΕΛ συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 1-1, το βράδυ του Σαββάτου, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής. Οι φιλοξενούμενοι στο ντεμπούτο του Ιβάιλο Πέτεφ στον πάγκο τους προηγήθηκαν με τον Μοντέιρο (11'), ωστόσο η τελευταία λέξη ανήκε στον Ερνίκε, που στο 93' ισοφάρισε απ' την άσπρη βούλα...

To παιχνίδι ήταν εξαιρετικό στο πρώτο μέρος, όπου εκτός από το γκολ, καταγράφηκαν και δυο δοκάρια, ένα για κάθε ομάδα... Ο Ερμής έδειξε να ξεκινά κάπως πιο επιθετικά, όμως πολύ σύντομα η ΑΕΛ ισορρόπησε και έφτασε στο γκολ. Στο 11ο λεπτό ο Μπεμπέ έκανε το γέμισμα από κτύπημα φάουλ, ο Μοντέιρο έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με προβολή εξ επαφής, έκανε το 0-1.

Το γκολ έδωσε ακόμα πιο γρήγορο ρυθμό στο ματς, με τον Ερμή να ψάχνει την ισοφάριση και την ΑΕΛ να "κυνηγά" ένα δεύτερο γκολ... Αυτό θα μπορούσε να συμβεί στο 19', όταν ο Μοντέιρο από πλάγια δεξιά δεν μπόρεσε να νικήσει ξανά τον Αραμπατζή, χάνοντας σημαντική ευκαιρία. Το ίδιο μπορεί να "λέει" και ο Ερμής, που ένα λεπτό αργότερα είδε ένα έξυπνο σουτ του Παουλίνιο, να κτυπά στο οριζόντιο δοκάρι και να φεύγει έξω.

Ο ίδιος ρυθμός διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, όμως το δεύτερο γκολ πριν την ανάπαυλα δεν ήρθε ποτέ. Στο 39' ήταν η σειρά της ΑΕΛ να "σημαδέψει" το δοκάρι, όταν μετά από κόρνερ του Μπεμπέ, ο Ντεντέ νίκησε όλους τους αντίπαλους για την κεφαλιά, αλλά όχι και το "σίδερο". Έτσι, οι "γαλαζοκίτρινοι" σε ένα ημίχρονο στο οποίο ήταν καλύτεροι, πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-1, που θα μπορούσε να είναι και μεγαλύτερο.

Η εικόνα ήταν διαφορετική στην "επανάληψη" όπου ο Ερμής φυσιολογικά μπήκε πιο επιθετικά και ανέβηκε ψηλά, ψάχνοντας την ισοφάριση. Η ΑΕΛ, ωστόσο, κρατούσε με σχετική ευκολία τους αντίπαλους ποδοσφαιριστές, που έφτιαχναν απλώς προϋποθέσεις, αλλά όχι και ευκαιρίες για το γκολ. Είναι ενδεικτικό ότι η πρώτη πραγματικά καλή φάση στο δεύτερο μέρος, ήρθε στο 77' και ανήκε στους "γαλαζοκίτρινους", με τον Ταρζίνιο να βγαίνει φάτσα με τον Αραμπατζή και τον έμπειρο τερματοφύλακα να τον προλαβαίνει στο τετ-α-τετ.

Παρότι δεν μπόρεσε να γίνει ιδιαίτερα απειλητική, η ομάδα του Νίκου Παναγιώτου έδειχνε να πιστεύει στην ισοφάριση και τα έδωσε όλα μέχρι το τέλος, για να την πετύχει. Στο 81' ο Μοράν απείλησε με γυριστό σουτ εντός περιοχής που έφυγε μόλις έξω, με τον Παπαθανασίου στο 87' να κάνει το πλασέ και τον Φεγκρούς να είναι στην σωστή θέση. Τελικά, η τρίτη φάση ήταν και... φαρμακερή για τον Ερμή, που στο 92' κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Έμπο, στον Μοράν. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ενρίκε, που δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη, έκανε το 1-1 και κράτησε την ομάδα του αήττητη για έβδομο σερί παιχνίδι...

Ερμής (Ν. Παναγιώτου): Αραμπατζής, Ζάρκοβιτς, Τσίνα, Ντε Πίνα, Παουλίνιο, Μπεμπά, Αλίμι (87' Παπαθανασίου), Ντε Αζεβέδο (76' Δημητρίου), Μοράν, Ταγκμπατζούμι (56' Σεσίνια), Ενρίκε

ΑΕΛ (Ι. Πέτεφ): Φεγκρούς, Αϊρόσα, Θεοφίλου, Ντεντέ, Καρλίτος, Σακέτι, Νικολάου, Μπεμπέ, Εντμάρ (74' Ταρζίνιο), Μοντέιρο (64' Έμπο), Σα (91' Κάσιο)

Κίτρινες: Τσίνα, Πίνα (4η), Ενρίκε / Νικολάου, Σα

Ενδιαφέρουν

- Πρώτο παιχνίδι στον πάγκο της ΑΕΛ για τον Ιβάιλο Πέτεφ.

- Πρώτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Μοντέιρο.

- Ο Ντε Πίνα συμπλήρωσε τέσσερις κίτρινες και θα χάσει το εκτός έδρας παιχνίδι με την ΑΕΚ.

- Με πρόβλημα αντικαταστάθηκε ο Μοντέιρο, που στο 64' έδωσε την θέση του στον Έμπο.

- Σωστή η υπόδειξη πέναλτι. Ο Έμπο κτυπά τον Μοράν, στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα.

- Έκτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Χοσέ Ενρίκε.

Διαιτητής ήταν ο Λεόντιος Τράττος, με βοηθούς τους Σωτήρη Βίκτωρος και Μιχάλη Τσεντή. Τέταρτος ο Κώστας Ψευδιώτης και παρατηρητής ο Κύρος Γεωργίου.

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ

Ιβάιλο Πέτεφ: "Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα κρατούσε την μπάλα, ελέγξαμε το παιχνίδι και στεναχωριέμαι που δεν σκοράραμε δεύτερο γκολ. Είχαμε ευκαιρίες και στο δεύτερο μέρος, όμως ήταν λιγότερες από το πρώτο ενώ χάναμε και πιο εύκολα την μπάλα. Είναι κάτι που πρέπει να δουλέψουμε, για να ανεβάσουμε την ομάδα εκεί που της αξίζει. Ο κάθε ποδοσφαιριστής έδωσε το 100 τοις 100 για να κερδίσουμε. Η ατυχία με ένα ατομικό λάθος στο τελευταίο λεπτό, μας στοίχησε την νίκη. Το ποδόσφαιρο είναι παιχνίδι των λαθών. Θέλω να ευχαριστήσω τους οπαδούς μας που ήταν συνεχώς στο πλευρό μας και είμαι πολύ ευχαριστημένος που είμαι σε μια ομάδα που έχει μαζί της κόσμο. Αφήνουμε αυτό που έγινε στο πρώτο ημίχρονο και από τώρα αρχίζουμε την δουλειά για να προχωρήσουμε μπροστά. Η ΑΕΛ θα είναι πολύ διαφορετική. Οι μακρινές μπαλιές στο δεύτερο μέρος είναι ένας τρόπος που θα αλλάξει. Ξέρετε ότι αυτό δεν μπορεί να αλλάξει σε μια βδομάδα. Στο πρώτο μέρος είχαμε πιο πολλή ποιότητα στο παιχνίδι, ήμασταν μπροστά στο σκορ και για μένα όταν είσαι μπροστά στο σκορ και θέλεις να το κρατήσεις, πρέπει να παίζεις για να σκοράρεις και άλλα γκολ".

Νίκος Παναγιώτου: "Ξεκινήσαμε πολύ νωθρά το παιχνίδι, ήταν το πρώτο φέτος που για κάποιο λόγο τον οποίο θα βρούμε, δεν ξεκινήσαμε όπως θέλαμε. Στο πρώτο μέρος δεν μπορέσαμε να κρατήσουμε μπάλα και κάναμε αρκετά λάθη στις μεταβιβάσεις. Βρεθήκαμε πίσω στο σκορ σε μια εύκολη φάση και τέλειωσε το ημίχρονο με 0-1. Αυτά τα παιδιά έχουν ψυχή, δύναμη και θέληση για διάκριση. Είναι η πρώτη φορά που το λέω, αλλά αυτό το μήνυμα πρέπει να βγει προς τα έξω: Δικαιούνται αυτά τα παιδιά, γιατί η ομάδα κτίστηκε σε γερές βάσεις, σε καλούς χαρακτήρες. Στο δεύτερο μέρος εντοπίσαμε τα λάθη μας και ξεκινήσαμε με αλλαγμένη εικόνα. Φτιάξαμε πολλές ευκαιρίες και θα μπορούσαμε να πετύχουμε γκολ νωρίτερα. Θέλαμε να επανέλθουμε στο παιχνίδι, ρισκάραμε και ότι όπλα είχαμε, τα χρησιμοποιήσαμε. Δεν θα πω ευτυχήσαμε γιατί νομίζω ότι δικαιούμασταν κάτι περισσότερο, αλλά νομίζω στο τέλος αποδόθηκε δικαιοσύνη. Έπαιξαν δυο πολύ καλές ομάδες και βλέπουμε την συνέχεια με αισιοδοξία και όνειρα, γιατί δικαιούμαστε να διεκδικήσουμε κάποιο όνειρο. Όταν είσαι μια ομάδα χωρίς προϊστορία στις μεγάλες ομάδες, είναι δύσκολο να πεις μεγάλα λόγια. Αυτά τα παιδιά έχουν δύναμη και το εννοώ. Αυτό τον ενθουσιασμό και την έντονη προσωπικότητα που είχα σαν ποδοσφαιριστής, την βγάζω στα αποδυτήρια. Στο γήπεδο πρέπει να φοράμε το καλό μας κοστούμι και να δίνουμε κάθε βδομάδα τις εξετάσεις μας".